päivitys

iliibreg

Onko järkeä päivittää Athlon 1,4 GHz, 512 Mt muistia, Radeon 9600 256 Mt koneen sisältö seuraavanlaisesti:

http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=27954,30495,39834,22123,33530

Tuossa Intelissä pääsisi aika edullisesti tuplaydin suorittimeen kiinni (eikös tuo ole 64-bittinenkin?) vaikkei tehokkain sellainen olisikaan. Muutoin koneesta tarkoitus tehdä hiljainen ja Linux-käyttöön jolloin pelejä ym. ei olisi tukuttain asennettuna jolloin tuo kovalevy riittää itselleni.

Mutta kannattaako tuo päivitys tuohon rahaan? Entä Käykö noihin BTX emoihin mitenkään ATX virtalähde,? Itselläni olisi Nexuksen sellainen. Entä kiinnityspisteet emossa, meneekö atx koteloon?


Kiitos vastanneille.

2

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko

      Näyttäisi siltä, että virtalähteen liittimet ovat samat molemmissa. BTX kotelossa tulee lankku toiselle puolelle kuin ATX kotelossa, joten takapaneelin liittimet ovat väärin.

      BTX lankku ei mene siis ATX koteloon.

      • iliibreg

        Kiitos tiedosta! Oishan tuota tietty itsekkin pitänyt vielä tarkemmin tutkia, mutta väsymyskin painoi jo tuolloin päälle ja ajattelin samalla täältä kysyä järkevyydestä tehonlisäyksen suhteen.

        No se on nyt kuitenkin poissuljettu ajatus tuo päivitys ja satsaan siihen kunnon kannettavaan kun kannettavaa on jo kauan mieli tehnyt. Ehkä sen rinnalle tulee sitten joskus pöytäkonekkin. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe