Kysymyksiä Wicasta.

Kiinnostunut3

Voiko kuka vain olla Wicca, vaikka ei ole uskonnoltaan se? Tai niin. Mulla olisi kysymyksiä toivottavasti vastaatte näihin:

1. Eli voiko kuka vaan olla Wicca?
2. Onko loitsut oikeita?
3. Voiko wiccat tehdä semmosia taikoja että saa nostettua jonkun esineen ym.?
4. Mitä pitää tehdä kun "liittyy" siihen, eli kun aloittaa ensimmäiset loitsunsa?
5. Onko onnenkivi / talismaani ym. pakollinen?
6. Onko pakko aina olla alttari, jos on sisällä?

Kiitos jo etukäteen! :)

7

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katarine--

      En ole wicca mutta saan varmaan silti vastata oman tietämykseni mukaan.

      1. Eli voiko kuka vaan olla Wicca?
      Ei, mutta oikeastaan kenestä vain voi tulla wicca, näin lyhyesti.

      2. Onko loitsut oikeita?
      Mitä "oikeita"? Määrittele oikea.

      3. Voiko wiccat tehdä semmosia taikoja että saa nostettua jonkun esineen ym.?
      Ei, Voima toimii vain Star Warsissa.
      Eli siis ilman käsiä tai muuta tarttumista esineitä voi nostaa vain elokuvissa.

      4. Mitä pitää tehdä kun "liittyy" siihen, eli kun aloittaa ensimmäiset loitsunsa?
      Ei tajunnut...Olet wicca kun luritat jonkun loitsuntapaisen? Ehei, etpäs olekaan, ei se niin helposti käy. Loitsuja voivat tehdä muutkin kuin wiccat, ei se kaikki niissä ole kiinni.

      5. Onko onnenkivi / talismaani ym. pakollinen?
      Ei? Mikään ei ole pakollista. Hanki jos haluat, jos et halua niin älä hanki.

      6. Onko pakko aina olla alttari, jos on sisällä?
      Katso edellinen vastaus. Alttarihan toki on yleinen kapine, mutta jos sinulla on kamalasti jotain sitä vastaan, niin tuskin sinun täytyy vasten tahtoasi sen kanssa pelata. Siitä nyt ei ainakaan mitään tulisi sitten.

    • Surreal

      Wicca on uskonto. Ihminen siis on wicca, jos uskoo Jumalaan ja Jumalattareen, jonkin nimisenä tai muotoisena. Jos et usko, et ole wicca.

      1. Komppaan edellistä vastaajaa, kenestä tahansa voi tulla wicca.
      2. Loitsu on ihna yhtä oikea kuin kenen tahansa kristityn, muslimin tai hindun rukous. Loistulla ja rukouksella on lähinnä sanatasolla arvotusero.
      3. Hohhoijaa, onhan noita levitoivia kristittyjäkin. Eikä kaikki niistä ole edes pyhimyksiä. Järjen käyttö toivottavaa.
      4. Uskonsa Jumalattareen ja Jumalaan voi ilmaista ilman loitsujakin, rituaalilla. Lue wiccakirjallisuutta, rituaalien kaavojen on vaikka kuinka paljon.
      5. Ei. Eikä taikasauva ja yliääniluutakaan.
      6. Ei. Ei kaikilla kristityilläkään roiku ikoni tai krusifiksi seinällä.

    • arkkienkeli-mikael

      1.Kaikki voivat olla Wiccoja ketkä haluavat.
      2.Tottakai ne ovat oikeita!
      3.En ole onnistunut,mutta säiden,elementtien säätely toimii ja henkien kanssa keskustelu,aurojen katsominen...ym
      4.MUISTA! tee loitsut aina positiivisina,sillä muuten esim.sairaus,tms.loitsut tulevat kuin ammuttuina sinulle takaisin.
      5.ei,mutta se auttaa....Tietysti voit keskittää energian jonka saat esim.Käteen,sormeen,keppiin,....
      6.Ei.Loitsut voi tehdä vaikka keskellä metsää....
      -kiitos-

    • luminara

      1. Kyllä kuka tahansa voi olle wicca jos se tuntuu omalta uskonnolta.
      2. Loitsut ovat tasan niin oikeita kuin niistä teet eli jos et usko omaan tavoitteeseesi ja tekemiseesi, voit olla varma ettei se toimi.
      3. En ole ainakaan kuullut yhdenkään wiccan onnistuneen vielä moisessa. Itseänikin kiinnostaisi tietää onko kukaanonnistunut siinä, siis ihan rehellisesti.
      4. Mitä tarkoitat siihen "liittymisellä"? Jos puhut onistautumisesta niin siihen on varmasti yhtämonta tapaa kuin wiccojakin.
      5. Eivät ne pakololisia ole mutta jos sellaisen haluaa niin mikäs siinä. eikä kaikki onnenkiven tms. käyttäjät varmasti ole wiccoja tai edes pakanoita.
      6. alttari on se mihin järjestät tarvitsemasi tavarat rituaalin ajaksi, eli tietyssä mielessä se on pakko olla mutta siihen tarkoitukseen sopii vaikka pelkkä liina.

      • Kristallikuu

        Joskus kun raivostun oikein paljon kykenen syntyvän energianpurkauksen avulla tiputtelemaan esineitä.


    • Kristallikuu

      1. Wiccan täytyy uskoa Jumalattareen ja/tai Jumalaan
      2. On
      3. Jos on oikein taitava, sellainen on mahdollista
      4. Kun on päättänyt ryhtyä wiccaksi lähes kaikki suorittavat dedikaation jossa mm. monet ottavat itsellen noitanimen
      5. Ei, ne eivät edes liity paljoakaan wiccaan
      6. Ei, riittää että luot ympyrän

    • Valerien

      1. Eli voiko kuka vaan olla Wicca?

      Wicca on uskonto, se vaatii uskomista tiettyihin asioihin. Jumalatar ja Jumalatar esimerkiksi ovat hyvät lähtökohdat uskonkohteiksi.

      2. Onko loitsut oikeita?

      Magia on oikeaa tekijälle. Mutta tämäpä magia ei olekkaan hokkuspokkus temppuja vaan muuta.

      3. Voiko wiccat tehdä semmosia taikoja että saa nostettua jonkun esineen ym.?

      Yllätys, saa. Otat sen esineen käteen ja nostat sen. Magian ei tarvitse olla monimutkaista.

      4. Mitä pitää tehdä kun "liittyy" siihen, eli kun aloittaa ensimmäiset loitsunsa?

      Liittyy? Uskominen on se ensimmäinen asia. Luoda henkilökohtainen suhde Jumalaan ja Jumalattareen. Muut ovat vain keinoja saada yhteyttä näihin ja sisäisiin voimiin. Ulkoinen ja sisäisen tasapainon saaminen.

      5. Onko onnenkivi / talismaani ym. pakollinen?

      Ei ole pakollinen. Jotkut tahtovat jonkin korun symboloimaan valitsemaansa polkua, mutta ei pakollinen.

      6. Onko pakko aina olla alttari, jos on sisällä?

      Alttari on hieno tapa kohdistaa ajatuksensa johonkin "pyhään" pisteeseen, kerätä siihen jotain esineitä ja symboleja, mutta ei ole pakollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      85
      1868
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1710
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1370
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1295
    5. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1202
    6. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      119
      1183
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      96
      992
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      972
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      945
    10. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      942
    Aihe