Muistaako/tietääkö kukaan

Jannus

Hei

Olen jonkin aikaa yrittänyt muistaa erästä sarjakuvaa 80-luvulta(?), jota silloin katselin lapsena, mutta ei vain pysty muistamaan nimeä tai tekijää yms.

Muistan sarjasta sen verran, että siinä oli kaksi poliisia/etsivää, joista toinen oli hiukan tukeva, kömpelö ja hänen isohko nenänsä on jäänyt mieleen. Useasti he jahtasivat tai jaksoissa oli mukana kuorma-autoja tai rekkoja. Myöskin heidän virka-autot tuntuivat romuttuvan aika usein. Tapahtumat sijoittuivat jenkkeihin. Tarkempaa kaupunkia en muista. Sarjakuvan nimessä saattoi olla jokin numero yms.

Jos joku muistaa sarjan ja kertoisi nimen tai mahdollisesti mistä sarjakuvaa voisi saada, niin olisi erittäin hienoa.

2

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aaaads
    • ...se tosiaan oli Los Angelesin poliisin autopartio 525, tuo sarjakuvien Starsky & Hutch(Ihmettelin aina tuota nimeä, sillä sarjakuva sijoittui San Franciscoon eikä Los Angelesiin. Oli taas joku keksinyt mielestään loistavan nimen...).

      Divareista niitä löytää jonkin verran, mutta muutamat numerot voivat olla hakusessa. Suomennettuja albumeja on 16 kappaletta, muutama on kääntämättä. Viimeisin käännös on 1990-luvun alkupuolelta.

      Itselläni on kaikki 16 suomennosta hyllyssä ja kyllä ne pitää aina välillä lukaista läpi, vaikka näin aikuisen näkökulmasta ne ovat aika hölmöjä tarinoita.

      525 taitaa olla ainoita lajissaan, sarjakuvitettua amerikkalaista tv-sarjamiljöötä. Sen suurimmat vaikutteet lienevät olleet 1970-luvun poliisi- ja seikkailusarjat tyyliin Starsky & Hutch, McCloud ja Rekkakuskit.

      Jos näitä alat etsiä divareista, niin poimi samalla myös samojen tekijöiden Alain Chevallier-albumit matkaan. Niitä julkaistiin meillä aluksi nimellä Timo Mäki.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      63
      4885
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      128
      3497
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      48
      3104
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2247
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      448
      1921
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1578
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1347
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      63
      1271
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1097
    10. Mitä tunteita tunnet kaivattuasi

      Kohtaan?
      Ikävä
      47
      1042
    Aihe