Aivan kuten lähes aina aiemminkin..
Ranska mestari 98
Etelä-Korea 02 välierissä
Ja nyt 06 umpisurkea Saksa välierissä
Kotietu jalkapallossa merkitsee todella paljon.
Ranska mestari 98
Etelä-Korea 02 välierissä
Ja nyt 06 umpisurkea Saksa välierissä
Kotietu jalkapallossa merkitsee todella paljon.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sitä koitetaan nyt etsiä syitä vaikka kiven alta ja keksiä niitä. Ei kotiedulla voiteta mitään, se on vaan psyykkinen etu pelissä. Kyllä Saksa ihan omaa hyvyyttään etenee. Kuten itse kuulit, jos ottelua seurasit, on joukkue hyvässä kunnossa ja Argentiinan miehet olivat jatkoajalla jo väsyneempiä.
kotiyleisö huutaa jne...Kyllä sillä on vain todella suuri merkitys.
2 vuotta sitten EM-kisoissa Portugalissa Saksa pelas LATVIAN kanssa 0-0 ja HÄVISI Tshekin B-maajoukkueelle 1-2.
ei voiteta kotiedulla???? ei ainakaan äskön uskaltanut tuomari tehdä mitään saksan vastaista vihellystä 66tuhannen saksa pellen edessä
kyllä ne joukkueet pelin ratkaisee, ei yleisö. Saksan voitto tuli ihan sen omilla avuilla. Ja rankkarikisassa on Saksaa vastaan ikävyyksissä aina, olipa vastassa sitten vaikka itse Brasilia.
1930 Uruguay mestari Uruguay
1934 Italia mestari Italia
1966 Englanti mestari Englanti
1974 Länsi-Saksa mestari Länsi-Saksa
1978 Argentiina mestari Argentiina
1998 Ranska mestari Ranska
Ei kait koskaan,toisin kuin lätkässä lähes aina!!!
Vielä lisää menestyneitä isäntiä.
Ruotsi 58 MM-finaali
Meksiko 86 puolivälierissä(paras saavutus sen historiassa)
Italia 90 Pronssia
USA 94 tais olla neljännesvälierissä ja kiusasi pitkään tulevaa maailmanmestari Brasiliaa,hävisi vain 0-1.