työkkärin käytäntö

Voiko työkkäri pakottaa ihmistä menemään johonkin töihin hänen oltua riittävän pitkään työttömänä?
91418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei voi, kyllä jokanen käy tai on käymättä töissä ihan omasta vapaasta tahdostaan.

Äänestä

Ei tietenkään voi, mutta esim päivärahat joutuu karenssin alle ja katkolle jos kieltäydyt työkkärin tarjoamista paikoista. Sen suhteen kieltäytyminen ei kannata.

Äänestä

Pakko ei ole kuin kuolla, tässä maailmassa. Karusti sanottu, mutta totta joka sana.

Äänestä

Fyysisiä pakkokeinoja ei ole, mutta tuet työkkäri vie, joten nälällä voi pakottaa...

Äänestä

Vuoden vaihteessa voimaantulleen lain mukaan työkkäri voi pakottaa jopa palkattomaan työhön nk. työvoimatoimenpiteiden nimellä. Korvauksena on oikeus säilyttää työmarkkinatuki ja 8 euron kulukorvaus/työpäivä.

Voidaan tietenkin saivarrella siitä, ettei mikään ole pakko. Olihan Stalinin työleireillä toki mahdollisuus kieltäytyä työnteosta.

Suomessa, 2006, kieltäytyminen palkattomasta työstä johtaa työttömyyskorvauksen katkaisuun. Sossuvaihtoehtona tarjotaan 20 tai 40% pienennettyä toimeentulotukea, joka täysmääräisenäkin on 150 euroa köyhyysrajaa alempana. Sen saadakseen täytyy kuitenkin asuntoa lukuunottamatta mahdollinen omaisuus realisoida ja "syödä" pois.

Palkattoman työnteon vaihtoehto on siis valtava kurjuus ja omaisuuden menettäminen.

Äänestä
  • Kysehän ei ollut rahasta, vaan kysyjä kysyi voiko työkkäri pakottaa töihin. Ei mikään taho voi pakottaa menemään pakosta töihin. Toinen asia on sitten jos kieltäytyy ja nostaa korvauksia kuinka käy korvausten. Nehän menetetään siinä tapauksessa, mutta työn teko ei ole pakollista tässä suomen maassa.

    Äänestä

  • ei ole pakko kirjoitti:

    Kysehän ei ollut rahasta, vaan kysyjä kysyi voiko työkkäri pakottaa töihin. Ei mikään taho voi pakottaa menemään pakosta töihin. Toinen asia on sitten jos kieltäytyy ja nostaa korvauksia kuinka käy korvausten. Nehän menetetään siinä tapauksessa, mutta työn teko ei ole pakollista tässä suomen maassa.

    Jos on -40% toimeentulotuki n. 150 e/kk niin leipäjono kutsuu tosi houkuttavasti.
    Millä pyhällä hengellä tai almuilla elää ne joilla evätty toimeentulotuki ja odottavat päätöstä kaltoinkohtelusta? Ehkäpä seurakunnan diakonia tai pelastusarmeeja auttaa?

    Kuinkahan monelle käy kun entisen mustalaiseisen hevoselle?

    Äänestä

  • järsijä kirjoitti:

    Jos on -40% toimeentulotuki n. 150 e/kk niin leipäjono kutsuu tosi houkuttavasti.
    Millä pyhällä hengellä tai almuilla elää ne joilla evätty toimeentulotuki ja odottavat päätöstä kaltoinkohtelusta? Ehkäpä seurakunnan diakonia tai pelastusarmeeja auttaa?

    Kuinkahan monelle käy kun entisen mustalaiseisen hevoselle?

    Ei se nyt ihan noin vähän ole, vaan luit ja ymmärsit asian väärin. Itse olen joskus ollut niin tiukoilla työttömyyspäivärahan kanssa, että laskujen jälkeen jäänyt rahaa sapuskaan kuukaudeksi kuin 110 euroa. Näin meni pari kuukautta ennenkuin talous ns normalisoitui. Kyllä sen riittämään sai, mutta tiukille veti pakko myöntää =)Perunasta,halvimmista vihanneksista (pakaste), sipulista ja makaronista saa yllättävän paljon erilaisia halpoja ruokia kun mielikuvitusta vaan riittää =)

    Äänestä

Eihän työkkärin kirjoillakaan ole pakko olla, ihan vapaaehtoisuuteen se perustuu. Mutta et myöskään kyllä saa silloin työttömyyskorvaustakaan. Korvaushan on tarkoitettu maksettavaksi silloin kun on ilman omaa syytä työttömänä ja on työmarkkinoiden käytettävissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


????? kirjoitti:

Voiko työkkäri pakottaa ihmistä menemään johonkin töihin hänen oltua riittävän pitkään työttömänä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu