Onko ikean sohvat laadukkaita?Kellään kokemuksia?Ollaan ajateltu tällästä kulmasohvaa.
http://www.ikea.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?topcategoryId=15585&catalogId=10103&storeId=15&productId=10964&langId=-13&categoryId=15946&chosenPartNumber=S59829639
http://www.ikea.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?topcategoryId=15585&catalogId=10103&storeId=15&productId=10964&langId=-13&categoryId=15946&chosenPartNumber=S59829639
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ystävilläni on myös Ektorpin 2 ja 3-istuttavat sohvat ja täytyy sanoa että ovat menneet muutamassa vuodessa suoraan sanottuna JÄRKYTTÄVÄÄN kuntoon. Istuin- ja selkätyynyt ovat aivan liian lötköjä ja menneet täysin muodottaman näköisiksi. Itse en ostaisi.
Itse ostin Askosta Glorian 3-istuttavan sohvan, joka on huomattavasti parempilaatuinen. Kulmasohvaa ei Gloriasta kuitenkaan tainnut löytyä.
Kodin 1 Anttilasta kannattaa myös katsastaa mm. Oakland, Buffalo ja ne muut sohvan, joihin saa Furninovan päälliskankaan/irtohupun. Furninova on hyväksi todettu.
En suosittelisi. Mulla oli pari vuotta sitten kahden istuttava Ektorp ja vaikka olikin mukava, alkoi se hyvin pian näyttää "kulahtaneelta". Tyynyihin tulee kuopat ja kangas venähtää. Ja kun ottaa huomioon, ettei tuo kulmasohva ole edes edullinen, neuvoisin jättämään väliin. Nythän on oikeastaan kaikissa huonekaluliikkeissä alennusmyynnit, joten reilulla tonnilla löydätte varmasti paljon paremman sohvan.
No meillä on Klippan sohva ollut jo viisi vuotta ja on edelleen täysin hyvässä kunnossa. Niin että älkääpäs yleistäkö kun ette voi puhua kuin omasta kokemuksestanne. Sohvilla on eroja, myös Ikean sellaisilla.