Säilytys bensa pienkonebensiini?

Kuinka on käykö ns 2tahti pienkone bensa nelitahtiselle ns säilytys bensaksi ? pyörä käyttöön vasta 2007 kesäkuussa.
Pyörä lämpimässä tallissa koko ajan.
22174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pienkonebensasta löytyy myös öljytön vaihtoehto joka on säilytyksessä selvästi parempaa kuin normaali "kaupan" bensa. Vaihtaminen vaatii kuitenkin alkuperäisen bensan pois valuttamisen. Itse olen säilyttänyt useita pyöriä talven yli vain laskemalla bensat pois kaasuttimista ilman ongelmia. Jos haluat pitää bensat kaasareissa niin osta bensan lisäainetta kausisäilytykseen. Tätä käyttävät monet moottorikelkan, perämoottorin ja vesiskootterin käyttäjät. Lisäät ainetta tankkiin ja käytät peliä sen verran että ainetta on varmasti myös kaasareissa.

Äänestä

veneliikeistä saa säilytys bensaa, säilyy 2 vuotta jos on tarvis

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2007 kesällä vasta liikkuu kirjoitti:

Kuinka on käykö ns 2tahti pienkone bensa nelitahtiselle ns säilytys bensaksi ? pyörä käyttöön vasta 2007 kesäkuussa.
Pyörä lämpimässä tallissa koko ajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu