Jossainhan sitä on valitettava :)
Lapseni isä kuoli pari kuukautta sitten ja eli elämänsä miten eli. Meillä oli yhteishuoltajuus, mutta ei sitten muuta.
Nyt reilu kk sitten lapseni sai päätöksen Kelalta lapseneläkkeestä, joka oli huikeat 50,68 euroa. Siis tuohan on ihan naurettava summa :D Mitä Kelakin kuvittelee lapsen tuolla saavan tai ylipäätään tuosta hyötyvän. Sama kun eivät olisi antaneet yhtään mitään.
Tietääkö kukaan onko noihin lapseneläkeasioihin tulossa koskaan muutoksia? Ja onko tuo raha aina sama, siihen asti kunnes lapsi täyttää 18 vuotta?
lapseneläke
10
2638
Vastaukset
- Tarkennus
Kela ei kuvittele kenenkään elävän myöntämillään tukiaisilla. Eikä edes Kelan työläiset.
Äänestämäsi KANSANEDUSTAJAT kuvittelevat
Kelan maksaminen rahojen riittävän nykyisellään.
Muutenhan niitä olis korotettu jo ajat sitten.
Kai olet hakenus lapselle myös työeläkkeen.
Kelan eläke on vain Kelan osuus.- -s-
Nii, että mikä ihmeen työeläke?
Lapsen isä tehny varmaan päivääkään töitä (jossain vaiheessa piti omaa firmaa, mutta senkin ryyppäs kurkusta alas).. Pimeenä se kaiken teki, kun oli kaikki laskut ulosotossa. Joten ei kai tällasella voi mitään TYÖeläkettäkään olla..? - maksoi
-s- kirjoitti:
Nii, että mikä ihmeen työeläke?
Lapsen isä tehny varmaan päivääkään töitä (jossain vaiheessa piti omaa firmaa, mutta senkin ryyppäs kurkusta alas).. Pimeenä se kaiken teki, kun oli kaikki laskut ulosotossa. Joten ei kai tällasella voi mitään TYÖeläkettäkään olla..?Mistä isä sitten eläessään elatusmaksut kaivoi jos oli persaukinen jo silloin? Miksi Kelan pitäisi lapsesi elätystä tukea isän kuoltua jos ennenkin olet kaiken itse maksanut?
- -s-
maksoi kirjoitti:
Mistä isä sitten eläessään elatusmaksut kaivoi jos oli persaukinen jo silloin? Miksi Kelan pitäisi lapsesi elätystä tukea isän kuoltua jos ennenkin olet kaiken itse maksanut?
Kaupunkihan ne elatusmaksut "tietenkin" maksoi, ja ulosmittasivat isältä sen minkä ehtivät.
- lapseneläke
pysyy 18v ikään saakka. Indeksikorotuksia siihen tulee vuosien varrella, mut ei muuta.
Jos lapsen isä oli työelämässä, niin hän on mahdollisesti kuulunut työntekijän ryhmähenkivakuutuksen piiriin. Kuoleman jälkeen kertakorvauksen saa avio/avopuoliso, tunnustettu lapsi/lapset. Korvaus pitää hakea, sillä tuskin sitä tarjotaan. Hakupaikka riippuu siitä kenen palveluksessa on ollut.- ä.ä.
paikka kuin RETRO Helsingissä hoitaa noita ryhmähenkivakuutusjuttuja varsinkin jos on epäselvää. Meilläkin oli isukki joka ei eläessään tehny kovasti töitä mutta oli kuitenki ollut vähän toista kuukautta työsuhteessa ja se riitti (voimassa 3v. työsuhteen päättymisestä) likka sai ryhmähenkivakuutuskorvauksen. Lapseneläkettä taas siihen asti kun opiskelee rajana toki 21v asti.
- kukkaro
Kymmenisen vuotta takaperin lapseneläkettä sai muutaman vuoden lisää 18 vuotta täytettyään jos oli opiskelija. Opiskelijan kukkarossa pari kolme silloista satasta oli ihan kiva lisä eikä todellakaan mikään "sama kuin eivät olisi antaneet yhtään mitään".
- äitili
kelan maksaman osuuden lisäksi saat?
työtulojen mukaan lapsen eläkettä, jos ei työtuloja pahemmin ole ollut, '
valtionkonttori maksaa. ylläri oli minulllekin tämä, vastaavassa tilanteessa.
- Anonyymi00009
Työeläkeyhtiöltä tulee lisää. Jos ei tule, niin kela maksaa täydennystä. Käytännössä eläke nousee aina minimielareita suuremmaksi. Nykyään kelan lapseneläke on jo huimat 71 €
- Anonyymi00010
Lapseneläkkeen tarkoitus EI ole se, että kukaan kuvittelisi että lapsi eläisi vain sillä summalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4423279SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1002536Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj822096Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1401865- 1441707
- 841438
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi261422Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3121219Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li211181Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021069