Kuka käyttää kyseistä kameraa? Miinukset? Plussat?
Kuvanäyttöä? Kokemuksia?
Olen kys. kameraa hankkimassa.
Kuvanäyttöä? Kokemuksia?
Olen kys. kameraa hankkimassa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Plussat
- Tosi hyvä kuvanlaatu
- Mahtava ZOOM, vanhassa kamerassa oli 3x zoom ja oli toivotonta kuvata eläimiä, esim oravia, mutta tällä voi tehdä oravalle vaikka passikuvat :) Ei enää pilkun kokoisia eläimiä keskellä kuvaa, vaan kunnon kuvat :)
- Säätömahdollisuuksia vaikka muille jakaa
- Kääntyvä näyttö on aivan ehdoton, voi kuvata sellaisista paikosta mistä kiinteällä näytöllä ei voinut edes unelmoida
- Paristot kestää tosi hyvin, vaikka leikisi näytöllä jatkuvasti. Verrattuna mun vanhaan kameraan paristot kestää 10 kertaa paremmin, vaikka luulin, että uudet laitteet tarvitset enemmän virtaa. Myös plussa että käyvät tavalliset AA paristot, jos paristot loppuu, niin voi ostaa alkaliparistot mistä vaan, eikä tarvitse etsiä pistorasiaa ladatakseen erikoisakut.
- Kaikki kuvat onnistuivat toistaiseksi ISO 50 arvolla !! Vanha kamera vaihtoi heti ISO 400 arvoon sisällä, ja kuvista tuli rakeisia, mutta tämä kuvaa ISO 50 arvolla samassa tilassa ja kuvat ovat tarkkoja !!!
- Tynnyriefekti olematon verrattuna mun edelliseen kameraan.
- Helppokäyttöinen, opin parissa päivässä käyttämään kaikki toiminnot, vaikka ohjeet oli vain saksaksi, enkä osaa saksaa yhtään :)
- Aika tehokas salama voi kuvata sisällä jopa pilkkopimeässä ja kuvat ovat kuin päivällä otettuja.
- Panoraama toiminto, sitä ei ollut vanhassa kamerassa, ja on tosi kätevä!
- Videokuvan laatu! Parempi kuin mun analogisessa videokamerassa, mutta lyhytkin pätkä vie satoja megoja. Joten 2GB muistikortti on pakollinen, mieluummin 4GB, jos aikoo käyttää sitä videokamerana.
Miinukset:
- Ei kiinnityspaikkaa ulkoiselle salamalle
- Zoom on ehkä liiankin nopea
- Aika iso koko
- Aika painava
- Hopea väri
Eli tässä edellisessä olikin jo aika paljon kaikkea selitetty, mutta lisään vähän. Hyvät puolet tulivat siitä aika täysin ilmi, mutta lisään vielä yhden:
erinomainen makro. Pystyy tarkentamaan 0cm:n päähän kohteesta. Ja hyvin toimii.
Pari korjausta edelliseen viestiin:
zoom ei ole liian nopea. Hitaammin voi zoomata painamalla painiketta kevyemmin.
Hämäräkuvaus kamerassa on surkea, toisin kuin ed. viestissä annettiin ymmärtää. ISO 50 on ainoa, jolla voi kuvata siedettävällä kohinalla. Muilla herkkyyksillä ei tee mitään. Eli jos kuvaat paljon hämärässä, älä missään nimessä hanki tätä kameraa!
Ja vielä pari miinusta: automaattitarkennus on aika huono ja linssinsuojus ei pysy paikallaan.
>Hämäräkuvaus kamerassa on surkea, toisin kuin ed. viestissä annettiin ymmärtää.
Miten niin? Nopeasti käsivarrella otetuissa kuvissa isoilla ISO arvoilla ei ehkä kuvanlaatu ole paremmasta päästä. Mutta jalustalla otetut kuvat ovat aivan loistavia. Itse koskaan ole käyttänyt suurempia kuin "ISO 100" filmejä edes filmikameroissa. Aika harvojen loppujen lopuksi pitää kuvata nopeasti liikkuvat kohteet hämärässä, ja pienellä ISO arvolla otetut kuvat ovat aina parempilaatuisempia kuin isolla ISO arvolla otetut.
Olen käyttänyt tuota kameraa nyt puolisen vuotta. Olen samaa mieltä edellisten vastaajien kanssa, jotka jo hyvin toivat esille kameran hyvät ja huonot puolet. Mitään lisättävää ei jäänyt.
Kuvaan lähes päivittäin, ja sen lisäksi pidän internet-sivustoa, joka sisältää lähes 200 ottamaani kuvaa. Kaikki ne on otettu S2 IS:llä. Niistä näkee luultavasti ainakin vähäsen, millaisia kuvia kameralla on mahdollista ottaa.
Sivustoni osoite on http://koti.mbnet.fi/ulkoilma
Pystyykö kameralla kuvaamaan hyvin liikkuvia kohteita, esim. juoksevaa koiraa tai hyppäävää hevosta?
Kamera pystyy ottaman tosi nopeat kuvat, kunhan valoa on tarpeeksi.
Jos katselit kaikki kuvani läpi, huomasit varmaan, että kovin montaa liikekuvaa ei löytynyt. Pitää olla aika kirkas valo, että onnistuu liikekuvat. Sen takia lintukuvauskin on aika vaikeeta. Lentävistä linnuista on tosi hankala ottaa kuvia.
Eli hyvät olosuhteet niin kyllä onnistuu, joskin hitaahko tarkennus vähän vaikeuttaa onnistumista.
Luin jostain, että kameralla olisi hankala kuvata kirkkaassa auringonvalossa?
tuo on totta, kuvaaminen auringonvalossa on vaikeaa sillä kamerassa ei ole optista etsintä joka on lyömätön erittäin kirkkaalla ja erittäin hämärässä kuvattaessa. lisäksi tilannetta ei auta sekään, että kameran LCD-näytön ja EVF-etsimen pikselitarkkuus ei ole päätähuimaava (115 000)
Paskapuhetta, Canon G2 IS kamerassa ON optinen etsin.
Oletko koskaan edes nähnyt sitä? Näyttää siltä että puhut jostain Panasonicin kamerasta...
Täysin väärä tietoa, Canon PowerShot S2/S3 IS kameralla kuvaaminen auringonvalossa on todella helppoa ja mukava.
Kääntyvän näytön ansiosta voi kuvata lähes missä tahansa asennossa, ja näytön voi kääntää niin ettei siihen osu suora auringonvalo, mitä parantaa kuvan näkyvyyttä. Eli hakkaa 80% kameroista, missä on kiinteä näyttö.
Kaiken lisäksi jos ei halua käyttää näyttöä, voi käyttää myös optista etsintä, joka myös löytyy, toisin kuin edellisessä vastauksessa väitetään.
Canonin toinen etsin ON videoetsin ja se taas EI ole lainkaan yhtä kuin optinen etsin. Puutuuko joltakin asiantuntemusta vai miten on?
Mitään videoetsintä ei siinä ole. Vaan näyttö sekä täydellinen optinen etsin joka toimii sekä video että valokuvatessa.
http://www.dpreview.com/news/0504/05042201canons2is.asp
Ja kokemusta tästä kamerasta on nähtävästi huomattavasti enemmän kuin sulla, koska omistan sen. Ja olen ottanut jo yli 3000 kuvaa sillä, käyttäen juuri optista etsintä koska olen tottunut siihen ja näyttöä en käytä oikeastaan koskaan.
Tietokone-lehden (14/2005) testistä poimittua:
S2 IS "ehkä selkeästi häiritsevin yksityiskohta on kameran vaatimaton ja tarkkuudeltaan alhainen videoetsin".
Samassa testissä mainittiin, että testatuista vain pentaxissa oli MUISTA POIKETEN optinen etsin.
Korjatkaa ihmeessä, jos olen väärässä:Canon PowerShot S2:ssa EI ole optista etsintä, vaan videoetsin ja LCD-näyttö.Optinen etsin on tavallaan hiottu lasi, jonka läpi katsotaan, esim.monista pokkareista sellainen löytyy.
Jos lehdessä lukee näin, niin se on virheellistä tietoa, koska koko kamerassa on optinen etsin.
Ei olisi ensimmäistä kerta kun siinä lehdessä on virheellistä tietoa.
DigiFAQ:
Optinen etsin. Etsin, jossa katsotaan 'kameran läpi' muutaman linssin kautta. Tavallisin digipokkareissa, kutsutaan myös mittaetsimeksi. Yksinkertainen ja tätä voi käyttää kirkkaassa auringonpaisteessa ja hämärässä, koska silmä sopeutuu valoisuuseroihin hyvin.
On saman suuntainen kuin kameran oma linssi ja yleensä osaa zoomata samaa tahtia kuin kameran linssikin. Ei kuitenkaan näytä aivan täysin samaa kuvaa kuin mitä linssi näkee. Tämä tulee parhaiten esille otettaessa lähikuvia, jolloin optinen tähtäin näyttääkin hiukan sivuun kuvauskohteesta (ns. parallaksivirhe). Optinen etsin ei useimmiten myöskään näytä aivan tarkkaan rajautuvaa kuvaa, vaan jättää reunoilta pois muutaman prosentin kuva-alasta.
http://www.pikseli.fi/digifaq/3_etsin.html
Ja kuten näet kuvasta, kamerassa on optinen etsin:
http://www.dpreview.com/news/0504/Canon/s2is-frontback.jpg
On se kumma, että kaikki muut ovat väärässä ja vain sinä oikeassa. Nimittäinn Canonin sivuillakin (Suomi) mainitaan näin: etsin, elektroninen, 0,33", väri
näyttö, nestekidenäyttö, TFT aktiivimatriisi, 2", väri
Missä mainittiin siitä optisesta etsimestä
Joo ei ole virheellistä tietoa. Eiköhän tuossa Canonissa oli ihan samantyyppinen etsin kuin Panasonicissakin eli tavallinen evf (electronic viewfinder) eli DigiFAQ-linkissäkin mainittu sähköinen etsin, joka on kyllä eri asia kuin optinen etsin ainakin minulle. Optinen etsin kuvaa maailmaa suoraan linssin läpi, kun evf on pieni sähköä kuluttava "telkkariruutu". Katsoppas uudelleen sitä etsintä, niin näet varmaan, ettei se ole resoluutioltaan aivan todellisen maiseman tasoinen. Ja kun otat akut pois, niin näkymä muuttuu varsin tummaksi ;)
ko. mallissa (oikeastaan missään superzoom-mallissa) EI OLE optista etsintä. EVF-etsin näyttää ulkoisesti optiselta mm. sijaintinsa ja kokonsa takia, mutta ei ole edes verrattavissa optiseen etsimeen. optinen etsin ei kärsi "kohinasta" eikä kuluta kameran virtaa, toisin kuin EVF-etsin. kokeileppa saatko tässä S2:n "optisessa" etsimessä reaaliaikaisen histogrammin näkyviin? varmaan saat, mutta kyseistä toimintoa EI OLE MAHDOLLISTA käyttää optisella etsimellä.
lueppas nyt uudestaan ne dpreviewin sivut, sielläkin puhutaan ko. kameran !!EVF-etsimestä!!, jonka pikselitarkkuudeksi ilmoitetaan 115 000 tai jotain sinnepäin...optinen etsin EI koostu pikseleistä
älä ala väittämään vastaan, jos et tiedä asioista
Pointtihan ei ollut se, vaan väite ettei kameralla muka pysty kuvaamaan kirkkaassa auringonvalossa koska näyttö ei näy. Mitä ei todellakaan pidä paikkansa, koska voi käyttää myös sitä elektronista/videoetsintä joka on samantapainen kuin optinen etsin, eli valo ei häiritse yhtään.
Ja videoetsin on paljon parempi kuin optinen etsin, koska näyttää täysin saman kuvan, mitä objektiivikin näkee, toisin kuin optinen, joka on vinossa ja näyttää väärinrajatun kuvan.
Videoetsin, joka on yllämainitussa kamerassa on juuri ammattilaisten suosiossa, koska näyttää "oikean kuva", toisin kuin optinen etsin, joka on vinossa ja näyttää väärinrajatun kuvan.
Enää en ymmärrä miten pärjäsin ilman- ja sitä voi käyttää myös kirkkaassa valossa eikä se vie virtasta yhtä paljon.
>S2 IS "ehkä selkeästi häiritsevin yksityiskohta on kameran vaatimaton ja tarkkuudeltaan alhainen videoetsin".
Ei se kovin vaatimaton voi olla, kun pystyn ongelmitta lukemaan tämän foorumin tekstit sohvalta videoetsimen kautta ja tietokoneen näyttö ei ole mikään iso 15".
Halusinpas nähdä sitten mihin sitten pystyy "ei vaatimaton"
Digijärkkäreiden ja pokkareiden optisia etsimiä ei voi vertailla samassa kastissa. Pokkareissa, joissa kuvien pääasialliseen tähtäilyyn LCD-näyttö on tarkoitettu, optinen etsin on pelkkä "lasinpala" reikä rungon läpi-systeemillä. pokkareiden optiset etsimet eivät myöskään näytä minkään valtakunnan kuvaustietoja. ne myös näyttävät myös vain n. 70-80% todellisesta kuva-alasta ( =parallaksivirhe)
sen sijaan digijärkkäreiden peilietsimet, jotka "heijastavat" kuvan suoraan objektiivin läpi, näyttävät kohteen luonnollisena ja n. 95-100% kuva-alasta.
väite, jonka mukaan evf-etsimet olisivat ammattilaisten suosiossa, ei ole totta. voihan olla olemassa näitä "digioikeasti-ammattilaisia", jotka osaavat valokuvauksen teoriassa, mutta eivät käytännössä. Kaikki valokuvauksen ammattilaiset käyttävät järjestelmäkameroita, joissa kaikissa on optinen peilietsin.
kaiken maailman LCD:t ja EVF:t =(
perinteinen peilietsin =)
Ne optiset etsimet jotka ottavat kuvat objektiivin kautta ovat niin kalliita, että niistä on turhaa edes puhua pokkareiden ja halvempien järjestelmäkameroiden yhteydessä. Kun taas tavallisen optisen etsimen videoetsin hakkaa 10-1.