Domina Travel ja korvaus

Oltiin kuun alussa Dominan matkalla Bulgariassa. Lento myöhästyi täällä Suomen päässä vajaa vuorokauden. Saatiin siitä sitten korvaus, 45euroa. Jotenkin tuntuu todella pieneltä summalta, sillä menetettiin kuitenkin kokonainen päivä. Summa on todella naurettava! Vaikka jakaisi maksamamme matkanhinnan seitsemällä, jotta saisi päiväkohtaisen hinnan, ei tämä 45 euroa ole edes sitä. Tässä siis korvaus Domina Travelilta. Siinäpä miettimistä kun miettii minka firman valitsee matkatoimistokseen...
71221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On turha syyttää matkatoimistoa vaan vika on lennon toteutuksesta ja turvallisuudesta. Esim. Finairin lennot olivat myöhässä jopa toista vuorokautta. Kun varaa matkan niin on otettava huomioon nämäkin asiat. Onhan junatkin myöhässä ja autokin saattaa hajota. Olen itsekin ollut useampia kertoja matkalla jossa on tapahtunut vastaavia myöhästymisiä. Näille matkan järjestäjä ei voi mitään ja mielestäni hyvitys on aika kohtuullinen ja sen maksaa loppujen lopuksi lentoyhtiö. Olin itse esim. Turkin matkalla ja kone myöhästyi lähdössä ilmenneen vian vuoksi seuraavaan päivään. Korvaus ruokailut hotelli yö ja odottelu 15 euroa kun olin äkkilähdöllä, toiset saivat 45 euroa kun olivat maksaneet täyden hinnan matkasta. Tälläistä sattuu välttää voi jos pysyy kotona.

Äänestä

On myös saatavana vakuutuksia jotka korvaavat myös! Bulgarian matkoilla on ollut tämän kevään aikana jonkin verra myöhästymisiä. Itse olin myös siellä finnmatkoilla silloinkin lähtö myöhästyi. Suurimpia jotka aiheuttavat myhästyksiä ovat ilmat sade.sumu ja UKKOSRINTAMAT. Siis turvallisuudesi tähden!!!!

Äänestä
  • eikä alkuperänen!

    Mun mielestä alkup.vain antoi ilmotus luonteisen asian jota ei kannata heti ottaa kauheena valituksena vastaan.

    Se joka tykkää odottaa ja jonottaa vuorokauden lentoa valehtelee,itse kullakin ottas pannuun,mutta näitä sattuu ja mun mielestä niistä voisi kans keskustella asiallisesti niinkuin alkup. yritti,mut yks hyökkää kimppuun ja paasaa..

    Äänestä

  • ..herneen nenään. Ite mietin asiaa ja jos loma jota on venannu puolvuotta myöhäistyis päivän niin luultavasti mulle se olis aivan sama vaikka olis siivet irronnut koneesta.

    Ja tohon päälle jos joku julkeais tyrkätä jonku 20e käteen ja sano että sori nyt ku kävin näin ni otsalohkoon kajahtais. (Eli menetetyllä lomapäivällä ei mun mielestä oo hintaa, ei ainakaan noin pientä!)

    Äänestä

Meillä myöhästyi lähtö n. 9 tuntia, siitä ilmoitettiin edellisenä päivänä ja ensinnäkin korvattiin yhden päivän hinta (matkanjärj korvasi), joka oli myös matkan hinta jaettuna päivillä sekä Finnair antoi 13 euron hyvityslipukkeen/matkailija joka kävi kahvilassa ja myymälässä lentokentällä. Kyllähän se harmittaa jos matkalle lähtö/sieltä paluu viivästyy paljon, vaikka kyllä varmaan jokainen ymmärtää ettei niille mitään voi.

Äänestä

Meillä oli sama juttu. Lähtö oli 5.6 ja ihmettelen vain kun ei ole vielä korvausta tullut, vai tuleekohan ne jotenkin tipottain, riippuen siitä kenelle tilinumeronsa antoi. Me annettiin oppaalle Bulgarian päässä.
Täytyy tässä vielä jonkin aikaa odotella ja jos ei ala kuulua, niin soitella perään. Vaikka aika pieni korvaus kyllä noin monen tunnin odotuksesta!

Äänestä

olis paikallaan, silla loma on aina odotettu ja yksikin päivä tuntuu silloin pitkältä ajalta. Muutama kymppi ei tosiaan oo summa eikä mikään. Ja vaikka se onki lentoyhtiö joka sen korvauksen suorittaa, niin kyllä Dominaki olis voinu osallistua siihen, onhan seki jokaiselta matkustajalta saanu oman osansa matkanjärjestämisestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elämä on kirjoitti:

Oltiin kuun alussa Dominan matkalla Bulgariassa. Lento myöhästyi täällä Suomen päässä vajaa vuorokauden. Saatiin siitä sitten korvaus, 45euroa. Jotenkin tuntuu todella pieneltä summalta, sillä menetettiin kuitenkin kokonainen päivä. Summa on todella naurettava! Vaikka jakaisi maksamamme matkanhinnan seitsemällä, jotta saisi päiväkohtaisen hinnan, ei tämä 45 euroa ole edes sitä. Tässä siis korvaus Domina Travelilta. Siinäpä miettimistä kun miettii minka firman valitsee matkatoimistokseen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu