Miten oikeudessa suhtaudutaan tekstiviesteihin jotka syyttäjä on muokannut mieleisekseen ennen niiden ilmoittamista/näyttämistä poliiseille? Minua kun syytetään uhkailusta jotka viestit kohde on muokannut mieleisekseen ennen ilmoitusta siksi että saisi kostettua erään vanhan asian jne...
Tekstiviestit
JV
2296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mielestäni viesti joka ei ole luettavissa koneen muistista taikka ei ole todistajien läsnäollessa kopioitu peperille, ei ole ole myöskään kelvollinen todiste .
mikäli viestin sisältö on edes aavistuksen muuttunut koneen muistista paperille siirrettäessä, voi viestin asiasiältö muuttua todella ratkaisevasti .
vaikeaa puolustautua ja selitellä tarkoitusperiä mikäli viesti ei ole tismalleen se jonka on lähettänyt.
esimerkiksi peruskoulussa 9-luokalla sijaisopettajana oli mies joka oli jo aijemmin lähetetty koulusta sairaalaan lepäämään .
samainen opettaja oli siis sijaisena yhden tunnin ja tämän yhden tunnin aikana sai aikaiseksi riidan .
opettaja käski oppilasta viemään takin ulos luokasta . tunti oli loppumaisillaan ja oppilas kieltäytyikin viemästä takkia joka oli laukun päällä. opettaja uhkasi viedä takin kotiinsa josta oppilas voisi hakea takin illalla. opillas kiisti opettajan oikeuden viedä vaatteitansa, mutta myöntyi kuitenkin hakemaan takin illalla opettajan kotoa mikäli tämä sen kiuitenkin vie. oppilas ja opettaja asui lähetysten ja molemmat tiesikin missä asuivat. asia jäi siihen eikä takista puhuttu loppupäivänä.
päivän päätyttyä oppilas lähti harrastuksiinsa josta palasi illalla kotiinsa.
oppilaan isä oli kutsuttu tällävälin koululle . opettaja oli väittänyt, että oppilas oli uhannut tämän tunninaikana mennä opettajan kotiin pahoinpitelemään opettajan.
opettaja oli vaatinut isää tuomaan oppilaansa mukaansa koululle puhutteluun. sehän oli mahdotonta koska oppilas oli harrastuksissaan .
isä ei uskonut illalla lapsen kertomusta ja uhkailikin tätä vaikka lapsi oli valmis pyytämän koulukaverit todistamaan tapahtumaa.
seuraavana päivänä koulussa odotti jälki-istunto uhkailusta . jäki-istunnosta ei voi valittaa eikä asiasta edes puhuttu rangaituksen jälkeen .
olen sitämieltä, että tulkinta viestistä ei riitä todisteeksi.
Tarkoitat ilmeisesti, että on
kirjoittanut ylös esim. paperille
mieleisessään muodossa lähettämäsi
tekstiviestit, näin muokaten ne
sellaiseksi millaisena haluaa asian
nähdä?
Sanoisin, että Viranomaiset selvittää
kuka on lähettänyt mitäkin tai ottanut
jollain tavalla yhteyttä suoraan
matkapuhelinoperaattoreiden logeista.
Jotta vältytään epäselviltä tilanteilta.
Kaverille tapahtui vähän vastaavaa ja
selveni nämä selvityksen kiemurat siinä
samalla itselle.