Olen juuri hankkinut pari pastelliväreille tarkoitettua sametipaperia. Ongelmana on kuitenkin se, että olen kuullut niiden olevan hieman hankalia hahmotteluvaiheessa, ei siis anna viiva-virheitä/hahmotteluviivoja helpolla (jos ollenkaan) anteeksi. senpä vuoksi tiedustelisinkin tietäviltä, että miten saisin helpoiten, paperin pintaa tuhoamatta hahmoteltua työn samettipaperille?
Etukäteiskiitokset vastanneille. :-)
Etukäteiskiitokset vastanneille. :-)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos kyse on öljypastelleista, niin suosittelen unohtamaan koko mediumin, ja ruveta käyttämään jotain joka oikeasti toimii. Jos kyse on kuivapastelleista, niin ei pitäis olla ongelmaa pyyhit jäljen pois kitti kumilla vaan. Asiaa auttaa se että tietää mihin vetää viivan. Pastellit ei ole mikään harjoittelu mediumi eli siis lyijjykynä tai hiili on hallittava hyvin ennen kun alkaa tekemään mitään pastelleilla. Joku conte kynä saattais kyllä mentellä harjottelussakin, mutta imo paras on silti lyijjykynä.
Kuivapastellejahan minä tässä tarkoitinkin. Täytyisi olla aikamoinen tampio, jollei ymmärtäisi ettei öljypastellit sovellu samettipaperille.
Ja kyllähän 'sitä tietää, mihin vetää viivan', mutta minulla sattuu olemaan ensivaiheet aina hyvin luonnomaisia, eli luonnostelen varovasti, katson sopivatko osat hyvin yhteen, ja jos ei niin sitten muutan. Ja näillä tavallisemmilla pastellipapereilla on tuo kittikumikin toiminut hyvin, mutta tämä samettipaperi tuntuu ottavan herkasti itseenä, ei siis anna tälläisiä luonnosviivoja anteeksi, vaikka kuinka yrittää niin siitä huolimatta jää viivasta jonkinlainen muisto.
Ja pastelleilla olen pian puuhastellut ja opiskellut niiden käyttöä itsekseni sellaiset viisi vuotta. Lisäksi tuhrailen sen ohella myös lyijykynällä sekä akryyliväreillä (tuhraillut jo teini-ikäisestä lähtien), eli en uskoisi olevani aivan aloittelija niissäkään.
Ja pakko nyt vielä puolustella, että mikä pakko sitä on tuhrailla lyijykynällä tai hiilellä, ennen kuin siirtyy pastelliväreihin? Opiskelemaan niilläkin joutuu, kuten myös vesiväreillä, öljyväreillä tms. Se, että hallitsee hyvin vaikkapa lyijykynällä piirtämisen, ei tarkoita että osaisi käsitellä pastelleita, sillä loppujen lopuksi kummassakin tekniikassa on omat jipponsa ja niksinsä, jotka pitää opetella - vaikka olisikin mestari toisessa.
No siis tottakai voit aloittaa vaikkapa heti öljyväreillä jos haluat tai millä vaan vaikealla mediumilla. Mutta se on vaan turhaa aloittaa suoraa vaikeammalla jos ei hallitse helpompaa. ITseasiassa se merkitsee about sitä että jos piirrät hyvin lyijjykynällä piirrät hyvin sen jälkeen melkeen millä vaan mediumilla, hiili ja pastellit ovat hieman erilaisia, mutta siltikään ei pitäis tuottaa vaikeuksia siirtyä noihin lyijjykynistä. Ateliereissa käytetään lyijjykyniä yleensä ensimmäinen vuosi kokonaan, jotkut siirtyvät muutamassa kuukaudessa jo muihin mediumeihin, mutta yleensä oppilaitten on hallitava lyijjykynä ennen muita.
Ihmettelen että joku joka on treenannut pastelleilla 5 vuotta kysyy tämän tapaista kysmystä. Menes www.conceptart.org fine art & studies osastolle kyselemään tota, sieltä saattaisit saada jonkun pron vastauksen.
Niin ja piirtämisen nämä "jipot" ja "niksit" eivät loppupeleissä merkkaa mitään, perus periaatteet kaiken takana ovat ne mitkä merkkaavan. Jos hallitset piirtämisen niin ei pitäisi tulla suurempia ongelmia sen jälkeen missään muussa, kuin värien käytössä ja pensselin käsittelyssä. Jos siis tähtäimessä on hallitse kuvataiteen ala yleisesti.
Kaikki riippuu mitä haluat tehdä. Onko visio selvä? Itse tartuin pastelleihin pari vuotta sitten ja kyllä lähtee. Kaikkea on kokeiltu mm. hiekkapaperia...Ja sit tyypit höpöttää että ei voi tehdä mitään, jos ei oo tehnyt eka sitä sun tätä. Keitä nää on? Itse vedän fiiliksellä täysin ainutlaatuista jälkeä...ja hyvin myyvät!