kiroilu

Niina-91

Mites muilla porukat suhtautuu kiroiluun? Jos siis kiroilee himassa. Ovatako täysin välittämättä, huomauttavatko vai antavatko jotain rangaistuksia peräti?

13

1908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joooo-o

      eivät sano mitään vaikka joka toisen sanan jälkeen pääsee suusta pahoja sanoja. ja itsekkin kun he kiroilevat aika järkyttävästi, joten mitään sanomista kirouluuni ei pitäs olla. siskoni vikahan tämä kaikki, kun tuli kylvämään niitä kirosanoja niin, että nyt kaikki meillä kiroilee ihan koko ajan.

    • Hellurei92

      Olen siis 14v ainoa kotona asuva lapsi.

      ennen(ku olin joku 9-11)Jos kirosin jotenkin lievästi, esim.p*ska,k*si, yms. niin reaktiot oli seuraavat: äiti: Sarita! Älä puhu noin. Isoveli:En tykkää kuulla pikkutyttöjen suusta tommosii rumuuksii! Isä: Sarita nyt käyttäydyt kunnolla, ei tollassii sanoja mun kuullen!
      Taas isommat kirosanat (v*ttu,p*rkele yms.)
      isä: Kuules likka, mennää kylppärii ja pestään suus saippualla jos suustas tulee viel yksiki tommone sana!
      äiti:Noh,noh, nyt puhut kunnolla, mee kiroilee ulos jos siltä tuntuu, siellä voit puhuä tommoisia hävyttömyyksiä vaikka tunnin. veli:Sarita!! Lopeta!!

      Nykyään(12-14v) lievemmistä sanoista veli:(ei sano mtn.) äiti: (joskus ei sano mtn.) nyt loppu toi kiroilu isä: Sarita lopeta, ei oo mukavan kuulosta! tulee arestia tommossesta.

      "pahemmista": äiti: nyt omaan huoneeseesi, tämä keskustelu loppu!! (antaa lopun ja seuraavan päivän arestia) isä: NYT LOPPU! SÄHÄN ET MUN TALOSSA KIROILE! (antaa arestia) veli: et puhu noin (sanoo iskälle)

      Näin meillä, on ankaria, mutta oon ihan tyytyväinen, koska kiroilu on rumaa..
      Mua on pienestä pitäen valistettu olemaan kiroilematta..

      • kiroilija poikakö?

        **** **** *****


      • lkk
        kiroilija poikakö? kirjoitti:

        **** **** *****

        Meillä ei sanota mitään, (14) olen. Meillä kiroilu on jotenkin niin arkipäiväistä ja sellaista, että kukaan ei välitä. Pikkusisko (täyttäää 5) kiroilee myös joskus, mutta eipä sanota mitään.


      • Anonyymi
        lkk kirjoitti:

        Meillä ei sanota mitään, (14) olen. Meillä kiroilu on jotenkin niin arkipäiväistä ja sellaista, että kukaan ei välitä. Pikkusisko (täyttäää 5) kiroilee myös joskus, mutta eipä sanota mitään.

        Sit kyl vanhemmat eivät ole fiksuja


    • miia12v

      minä ja isosiskoni saadaan piiskaa jos kiroillaan...en uskalla kiroilla kotona kuin joskus vahingossa.

    • Koko ajan :D

      Kiroilen välillä etten etes huomaa porukat valittaa että kauhiaa kiroomista ja sanon vaa että JAA et sano mitää jos veli kirjoilee tms tms

    • 14 v. poittsu

      Meillä saa kirota jos on aihetta, ku vanhemmatki kiroo sillon. Vaikka jos lyö varpaansa kirjahyllyn kulmaan nii sitte saa huutaa "voi saatana" tai jotain. Mut tiettyjä sanoja ei saa sanoo niinku esim homo ja huora. "Ne ovat loukkaavia sanoja" sanoo äiti.

      Ei siitä kyl mitään rangaistusta seuraa jos kiroilee mut sanomista kuitenki. Tai en kyl tiiä mitä kävis jos jatkaisin kiroilua kiellosta huolimatta tai haistattelisin vanhemmille.

    • Barbaric

      Eipä nuo mitään mörähä. Itte olen ainakin hyvin kova kiroaja, joten kaippa ne on tottunut.

    • äite...................

      vuotiaat pojat ei meillä normaalisti kiroile kuin "tarpeen" tullen kuten itsekin teen. Eli jos lyön vasaralla peukaloon.

      Mutta vanhempi muuttuu teitsikalla pelatessaan aivan toiseksi persoonaksi. Kielen käyttö on aivan hirveää: v... perk..saatana..homo kusipää... (Välikysymys eille nuorille, onko tämä yleisempikin ilmiö? Yleensä pelaa Wordld war Craft - meniköhän oikein?)
      Aikani kuuntelen ja sitten palaa käämit... kenenkään ei tarvitse kuunnella tuollaista kiellem käyttöä kotonaan tai muualla. Varsinaisia rangaistuksia ei ole, mutta yleensä puhe tehoaa joksikin aikaa.

      Työssäni ( amis-lukioikäisiä) välillä kuulen kiroilua. Tuo v.... käyttö kyllä särähtää korvaan. Siihen tosin voi huomauttaa: Kaikkihan tiedämme,että tytöillä on tuo välttämätön elin, joten sitä ei tarvitse koko ajan toistaa... Tai ettei sitä värkkiään tarvi koko ajan mainostaa...

    • Nimetön

      no mun vanhemmat antaa mun kiroilla.Ei ne jaksa välittää, kun ne aina itekkin joskus kiroilee.

    • ainakin......

      Kun mä oo periaattees ainut joka kiroilee ni kyl mutsi sanoo joskus että älä taas kiroile ni sanon takas et vittu kiroilen jos huvittaa ni ei se enää siihen mitään.
      Joskus se ei taas välitä ja antaa vaa olla.
      Esim. Jos nään kadul vaik jonkun ihmisen esim. känniläisen konttaamas ni sanon mutsille et vittu mikä kusipää ni se sanoo et niimpä.

    • Kiroilen kuiskaten. Eivät kuule

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe