Miksi kaikkialla kohistaan, että tulevassa seitsemännessä kirjassa kuolee 2 päähenkilöä vaikka mielestäni Rowling ei ole (ainakaan suoraan) sanonut niin? Noi pohdinnot on aika pointittomia kun ne perustuu Ilta-Sanomien "virheelliseen" uutiseen(?) Siis sillä uutisella tyyliin perusteellaan Harry kuolee-Harry ei kuole juttuja vaikka Rowlingin sanomisista ei oikeastaan voi päätellä oikein mitään syvempää. No Row on fiksu kun saa loppujen lopuksi erittäin pienellä paljastuksella näin suurta hälinää tulevasta kirjastaan.
"Rowlingin mukaan kauan sitten kirjoitettu viimeinen luku on muuttunut lievästi, ja kaksi henkilöä kuolee, vaikka heidän ei ollut alunperin tarkoitus kuolla. Yhdelle henkilölle Rowling on tosin suonut huojennusta."
Tuosta saamme tietoon ainoastaan sen, että kaksi sellaista henkilöä kuolee joita Row ei alunperin ajatellut tapettaviksi (ja sen että Row on tullut julmemmaksi hahmojaan kohtaan).
Ei sellaisesta, että Row päättää kirjoittaa 2 kuolemaa lisää, saa kummempia aineksia spekulaation. Emmehän me tiedä onko siinä sitten ollut jo valmiiksi vaikka 50 kuolemaa ja kuinka moni heistä on päähenkilöitä. Tämmösen pohjalta sitten päästettiin ilmoille huima uutinen: Harry saattaa kuolla! No ei ole kovin kummonen uutinen kun Harryn kuoleman mahdollisuudesta on puhuttu ties kuinka kauan eikä tästä uudesta "paljastuksesta" voi oikein päätellä suuntaan eikä toiseen.
Kyllähän Rowlingin sanomisista sen saa selville, että ainakin 2 henkilöa kuolee mutta ei tiedetä montako lopulta ja kuinka moni päähenkilö. Eli otsikko: "Seuraavassa Potterissa kuolee 2 päähenkilöä" tuntuu hauskalta mutta kai ne voivat sellaisen uutisoida kun Row ei ole tuollaista väitettä kieltänytkään.
Ja se "yksi hahmo on saanut huojennusta" vaikuttaa hiukan avoimelta. Joku ei menetäkään raajaansa? Joku jää henkiin eikä kuolekaan? Tai joku kuoleekin eikä saa ankeuttajan suudelmaa?
Oon aika varma, että Row on pukenut tälläisen "mitättömän" ja avoimen paljastuksensa tarkoituksella tälläiseen isompaan valepukuun fanien päänsäryksi. :D Tai siis no media auttaa.
Epäselvää uutisointia
4
476
Vastaukset
...tässä on yritetty jankuttaa, et kyse ei välttämättä ole päähenkilöistä ja et ne ei ole välttämättä ainoat jotka kuolee ja et joku puolestaan saa armoa/armonaikaa..Kukaan ei tiiä mitä tapahtuu ennen kun kirja ilmestyy..
- Sama
No ei ole siltä näyttänyt yleisesti. :P
- neitiii
Sama kirjoitti:
No ei ole siltä näyttänyt yleisesti. :P
mä tiedän kuka siinä kuolee viimesessä jaksossa, Kaksi henkilöä.. eli Harry ja Dumbledore! koska oon lukenu enkku sivuilta juonipaljastukset. Näin se vaan on väittäkää mitä haluutte mut tuuttepahan näkemään!!!
neitiii kirjoitti:
mä tiedän kuka siinä kuolee viimesessä jaksossa, Kaksi henkilöä.. eli Harry ja Dumbledore! koska oon lukenu enkku sivuilta juonipaljastukset. Näin se vaan on väittäkää mitä haluutte mut tuuttepahan näkemään!!!
on jo kuollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2556533Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2056091Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai295602Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1324869Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1733635Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313405Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi153235HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok323117Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2932654Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan192552