Olen suunnittelemassa seuraavan kevän (28.5) pääsykokeisiin menon aikataulua. Onko kenelläkään kokemusta siitä, että olisi mennyt rautatieasemalta pääsykokeisiin taksilla? Se kai on varmin keino päästä. Viimeksi menin omalla autolla, ja juutuin ruuhkaan, joten myöhästyin yli tunnin enkä päässyt kokeeseen.
Taksilla pääsykokeisiin
vuoden 07-hakija
61818
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ja mikähän kaupunki mahtaa olla kyseessä?
Oulu.
ootko tosissas... Kannattaisiko lähteä aikaisemmin pääsykokeisiin että on varmasti paikalla. Taksi voi jumittaa ihan samanlailla ruuhkaan..
Aivan, ei taksikaan ruuhkille mitään voi. Lähdet vaan tarpeeksi aikaisin liikkeelle, tai sitten menet kaupunkiin jo edellisenä iltana ja yövyt paikanpäällä hotellissa tms.
Entisenä oululaisena en muista Oulussa olleen noin pahoja ruuhkia, mutta voin olla väärässä. Kulkupelin valintaan vaikuttaa pääsykoe-paikan sijainti, mutta suosittelen myös ensisijaisesti matkustamista edellisenä iltana. Stresaat ehkä vähemmän aamulla ja jos kovasti hermostuttaa voit lähteä liikkeelle aikasemmin kuin muut. :)
Olin Tampereella pääsykokeissa ja hankkiuduin paikalle taksilla, vaikka matka oli lyhyt. Olin rautatieasemalla tuntia ennen koetta, mutta koska en tuntenut paikkoja, valitsin taksin. Rahaa meni, mutta eipä tarvinnut stressata, ehtiikö paikalle. Pitäähän siellä yliopistollakin vielä etsiä koesali.