Oletteko seuranneet sunnuntai aamuisin tulevaa UNIKULMA mainosta joka kestää ainakin puoli tuntia.
Herättikö mitään mielipiteitä?
Minusta ainakin tuotteiden hinnat esm.herätyskello 150-240€ ja sänkyjen sun muitten makkari tuotteiden hinnat.
Kenelle nämä tuotteet on tarkoitettu jokainen säännöllisesti liikkuva ihminen tietää että selkä kivut johtuvat vain huonoista selkä lihaksista eikä ne kivut parane millän sängyllä vaan ainoastaan liikkumalla.
UNIKULMA
6
1855
Vastaukset
- -nukkuja-
No ensinnäkin sanoisin sinulle "tietämätön", että selkäkivut eivät johdu, VAIN huonoista selkälihaksista. Ja vaikka en "unikulman" asiakas olekaan. Niin olen sitä mieltä, että ihmiselle on elintärkeää se, että hänellä on HYVÄ sänky, jossa hän kuitenkin vietetään tosi iso ajan elämästään.
- viestisi
tosi loukkaavana. Olen viime syksystä asti potenut todella kipeää selkää. Useamman kuin yhden lääkärin suusta olen kuullut sen johtuvan siitä, että olen yli 40 vuotta LIIKKUNUT eriparia olevilla jaloilla. Toinen on lyhyempi kuin toinen.
Mikään raha ei ole liian paljon, jos tästä särystä pääsen sillä eroon.- eriparia jalat
mullakin, röntgenkuvista ilmeni. Fysiatrin mukaan on aika yleistä, että toinen jalka, tai oikeammin lonkka on vinossa.
Mulla se lonkka "roikkuu oikelta puolelta 2 cm" ja oikea jalka on 2 cm lyhyempi.
Lihaksilla tässä vaivassa ei ole mitään tekemistä, olen kyllä koko ikäni liikkunut ja paljon.
Hyvä sänky on mun mielestä tärkeä, erittäin tärkeä hyvän unitilan ja levon takia.
Särkyä ei saa rahalla pois, mutta sitä voi lievittää hyvällä makuuasennolla. - aina valittaa
eriparia jalat kirjoitti:
mullakin, röntgenkuvista ilmeni. Fysiatrin mukaan on aika yleistä, että toinen jalka, tai oikeammin lonkka on vinossa.
Mulla se lonkka "roikkuu oikelta puolelta 2 cm" ja oikea jalka on 2 cm lyhyempi.
Lihaksilla tässä vaivassa ei ole mitään tekemistä, olen kyllä koko ikäni liikkunut ja paljon.
Hyvä sänky on mun mielestä tärkeä, erittäin tärkeä hyvän unitilan ja levon takia.
Särkyä ei saa rahalla pois, mutta sitä voi lievittää hyvällä makuuasennolla.mulla on asiat vielä huonommin. Mulla on MOLEMMAT jalat 2 senttiä lyhyemmät! Ei juurikaan pysty nukkumaan, paitsi helevetin kalliissa sängyssä haahkanuntuvapeiton alla silkkilakanoissa -ja siilonkin pitää olla ainakin kolmensadan vekkari alabasteriyöpöydällä mollottamassa. NII !
- Mihin herätyskelloa tarvitaan?
Kyllä kyllä... Rahalla saa oikeen mukavan sängyn, mutta ei se takaa hyvää unta!!! Uneen vaikuttaa myös se nukkuma ympäristö. Sopiva lämpötila, vetoisuus, seura ja se voloisuus. Osa asioista on helppo hoitaa kuntoo osa ei. Osaan häiriöistä tottuu toisiin ei. Vastapäätä tässä omaa makkaria on ravintola ja se herättää aina kiinni mennessään, kun asiakkaat tulevat pihalle ja esim alkavat laulamaan taikka huutamaan. Taksi vie ne pois... Turha mennä koisiin ennen sitä!!! Kallis sänky ei siihen auta, vaikka siinä on paljon mukavempi lepäillä. Landella nukkuu paremmin, kuin täällä hesan hulinassa. Pitää sovittaa elämänsä niin hyvin kuin voi.
Hupaisaa on sekin, että jollenkin ihmiselle riittää sellainen wanha vaahtomuovipatja (50 €) ja toiselle ei riitä (10000 €) hestenssin punkka, olettaen, että ei ole kehossa rakenteellista vikaa. Toiset nukkuu kovalla lattialla, kun selkää särkee, kun se on todettu parhaaksi.
Kuulemma KELA maksaa rahaa, jos nukkuminen tavallisella sängyllä ei ole mahdollista, kunha lääkäri vaan kirjottaa lausunnon. Selkäsärkyyn on hyvä lääkkeitä morffiiniin asti, josta loppuu teho aikaamyöten. Voidaan se selkä puuduttaakkin, mutta sitten pysytään petissä, riippumatta jalkojen pituuksista. Aluksi kipuihin kannattaa pyytää sellasia relexanteja ja niiden avuksi semmosta keskushermostoon vaikuttavaa pilleriä... Unikin tulee helpommin. Jos niihin jääkin koukkuun, niin voi ainakin nukkua. Ei se mitään narkkaamista ole. Codeiini on aika jees, mutta yleensä pitää jäädä lasarettiin nukkumaan.
Liikunnan voi hoitaa vaikka niille ihmeellisillä TVshitin laitteilla ja viikossa pääsee super kuntoon ja vyötärökin kapenee huimasti.
Jos ei voi nukkua, niin pois sängystä. Sänkyyn ei pidä jäädä makoilemaan. Kyllä se uni tulee, kun ihminen ei voi olla ikuisesti hereillä. Lopulta tietty polla pimahtaa ja tulee psykoosi tai muu mukava polla tauti. Unen estäminen on hyvin tehokas kidutuskeino ja sitä on käytetty paljon mm. sotien aikana kuulusteluun. Kyllä sitä muutamia päiviä jaksaa valvoa ilman piristeitä ja amfetamiinin avalla menee sitten pidempään, sanoo amerikan lentäjät.
Ps. Suomessa tunnetaan SISU tabuina :)
Mitä sitä nukkuu elämänsä 1/3. Menee aikaa hukkaan. Ehtii sitä sitten haudassa koisiin. - Ei keskikuoppaa.
Ostin Tenon,tiedän sen laadun huippuhyväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03720- 433321
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv563037Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv342908- 162848
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452700- 442340
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h382232- 422095
- 451879