Duunarit itkee kaupunkien betonilokeroissaan työn raskautta, pientä palkkaa ja tietysti työpäivän pituutta.
Verrattuna maatalousyrittäjään ei duunarin työn raskaudesta voida edes puhua samana päivänä kaivos- ja rakennusalaa lukuunottamatta.
Ja se pieni palkka.Hah. (teollisuuden kta 13.40 €).
Ei mikään ihme että työtä karkaa ulkomaille. Ei yhdelläkään yrittäjällä ole mahdollisuutta eikä luonnollisesti haluakaan maksaa tuollaista liksaa kun duunarit vetelehtivät työmaalla elleivät ole sairauslomalla tai jollakin saatanan "pekkasvapailla". Ne pitää ottaa ekana pois samoin kuin ns. lomaltapaluuraha.
Ja mitä tulee duunarin "työpäivän" pituuteen, on sekin paljon melua tyhjästä. Katsele tästä kaaviosta ketkä pitää tämän maan pystyssä.
http://trip.ttl.fi/tietotyotietopankki/yleistajuiset/harma/tyoaikalaki/tyoaikam1.gif
Verrattuna maatalousyrittäjään ei duunarin työn raskaudesta voida edes puhua samana päivänä kaivos- ja rakennusalaa lukuunottamatta.
Ja se pieni palkka.Hah. (teollisuuden kta 13.40 €).
Ei mikään ihme että työtä karkaa ulkomaille. Ei yhdelläkään yrittäjällä ole mahdollisuutta eikä luonnollisesti haluakaan maksaa tuollaista liksaa kun duunarit vetelehtivät työmaalla elleivät ole sairauslomalla tai jollakin saatanan "pekkasvapailla". Ne pitää ottaa ekana pois samoin kuin ns. lomaltapaluuraha.
Ja mitä tulee duunarin "työpäivän" pituuteen, on sekin paljon melua tyhjästä. Katsele tästä kaaviosta ketkä pitää tämän maan pystyssä.
http://trip.ttl.fi/tietotyotietopankki/yleistajuiset/harma/tyoaikalaki/tyoaikam1.gif
Vastaukset 21
Vanhimmat
Turhaa lähteä vertailemaan eri alojen työpäivien pituuksia, vapaapäivien määrää, lomaltapaluurahoja ym. Jokainen on työnsä valinnut.
Jos sä olet joku maajussiparka joka viljelet pientä plantaasiasi köyhyyden rajoilla katkeroituneena, ehdotan että hankkiudu hemmetin nopeesti eroon koko moskasta ja muuta sinne kaupunkiin ja mene kunnon duuniin, raksalle tai satamaan. Tiedät silloin mitä TYÖ on. Ja voit sitten rehellisesti sanoa että olet ansainnut kaikki tuossa alussa mainitut asiat ja vielä pientä ekstraa päälle.
Näin se elämä kulkee. Kaupungissa haisee raha, maalla haisee...sonta.
"Turhaa lähteä vertailemaan eri alojen työpäivien pituuksia, vapaapäivien määrää, lomaltapaluurahoja ym. Jokainen on työnsä valinnut."
Miksi kuitenkin niin jatkuvasti tehdään?
ja aika usein tuo vertailu tehdään juuri toisinpäin.
Maalla haiseva sonta on perusta koko elämiselle, kun tuossa rahassa ei kasva mikään muu kuin korko ja korolla ei saa nälkää pois.
nim. midas
Jokainen on osansa valinnut mutta siitä huolimatta aina tuntuu, että toisella on enemmän tai parempaa. Tuskin kukaan joka oikeasti on kotieläintilan töitä kokeillut tosissaan luulee siinä helpolla päästävän.
Veli lopetti pienen maitotilan pidon, ei selkä kestännyt. Meni sairasloman jälkeen raksalle töihin ja osti puolen vuoden jälkeen Mersun. Käytetty saksan tuonti mutta Mese kuitenkin, aiemmin ajo aina japsi-ruppusilla.
Ei näitä palstojen mollaamisjuttuja kannata tosissaan ottaa, pistää vaan vihaksi suottä. Jaalan Einarikin ottaa vaan ihan rennosti, käyt Hertan allasosastolla tutustumassa vähän YYA-henkeen ;)
Millähän tavalla maanviljelys on raskasta työtä fyysisesti?
Itse olen maitotilallinen (54 lehmää) joka tekee timpurinhommia skanskalla päivisin. Joten tiedän varmasti mitä kummatkin työt ovat.
Ja 14v. kokemuksella voin sanoa, että nuo maataloustyöt eivät ainakaan minua fyysisesti rasita. Koneet ruokkii elukat ja robottilypsää. Ainoa rasitus mikä mieleen tulee on päivien pituus touko-,puinti- ja rehun teko aikaan.
Mitä taas tulee timpurin hommin, niin päivät pitkät kantelen rankoja, levyjä ja koneita kämpästä kämppään ja kerroksesta kerrokseen ja kokoajan on kiire ja joku hengittää niskaan - joten kyllä väitän että maataloustöiden raskaudesta ei voi puhua samanapäivänäkään verrattuna raksahommiin. Ja sitäkin ihmettelen kun aina sanotaan että tavallisessa duunissa tehdään töitä 8h päivässä - kyllä meidän porukka ainakin tekee pitkää päivää, helposti tulee 10 - 14h tunnin päiviä kun alkaa luovutus lähestyä.
Vastaavasti kiireisimpään peltoaikaan mulla menee myös helposti 14-16h päivässä, mutta ei mun mielestä ole fyysisesti raskasta ajella traktorilla pellolla rehua tekemässä, tai puimurilla ajella puimassa. Mutta yhtäkaikki - tykkään helvetisti maanviljelystä ja timpurinhommia teen rahantakia.
Ja joku alkaa kuitenkin ihmetteleen miksi kohtuukokosen maitotilan isäntä on päivät raksalla töissä.
No aluks oli aika tiukkaa ja rahaa piti saada maatalouden kehittämiseen - ja nykyään taas syynä on se, että tienaan timpurin hommissa suurimpiirtein saman, mitä jää maitotilistä kuussa nettona.
ps. tiedän kyllä että sanoit kaivos- ja rakennusalaa lukuunottamatta, mutta en voinut olla kommentoimatta tuota maataloustöiden raskautta.
In tiedä ikääsi, muuta tuo 14 vuoden kokemus laittaa arvelemaan, että olet n. kolmikymppinen. Kestä vielä oto. ehkä kymmenen vuotta tuollaista rehaamista ja johan alkaa lastenlasten askareet, pajalla pikkunäpräykset ja kiikkustuoli sinuakin kiinnostaa. Toivottavasti sun tarvi kiivetä pankolle vielä sillä iällä, kun ei ole tarvinut vielä omallakaan 57 veen iällä.
Hyppäämällä vielä pääsee.
Vanha kansa kertoo että pankolla tulee vanhaksi ja yllättäen juopoksi.Ei sinne kannata viedä kun anoppi.
"Mitä taas tulee timpurin hommin, niin päivät pitkät kantelen rankoja, levyjä ja koneita kämpästä kämppään ja kerroksesta kerrokseen ja kokoajan on kiire ja joku hengittää niskaan "
Anteeksi tietämättömyyteni,mutta olen ymmärtänyt timpurin homman( -tosin 70 luvulla) että se tarkoittaa ammattitaitoista rakennuskirvesmiestä. Mutta tarkoittaako timpuri ammattinimkkeenä nykyään sitä että
timpuri ei olekaan ammattitaitoinen rakennuskirvesmies vaan pyrkii tekemään hänenkin työnsä taitojemsa mukaan ja miten lautapoikien ja rakennusapumiesten töiltään ehtii:) Taitaa olla kysessä se tunnettu kolmen konstin timpermanni.
HYvää kesän jatkoa.
"Anteeksi tietämättömyyteni,mutta olen ymmärtänyt timpurin homman( -tosin 70 luvulla) että se tarkoittaa ammattitaitoista rakennuskirvesmiestä."'
Ihan selvennykseksi voin kertoa, että timpuri ja kirvesmies ovat sama ammatti.
Ja katsos kun viimeisen viidentoista vuoden aikana rakennuksilta on vähennetty väkeä kovalla kädellä, niin sekareita ei paljoa enää ole, joten timpurit joutuu tekeen yhtälailla apu toitä kuten muutkin(tosin timpurin hommiin kuuluu nostella levyt seinälle ja ruuvvata kiinni)
"ja katsos kun viimeisen viidentoista vuoden aikana rakennuksilta on vähennetty väkeä kovalla kädellä, niin sekareita ei paljoa enää ole, joten timpurit joutuu tekeen yhtälailla apu toitä kuten muutkin"
Vittumainen tilanne kieltämättä. Toivottavasti laatu ei kärsi ainakaan kiireen muodossa. Onko sulla selkä vielä/jo kunnossa?
Sama oli tilanne ennenvanhaan meilläkin. Oli yksi renki, puolipäivänen ja vähän jälkilöylynen navettapiika ja tarpeen mukaan päiväläisiä.
Nykyisäntä joutuukin olemaan se timpermanni eli ammattitaitoinen kirvesmies ja lisäksi tilaansa hoitaen myös entinen renki eli maataloussekari ja myös lautapoika, mainittu päiväläinen.
Mutta niin tai näin, tuo aika on kohdaltani jo ohi, jälkipolvia kadehtimatta, eikä uuninpankolle tarvitse vielä kiivetä.
Tämä tietokone yhteyksineen on vähän ihmeellinen, vielä.
eläinsuojeluviranomaisille jos lehmät ovat 14 tuntia hoitamatta?
Vai vaimosiko ne lehmät hoitaa jotta voit olla raksalla töissä ja tienata rahaa?
Ja otat kuitenkin kunnian lehmienpidosta itsellesi.
Kyllä on kolmen konstin timpermanni joka kantaa rankoja kämpästä toiseen.
Meilläpäin ainakin rangat ovat polttopuiksi tarkoitettuja pienehköjä puita.
ja karjanhoidosta et tunnu paljon tietävän jos luulet että navetassa ei ole muita hommia.
Taidat olla varsinainen idiootti! Etpä sinäkään taida mitään mistään tietää.
Väliseinien sisällä oleva runkorakenne rakennetaan rangoista, jotka muuten nykyään ovat entistä useammin peltiä. Mutta yhtäkaikki oli kyseessä sitten puu tai pelti molempia kutsutaa rangoiksi.
Ja niitä todella kannetaan kämpästä kämppään, kuten myös levyjäkin.
Mikäs neljän konstin eläinrääkkääjä muuten itse olet?
mutta menköön.
Sen verta minäkin rakentamisesta, ainakin mitä talon rakentamiseen tulee, ymmärrän, että ei ole yhtäkään järkeä kantaa rankoja, pelti tai pattinkisia, kämpästä kämppään.
Jos tohon hommaan ymppää vielä levyjen kannon, liekö samasta kämpästä siihen toiseen vaiko vastavuoroisesti toisinpäin, tuntuu se jo aivan mahdottomalta ymmärtää myös maalaisjärjellä. Koskakohan YIT:n herrat kärrää tuollaiset "timpurit" tulevaa korjausrakentamisbuumia odotellen johonkin demarien maakunnallisen tai piirikunnallisen tunkioviestin huippuosaaja-artikkelitoimittajaksi hometalorakentamisen tuottavalla saralle?
Kyllä on käsittämätöntä, että sinunkinlaisiasi kateellisia löytyy - voit ihan hyvin mennä itsekin tilan ulkopuolelle töihin, niin ei tarvitse kadehtia toisten tuloja. Se kuule on ihan vain järjestely kysymys.
Vai hoitamatta! Mieti vähän ja ota ensin selvää ennenkun alat tollasia laukoon. Meidän tila on mukana automaattilypsy tutkimuksessa, joten mitäs luulet kuinka usein esim. eläinlääkärit käy meidän tilalla? voin kertoo että aika monta kertaa kuussa. Eikä muuten heillä ole ollut mitään valittamista eläinten hoidosta tai niiden kunnosta.
Ja mitä tulee elukoiden hoitoon, niin menen aamuisin viiden aikoihin navetalle tarkastaan tilanteen, ja puoli seittemän jälkeen lähden raksalle töihin. Normaalisti tulen kotio puoli neljän pintaan ja meen sitten kuuden aikoihin navetalle kattoon tilanteen ja teen mitä millonkin tarvii - muunmoassa täytän siilot, johon aikaa kuluu muuten noin 55min. kaikkiaan iltasin aikaa menee noin 2 - 2½ tuntia.
Mutta kuten kerroin, että sillon kun luovutus alkaa oleen lähellä, niin saatan olla kotona vasta yheksän jälkeen.
Minkäs takia mun muija ei vois niitä elukoita hoitaa?
Muija ei yleensä käy navetalla jos ei oo pakko,(sen takia on ruokinta ja lypsy automatisoitu)mutta sillon kun teen pitkää päivää raksalla, hän käy navetalla tarvittaessa. Ja sama koskee yleensäkin päiväs aikaan sattuvia poikimisia/hälytyksiä.
Tämä onnistuu koska muija tekee töitä kotona(kirjanpitäjä).
Ja mitä tulee pelto töihin - peltoo on omaa 97,2ha ja vuokrattua 14ha - (toukotyöt, ruiskutukset, rehunteot, puinnit, kuivaamiset, kyntämiset)niin hoidan ne itse - eukko hoitaa sitten nuo huolto puolen työt.
Ajotan lomani aina peltotöiden mukaan ja tarvittaessa pidän ylimääräsiä jos ei muuten ehdi.
Ja enpä tiedä tuosta kunnian ottamisesta - arvostan eukkoani ja vain hänen panoksensa mahdollistaa tällaisen järjestelyn - mutta minä nuo elukat lähinnä hoidan. Muijalla voi välillä mennä kolmekin viikkoo, ettei tarvi ollenkaan käydä navetassa, mutta mulla menee siellä joka päivä 3½ - 4h ja viikonloppuisin menee monestikin 7 - 10h päivässä.
Joten mikä sua riepoo? Laiskottelenko sun mielestäs liikaa, vai sekö sua sieppaa, että kehitetään tilaa muualta ansaituilla rahoilla vai mikä sun ongelmas on.
Voi voi. Tarviiko teille oiken rautalangasta vääntää.
En tietenkään tarkoittanut kirjaimellisesti, että tavaroita kannetaan kämpästä kämppään.
Tuskin sitä tarkoitti skanskan maito timpurikaan.
Tuskin pystyt navetan ja omakotitalon rakentaneena arvostelemaan 17vuotta timpurina toiminutta ammattimiestä! Tuskinpa olisi minullakaan töitä riittänyt 90luvun lamassa, jos en olisi ammattimies päivääkään kun en ole työttömänä ollut.
Jos alotetaan rakennusvaiheen alusta, niin ensin kaivetaan monttu,(paalutetaan jos tarvii) seuraavaksi raudotetaan ja tehdään muotit, sitten on perustuksen valu, seuraavaksi putkarit tekee kellari kerroksen viemäröinnit ja tua vesi syötöt, seuraavaksi pohja täytetään, sitten joko nostetaan ontelolaatat pohjalle tai raudotetaan ja valetaan lattia laatta, jonka jälkeen aletaan nostaa seinä sekä väliseinä elementtejä pystyyn, jonka jälkeen ne juotetaan kiinni, ja seuraavaksi nostetaan taas vaihtoehtoisesti ontelolaatat paikoilleen tai tehdään muotit ja tuetaan sitten raudoitetaa ja valetaan välipohja. Ja sitten kun kaikki elementit on asennettu paikoilleen alkaa sisä työt. Aletaan tekeen väliseiniä(kevyitä tai muurattavia) ja kattoja.
Kevyet väliseinät rakennetaan yleensä siten, että ensin ammutaan(hiltillä tai vastaavalla) juoksut kattoon ja lattiaan, jonka jälkeen näiden väliin vertikaalisesti asennetaan yleensä pelti rangat(myöskin puu rankoja käytetään) ja ovi aukkojen molemmin puolin tulee miltei aina kertopuuta olevat rangat. Tämän jälkee seinä levytetään (yleisimmin käytetään kipsilevyä).
Tämän jälkeen aletaan sitten tekemään alaslasku kattojen runkoja, jonka työ vaiheet etenee edellämainitun väliseinä työn tapaan.
Mutta tämä erityisesti teitä kiinnostanut tavaroitten kuskaaminen kämpästä kämppään.
Yleensä joka kerrokseen otetaan johonkin isompaan tilaan sekä levynippuja, että rankanippuja valmiiksi odottamaan väliseinä töitä. Jos kyse on ontelotalosta, niin tarvikkeet otetaan sisään aina ennen seuraavan välipohjan asennusta ja jos kyseessä on paikalla valutalo niin, tarvikkeet otetaan sisään ikkuna aukkojen kautta.
Ja nyt teidän luulisi ymmärtävän, että noita levyjä sekä rankoja pitää viedä tuolta varastotilana olevasta tilasta tuleviin huoneistoihin väliseinä sekä katto tarpeiksi.
Ja tämän lisäksi tavaroiden raahaamista aiheuttavat muutokset. Koska levy ja ranka niput tilataan suunnitelmissa olevien tilojen tarpeesee aiheuttaa se sen, että asiakkaan tilatessa muutoksia huoneistoonsa yleensä sekä rankoja että levyjä on liian vähän(väliseinät ehditty tekemään ennen tietoa muutoksista tai muutokset suuria), joten ne joudutaa monesti kantamaan käsin yleensä pihassa olevalta varastolta kerroksiin.
Ja ymmärtääksenne miksi myöskin timpurit joutuu osallistumaan tavaroiden kantamiseen, teidän tulee ymmärtää mitä tarkoittaa urakkatyö rakennuksilla. Rakennusliike/mestari yleensä sopii nokkamiehen kanssa urakan hinnan, jonka jälkeen nokkamies yleensä porukan kesken sopii miten maksut jaetaan. Eli ymmärrät varmaan että jos porukkaan otetaan lisää miehiä esim. sekareita, niin sen kaverin palkka on muilta pois, eli siis palkka pienenee.
Tässä edellä maitussa suppeassa selostuksessa en maininnut ollenkaa sähkäreiden, enkä ilmamiesten työvaiheita ja putkareiden töitäkin vain nimeksi.
Tässä nyt vain oli esimerkkinä kerrostalon rakentaminen. Mutta saman kaltaisia töitä on myöskin pitkästä tavarasta tehdyissä omakotitaloissakin.
ps. vaikka työskentelen timpurina olen koulutukseltani rakennusmestari vuosimallia -85. mestarina olin aikanaan neljävuotta, mutta raha ratkaisi urakkatimpuri kun tienaa mestaria paremmin.
Elukoita mulla, mutta tiedän kyllä että hyvin hoidettu lypsykarja kyllä tarvitsee vähnä parempaa hoitoa.
En yhtään ihmettele että eläinlääkäri käy monta kertaa kuukaudessa.
Kyllä varmaan on sattumia teidän maidossa. Toivottavasti ei joudu meidän kaupan purkkeihin.
Ahneella on paskainen loppu.
Provohan tuo juttusi toisaalta oli
robottia sulla ei ainakaan ole... liekkö edes lehmiä..... tai ehkä naapurissa on ja kun et nää naapurinisäntää jokapäivä pellolla hommissa luulet hänen laiskottelevan... kaltaisiasi karjatilan naapureita löytyy joka kylästä!!!
Kateus näyttää raastavan suakin loputtomiin. Kyllä sulla on tosi fiksuja kommentteja.
Taidat itse olla joku säälittävä työtön sossupummi, joka ei tiedä nykyaikaisesta maataloudesta mitään ja itseasiassa et taida tietää mistään muustakaan mitään.
Mitä tulee noihin sun juttuihis niin -
Jos näen tällä aukeella naapurin isännän pellolla töissä, niin taidan kyllä soittaa poliisit paikalle - ympäröivät pellot kun sattuu kuulumaan meidän omistukseen. Mitä taas tulee noihin karjatilan naapureihin, niin 20km säteellä on meidän lisäksi vai yks toinen elukkatila, joten elukattomia naapureita kyllä riittää.
Ja robotteja tulee syksyllä olemaan itseasiassa kaksin kappalein, kun pihaton laajennus elokuunlopulla valmistuu. Sitten sopii navettaan 120 lypsävää.
Ja ihan sulle tiedoks, että navetta on täynnä elukoita ens vuoden maaliskuuhun mennessä ja silti aion olla raksalla töissä siihen asti että ollaan veloissa niskanpäällä.
Jos et haaveilisikaan lehmistä. Käyt vaan kuittaa sossusta saatavasi.
Kyllä lehmän pito vaatii vähän muutakin.
Jo eläinsuojelunkin vuoksi.
Kyllä se on niin että todelliset karjaihmiset eivät voi olla muualla koko päivää töissä.
Hyvää kesää sinne navetalle kaikille jotka tuottavat puhdasta suomalaista maitoa. Kyllä meidän kelpaa kaataa kylmää maitoa lasiin ja nauttia.
Olen tässä sivusta lueskellut tätä keskustelua ja ihmetellyt.
Itselläni on samankaltainen tilanne, lehmiä 23 nuorkarja(lypsy hoidetaan vanhanaikaisesti putkilypsynä, aikaa navetassa kuluu noin 2h aamuin illoin) ja päivät olen töissä maatalousalan liikkeessä.
En voi muuta kun ihmetellä kirjoittamianne juttuja, sillä täällä Etelä-Suomessa samanlaisia kavereita riittää aika paljon. Minullakin on useita tällaisia asiakkaita ja parilla heistä on vielä suurempi karja kuin tässä pyyhkeitä saaneella kaverilla.
Ilmeisesti te ilkkujat olette jostain C-alueelta, ettekä todellakaan tajua, että A ja B alueella tilan ulkopuolella työssäkäynti on monille suorastaan pakollista, että pystytään tekemään edes jonkinlaisia investointeja nykyaikaan.
Tuota eläinsuojelustakin puhumista ihmettelen. Mitä tekemistä kotona vietetyllä ajalla on eläinsuojelun kanssa, kysyn vaan? Tuollainen kirjoittelu kyllä vähän paistaa sellaista läpi, ettette itse ole missään tekemisissä karjanhoidon kanssa, vaan olette jonkinlaisia viherpipertäjiä. Mitäpä mahdatte ajatella sellaisista ihmisistä, jotka tekevät jatkuvasti pitkää työpäivää ja kotona on koira sisällä odottamassa ulospääsyä 15h ja turha alakaa selittämään, että se on eri asia.
Navetassa ainoastaan lehmät lypsetään ja ruokitaan, empä jaksa uskoa että siellä kovin moni huvikseen aikaansa kuluttaa.
Olin hiljattain eräässä koulutustilaisuudessa, jossa julkaistiin tutkimus automaattiruokinnalla ja robottilypsyllä varustetun navetan(lehmiä 50-100) isäntäväen päivittäisestä ajan menosta navetasta. Päivittäinen aika navetassa oli keskimäärin 2,2h Nykyään kun tuo työ automatisoidussa navetassa on lähinnä valvontaa. Tosin saahan sitä kulumaan vaikka kokopäivän navetassa jos huvittaa. Mutta kyllä tuo organisointi on kaiken A ja Ö
Juuri tulin navetalta - synty uus lehmävasikka maailmaan. On se syntymä vaan aina ihme:)
En yritä provosoida millään lailla, mutta sitä en ymmärrä miksi porukka näyttää ottavan herneen nenäänsä siitä kun maitotilallinen käy muualla töissä.
Eipä tällaista olisi 15v. sitten kukaan pitänyt minään. Äitini velikin kävi koko 26 vuoden maitotila isännyytensä ajan tilan ulkopuolella töissä ja lähes yksin hoiti silti 14 lehmän karjansa. Aikaisemmin sitä pidettiin kovana juttuna, mutta nyt tällaista toimintaa ei näköjään arvosteta yhtään.
Tollanen pikkunen pointti kaikille joilla ei ittellä ole eläimiä ja vähän niillekin joilla elukoita on. Oli elukoita sitten 21 tai 54 päätä, niin päivittäinen työaika automaattiruokinnan ja robottilypsyn ansiosta on miltei sama.
Sillon aikasemmin kun meillä oli 21 lypsävää - navetassa oli putkilypsy ja elukoille jaettiin rehut, heinät, jauhot ja kivennäiset käsin niin navetassa meni päivittäin yhdeltä ihmiseltä noin 5½tuntia. Niin ne ajat muuttuu - vaikka elukka määrä on yli tuplaantunut, niin silti navetassa menevä aika on pudonnut. Jos ette ole tietosia, niin nykyään navetta työ on lähinnä tarkkailua. Muunmoassa kiimantarkkailukin hoidetaan meillä nykyisin elektronisesti. Jos jokun täytyy navetassa enemmän aikaa viettää töitten takia niin on sitten väärällä alalla.
Enkä sanoisi että olen ahne. Tarkoitukseni on vaan kehittää tilaa suuremmaksi ja kannattavammaksi siten, että olisi mahdollisuus harjoittaa maidontuotantoa vielä tulevaisuudessa tukien edelleen laskiessa.
on palikat hukassa,kun palkkatulot menevät muutaman lehmän navetan koneistukseen.Noin pienen karjan maitotuloilla ei ostella automatiikkaa navettaan.