Missä iässä lapsenne ovat alkaneet(jos ovat alkaneet) vierastaa? Meillä poika on reilun 3kk ja vierastaa.. Jos joku vieraampi henkilö esim. pitää sylissä, alkaa lohduton itku. Tai jos ollaan vaikka kylässä ja äiti/isä häviää näköpiiristä itku alkaa silloinkin..
Itku kuulostaa aivan erilaiselta kuin esim. nälkä- tai väsymysitku. Mietin vaan, että kaipa se on mahdollista, että tuonikäinen vierastaa.. :O
Itku kuulostaa aivan erilaiselta kuin esim. nälkä- tai väsymysitku. Mietin vaan, että kaipa se on mahdollista, että tuonikäinen vierastaa.. :O
Vastaukset 8
Vanhimmat
vähemmän, syystä tai syyttä toisinaan muuten vaan.
Yleensä siihen löytyy selkeä syy.
Ja kyllä sen huomaa kun vauva alkaa huutamaan eli laittaa itkuun lisä volyymiä, silloin on todellista syytä ja hätää.
Useimmiten nälkä tai vaipat täynnä, kuten tiedät.
Vauvat tuntee äänen ja hahmottavat kyllä jo melko nuorena. Iso parta, kampaus, silmälasit jne. erottuvat.
Ensimmäinen merkintä neuvolakortissa vierastamisesta näytti olevan 2.5kk ikäisenä. Muistan vieläkin, kun tyttö alkoi huutaa kuin syötävä aina terveydenhoitajan sylissä. Meidän neiti vierasti tosi kovasti noin 5.5kk ikään asti.
Meidän tyttö alkoi vierastamaan n. 3 kk ikäisenä ja sitä kesti ehkä pari kuukautta. Siitä eteenpäin tyttö ei ole vierastanut juuri lainkaan :)
Joillain taas vierastaminen alkaa juuri siinä puolen vuoden tienoilla.
Meillä tyttö vierasti kovasti n. 4 kk ikäisenä. Se vaihe meni ohi suunnilleen kuukaudessa ja nyt on 8 kk, eikä ole oikeastaan tuon jälkeen vierastanut ollenkaan.
Ihan sama juttu. Meillä vierasti 3kk neuvolassa. Ei mitään kummempaa, mutta jos väärä kasvo nosti kopasta ylös niin hetkenaikaa alahuuli väpätti. Nyt 5kk eikä vierasta. Puolen vuoden iässä on kai yleensä sellainen vierastusjakso.
vierasti, kesti alle kuukauden eikä ollut mitenkään "kovaa" vierastamista. Pisti pään äidin kainaloon ja kurkki sieltä aikansa =)
pienen pojan yksinhuoltajana olen tuota vierastamista tosiaan myös miettinyt, kun äiti on se kenen kanssa pääsääntöisesti aikaa vietetään.ilokseni olen kuitenkin, ainakin vielä huomannut, että riemulla pieni mies kohtaa uudet ihmiset eikä ole moksiskaan vaikka äiti häviää näkyvistä. Mutta ehkäpä sekin aika vielä meillekin koittaa
Meillä tyttö alkoi vierastaa vähän ennen kuin täytti 3kk. Tosin se on tähän asti (nyt 4kk) ollut sellaista "tuurivierastamista" eli välillä vierastaa kaikkia ja välillä ei ketään.
Neuvolassa asiaa ihmettelin ja terveydenhoitaja totesi, että kyllä tuon ikäinen voi jo vierastaa! Eli on se ihan mahdollista!