Miettikää mitä syötte.

Hyris

Täytynee taas muistuttaa kaikkia Baltian matkaajia...
miettikää, mitä syötte ja missä.
Itse olin Vilnassa 05.05.2006-11.05.2006 välisen ajan. Muuten meni ihan hyvin... mutta sitten tuli keskiviikko 11.05. ja ravintola Milky Way Vilnan tv tornissa. Syötiin siellä matkakumppanin kanssa ainoan kerran koko matkalla eri ruoat, ja mulle se iski.
Pari päivää kotiintulon jälkeen tautinen ripuli ja kuume 39,7... työ terv.huolto sanoi normaali turistiripuli, ei muuta, ottivat kuitenkin viljelyn. Sain myös salmonella antibiootit.
30.05.2006 ambulanssilla sairaalaan...tila hengenvaarallinen..munuaisarvot yli 1900..diagnoosi lavantauti. Nyt luojankiitos hengissä ilman dialyysiä..mutta entistä tarkenpana syömisten suhteen.

6

2562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olavi Sylikummitus

      Olen ollut Baltiassa 17 kertaa. Kertaakaan ei ole tullut
      mitään pöpöjä, ja joka kerta on syöty -- ei aina juotu.

      Siellähän asuu omaperäistä väkeä, eivät nekään
      paskaa syö. Itse olen saanut vatsataudin Helsingissä
      Kellarikrouvista ja eräästä keskustahotellista, jonka
      nimeä en lahjuksen takia mainitse. Niin että sattuu
      sitä paremmissakin jne.

      Eri asia on se, että yksittäinen vessassa käynyt ravintola-
      työntekijä, joka ei pese käsiään, saa tällaista aikaan.
      Siitä sitten kärsitään. Hankalaa on se, että kätensä voi
      pestä, muttei ravintola-annostaan. Hyvä että selvisit!

    • tss

      Pari vuotta sitten sain Puolasta kampylobakteerin, joka tuli aika rajuna. Luultavasti jääpaloista tai salaatista tuli, oikein hyvästä ravintolasta. Ulosteeta kuulemma tulee eli ilmeisesti siis pesemättömistä käsistä... Terveysekskuksessa pitivät aikuisen ihmisen viidettä päivää jatkuvaa ja sahaavaa 38-39,5 kuumetta ja vatsatautia ihan normaalina ja lähettivät kotiin ilman testejä. Parin päivän päästä menin yksityiselle lääkärille, kampylobakteeri lähti vasta tosi vahvalla antibiootilla, eikä olisi itsekseen parantunutkaan aikoihin. Lisäksi jälkitautina voi tulla krooninen niveltulehdus.

      Olen silti ollut ennen jälkeen mm. Baltiassa monta kertaa ja syönyt normaalisti, mutta irtojäätelöä, pullottamatonta vettä, salaattia ja jääpaloja vältän.

    • oscars

      sun kannattaa tehdä ilmoitus myös Vilnan terveysvirastolle jos kyseessä on lavantauti

      käyvät tarkistamassa paikan !!!

      www.vet.lt/

    • vihjepuhelin

      Ota yhteyttä ravintolaan, niin laittavat keittiön kuntoon ennen tarkastusta !

    • olipa_järkyttävää

      Kiitos varoittavasta esimerkistä.

    • Valitukset-hyyyyym

      Mielestäni mihinkään ei kannta tehdä mitään valituksia (koska, milloin muka vastataan). Otat vain seuraavalla kerralla omat eväät mukaan ja se on siinä. Näin ainakin itse olenn pähkäillyt ja onnistunut täydedellisesti..... Ei mitään vatsa-tauteja eikä mitään muutakaan. Näin se vain on, ainakin minun kohdallani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      121
      2375
    2. 134
      1895
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1236
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      105
      1206
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1101
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1039
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1006
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      82
      1000
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      942
    Aihe