Miettikää mitä syötte.

Hyris

Täytynee taas muistuttaa kaikkia Baltian matkaajia...
miettikää, mitä syötte ja missä.
Itse olin Vilnassa 05.05.2006-11.05.2006 välisen ajan. Muuten meni ihan hyvin... mutta sitten tuli keskiviikko 11.05. ja ravintola Milky Way Vilnan tv tornissa. Syötiin siellä matkakumppanin kanssa ainoan kerran koko matkalla eri ruoat, ja mulle se iski.
Pari päivää kotiintulon jälkeen tautinen ripuli ja kuume 39,7... työ terv.huolto sanoi normaali turistiripuli, ei muuta, ottivat kuitenkin viljelyn. Sain myös salmonella antibiootit.
30.05.2006 ambulanssilla sairaalaan...tila hengenvaarallinen..munuaisarvot yli 1900..diagnoosi lavantauti. Nyt luojankiitos hengissä ilman dialyysiä..mutta entistä tarkenpana syömisten suhteen.

6

2625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olavi Sylikummitus

      Olen ollut Baltiassa 17 kertaa. Kertaakaan ei ole tullut
      mitään pöpöjä, ja joka kerta on syöty -- ei aina juotu.

      Siellähän asuu omaperäistä väkeä, eivät nekään
      paskaa syö. Itse olen saanut vatsataudin Helsingissä
      Kellarikrouvista ja eräästä keskustahotellista, jonka
      nimeä en lahjuksen takia mainitse. Niin että sattuu
      sitä paremmissakin jne.

      Eri asia on se, että yksittäinen vessassa käynyt ravintola-
      työntekijä, joka ei pese käsiään, saa tällaista aikaan.
      Siitä sitten kärsitään. Hankalaa on se, että kätensä voi
      pestä, muttei ravintola-annostaan. Hyvä että selvisit!

    • tss

      Pari vuotta sitten sain Puolasta kampylobakteerin, joka tuli aika rajuna. Luultavasti jääpaloista tai salaatista tuli, oikein hyvästä ravintolasta. Ulosteeta kuulemma tulee eli ilmeisesti siis pesemättömistä käsistä... Terveysekskuksessa pitivät aikuisen ihmisen viidettä päivää jatkuvaa ja sahaavaa 38-39,5 kuumetta ja vatsatautia ihan normaalina ja lähettivät kotiin ilman testejä. Parin päivän päästä menin yksityiselle lääkärille, kampylobakteeri lähti vasta tosi vahvalla antibiootilla, eikä olisi itsekseen parantunutkaan aikoihin. Lisäksi jälkitautina voi tulla krooninen niveltulehdus.

      Olen silti ollut ennen jälkeen mm. Baltiassa monta kertaa ja syönyt normaalisti, mutta irtojäätelöä, pullottamatonta vettä, salaattia ja jääpaloja vältän.

    • oscars

      sun kannattaa tehdä ilmoitus myös Vilnan terveysvirastolle jos kyseessä on lavantauti

      käyvät tarkistamassa paikan !!!

      www.vet.lt/

    • vihjepuhelin

      Ota yhteyttä ravintolaan, niin laittavat keittiön kuntoon ennen tarkastusta !

    • olipa_järkyttävää

      Kiitos varoittavasta esimerkistä.

    • Valitukset-hyyyyym

      Mielestäni mihinkään ei kannta tehdä mitään valituksia (koska, milloin muka vastataan). Otat vain seuraavalla kerralla omat eväät mukaan ja se on siinä. Näin ainakin itse olenn pähkäillyt ja onnistunut täydedellisesti..... Ei mitään vatsa-tauteja eikä mitään muutakaan. Näin se vain on, ainakin minun kohdallani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5157
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4046
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2169
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1837
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1785
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1434
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      27
      1227
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1036
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      980
    Aihe