Onnistuuko mittarivalojen vaihto helposti ? Auto Bluebird -90 .
mittarivalot
nisunen
6514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
..helppo vaihtaa. En nyt muista ihan joka nippeliä mut irroitat vaan nop.mittarinvaijerin vaihdelaatikosta että saat löysiä kun vedät mittariston pois. Jos sul o korkeuden säätö ohjauspyörässä ei tarvi löysätä edes ohjausakselin pultteja, kehykset kyllä pitää ottaa pois virtalukon ympäriltä.
--JP--
Kannattaa ottaa rattiakselin muovit pois, voi säästyä rikkomasta mittariston kehysmuovia.
Mittariston kehys 7 ruuvilla(4 alhaalla ja 3 ylhäällä).
Vähän koholle ja sähköjohdot irti, mallista riippuen 3 - 5(?) liitintä.
Mittaristo 4 ruuvilla.
Vedät ulos rattiin asti ja saat polttimot vaihdettua. Lamput 3 watin lasikantalamppuja, mielestäni ei kannata laittaa värimuovilla päällystettyjä niin kuin alkuperäiset ovat.
Huom. ei tarvitse irroittaa mistään mittarin vaijeria, se jää taustaan (kojelautaan) kiinni, ei ole lainkaan kiinni mittarissa(samoin kuin N13 Sunnyssäkin).
JP:lle: Anteeksi vaan, en tiedä mitään mallia, missä pitäisi löysätä ohjausakselinpultteja mitähän tarkoitat? P10 Primerassa ehkä helpottaisi työtä, en ole kokeillut.
primerassa oli pakko
Ei tarvi ottaa virtalukon kuoria pois tai muutakaan...ratti vaan niin alas kun se menee ja ylhäältä 3, alhaalta 4 ruuvia auki ja hieman taiteilua niin lähtee..ja sit sumari/takalasinlämppäri/hätävilkku-katkaisijoista liittimet irti...luulis sit jo riittävän valojen vaihtoon. Ja piuhoja irti vaan tarpeeks ni lähtee vaikka koko höskä irti.
Piti irrottaa sekä rattiakselin muovikuoret,siis siitä virtalukon ympäriltä, löystätä rattiakselin ylempiä pultteja jotta sai tipautettua tarpeeksi alas
mulla on -97 2.0i slx p11 raimera, ei tarvinnut ottaa mitään rattiakselin pultteja auki, ratin säätö vain alas ja sieltähän se plumpsahti!