heips! voiko hamsterin viedä parvekkeelle? Minä ainakin olen vienyt, ja ei ole käynyt mitään, kun olen tukkinut sen vesiputkenpään!!! =)
S A A K O V I E D Ä PARVEKKEELLE
6
671
Vastaukset
- Hamstraaja
No ensinnäkin se riippuu parvekeesta.
Jos olot ovat turvalliset sille, niin kyllä minun mielestäni.
Hyvää kesää! - nup*pu
juu, voit viedä, mikäli parveke on turvallinen paikka eikä hamsusi pääse mitenkään putoamaan. Vahdi myös lintujen varalta! Eihän siellä ole mitään myrkyllisiä kukkia, joita hamsu ehkä pääsee syömään? Voisi olla turvallisinta viedä hamsu parvekkeelle omassa häkissään.
- Elba-
HeipS!
PArveke on turvallinen omasta mielestä, koska siellä ei ole kukkia, ja paikkoja mistä pääsisi putoamaan nimittäin seinät ovat n.130 cm pitkät?
Voiko hamsterilleni antaa koivun oksia lehtiä? vai onko niissä liikaa kirvoja? :D Elba- kirjoitti:
HeipS!
PArveke on turvallinen omasta mielestä, koska siellä ei ole kukkia, ja paikkoja mistä pääsisi putoamaan nimittäin seinät ovat n.130 cm pitkät?
Voiko hamsterilleni antaa koivun oksia lehtiä? vai onko niissä liikaa kirvoja? :DVoit antaa koivunoksia ja lehtiä, mutta kannattaa huuhtaista ne kuumalla vedellä, jotta kirvat ym. pikkuötökät lähtevät. Voit antaa myös vaikka voikukanlehtiä (ovat yleensä puhtaita ötököistä), mansikanlehtiä, vaahteranoksia ja pihlajaa.
- hamsteri-hullu
Hei! Tietysti hamsterin saa viedä pihalle!!! Kun se ei vaan pääse putoamaan sieltä ja vahditaan ettei se palellu!!!
- gegs
tässä lainaus hamsterin ulkoiluttamisesta
ULKOILUAKO?
Eläinkaupat myyvät hamstereille toinen toistaan söpömpiä valjaita, *oih* kun olisi ihana laittaa hamsterille valjaat ja lähteä ulos kävelemään pieniä kävelyretkiä niin kuin koiran kanssa! Stop stop, näin ei kuintenkaan nyt tehdä. Hamsteria ei ole tarkoitettu hihnassa kulkemiseen eivätkä ne pidä valjaista. Valjaat joita eläinkaupat myyvät eivät edes sovi hamstereille, näppärimmät hamsterit rimpuilevat niistä itsensä alta aikayksikön irti ja vipeltävät karkuun, etkä välttämättä edes kerkeä reagoimaan ennen kuin näet hamsterisi pyllyn katoavan lähimpään kiven koloon, jonne se ehkä jääkin. Suomen hamsteriyhdistys suositteleekin, ettei hamsteria vietäisi ulos lainkaan. Auringon kirkas valo, mahdolliset kissat ja koirat sekä suuri karkaamisen mahdollisuus ovat liian suuri riski niinkin pienelle lemmikille kuin hamsteri on. Hamsteri on muutenkin yöeläin eikä se nauti siitä että se herätetään kesken unien ja riepotetaan ulos. Eniten hamsterisi nauttii kun järjestät sille vaikkapa puuhahäkin jonne paljon ulkoa haettuja virikkeitä ja tuoksuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html2195346Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,524696Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2863257Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699193255Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1783154- 712784
Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk12551- 632027
- 271969
- 881964