Hiekkaa kamerassa..apua!!

merenneito86

Olin eilen rannalla ottamassa kuvia merestä ja siinä puolihuolimattomana pudotin patterin hiekkaan ja kun sitä nostin, laitoin kameran hiekalle ihan vain hetkeksi ja se oli kohtalokasta sillä jostain sen sisään pääsi hiekkaa eikä zoomi enää toiminut ja sitten myöhemmin kotona ku yritin kuvata niin eipä enää onnistunut sillä objekti ei suostunut enää tulemaan ulos ollenkaan..imurilla sain muutamia hiekan jyviä ulos mutta en ilmeisesti kaikkea.. digikamera joka on kyseessä on merkiltään olympos..onko kellään vastaavaa kokemusta ja jos on niin onko kameraa saatu enää kuntoon jne?

2

652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuvajaisen kuvaaja

      Vaikea sanoa miten paljon ja mihin on mennyt tuota hiekkaa- voi olla vaikka yhdestä hiekan jyväsestä.

      Mitä tekisin itse?
      Menisisin johonkin liikkeeseen jossa myydeään tuollisissa deodoranttipullon kokoisissa pulloissa paineilmaa - ostaisin sellisen pullon jossa on varmasti tuollainen pitkäpuhalluspillimäinen suukappale, ja yrittäisin sillä puhaltaa tuota puhdasta ilmaa
      noista objektiivin rakosista sisään-
      Paimneilma kopressoria en uskaltaisi käyttää, koska sieltä tulee epäpuhtauksia helposti.

      Voit pistää e-mailia [email protected] niin voisimme yhdessä miettiä mikä olisi ehkä lähinnä sinua oleva liike josta tuota ilmaa saisit ostaa.
      Tunnen alaa ja liikkeitä jonkin verran - myös fotoalasta ymmärrän jotain.
      E-mailissa olisi parempi selvitellä tilannetta.

      • Poliisi...............

        Olkaa varovaisia tämmöisten,

        "E-mailissa olisi parempi selvitellä tilannetta"

        tyyppien kanssa! Ei ole välttämät puhtaat jauhot pussissa! Kyllä asiat ja neuvot pitää voida esittää julkisesti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      143
      6738
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      61
      5843
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4519
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      101
      4440
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      157
      4241
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      93
      1628
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      396
      1495
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1349
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1335
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      42
      1122
    Aihe