Kimmo

Kinnunen

-Mitä kuvia Kimmo Kinnunen pitää lompakossaan?
-Toisessa on isänsä Jorma ja toisessa potretti äitinsä kullista, siis Kimmo siskonsa kanssa.

Kinnusilla oli muinoin vaihto-oppilas joka puhui muutaman sanan myös suomea. Kerran kummastusta herätti lattialla lojuva tappi, jonka Anu-serkku oli unohtanut. "Whos tappi this is? " vaihto-oppilas kysyi. Mitäköhän K siihen vastas? Oikein arvattu: "It's anustappi"

Kerran ennen täysipäiväiseksi keihäänheittäjäksi ja Suomen kansallissankariksi ryhtymistä Kimmo pääsi isukkinsa suhteilla kesätöihin vakuutusmyyjäksi. Kimmo itse hieman epäili kykyjään asiakaspalvelutehtävissä, hieman juro kun on, mutta isä sai puhuttua hänet ympäri ja niin Kimmo sitten meni sinne. Alkupäivästä pomo kävi kertomassa työtehtävät ja aikoi tulla iltapäivällä katteleen miten on mennyt. 12 aikaan Kimmon isä tuli käymään, ja poikansa piristykseksi otti myös vakuutuksen. Hieman ennen kotiinlähtöä pomo tuli sitten kyseleen, että miten on mennyt. Kimmo siihen: no ihan päin persettä, yhden vakuutuksen oon saanut kaupaksi ja sekin oli vaan seisontavakuutus Jormalle!!!

Myös taksikuskina Kimmo on kokeillut siipiään vivahderikkaan elämänsä aikana. Kerran se sai asiakkaan jostakin kaupungin laidalta. Perille päästyään Kimmo huomas, että asiakashan on saatana kääpiö. No kääpiö tuli sitten sisälle taksiin ja sanoi: voikko heittää mut keskustaan.

Kimmo oli nuorna poikana keihäänheittoleirillä Pihtiputaalla. Siellä hän sai paljon uusia kavereita. Kimmo sai myös hyvän kaverin anusta.

Ja onhan se Kinnusen akan poika ollut myös leipomossa töissä. Tämäkin pesti jäi tosin varsin lyhytkestoiseksi. Ai miksi? No siksi kun asiakas tilasi ihan mitä tahansa, vaikkapa esimerkiksi leivoksen, niin Kimmo väänsi aina vaan tortut.

Pankissa Kimmo oli varsin pidetty työntekijä erityisesti toimistotätien keskuudessa koska Kimmon tiskillä suoritettiin pelkkiä panoja.

Kaikkihan tuntevat Kimmon maineikkaan keihäsuran ja hänen vaativan valmentajansa isä-Jorman. Vaikka Kimmo onkin urallaan saavuttanut paljon saattoi hän nuorempana joskus hieman luistaa harjoituksista ja maistuipa pojalle myös viinanperkele.Kerranpa sitten hurjina nuoruusaikoinaan Kimmo oli epäonnistunut pahasti seuraavan aamun kisoissa, oltuaan vonkaamassa edellisiltana fjollaa ystävältään Anulta ja rohkaistuaan sitä ennen itseään runsaasti väkijuomilla. Tällaista peliähän valmentaja eli Jorma ei suostunut katselemaan vaan hän marssi kisan jälkeen pukukoppiin ja päätti antaa Kimmolle tuntuvan opetuksen. Tilanteen kerrotaan kiihtyneen niin, että lopulta pukukopissa jorma hehkui ihan punaisena.

Kimmo oli tuossa joku vuosi sitten töissä laivatelakalla hitsailemassa rikkoontuneita paatteja kuntoon. No eihän se Kimmo siellä kauan viihtynyt. Palkka oli paskaa, työ vittumaista ja työkaveritkin ihan homoja. Jos ei Kimmo muuta tuolta reissulta oppinut, niin ainakin pysymään erossa kaikenmaailman hinaajista.

Kovimpina reenivuosinaan isä-Jorma ehdotti Kimmolle jotakin muutakin harrastusta kovan keihäsrääkin ohelle, joka ei olisi mitään fyysistä, vaan jotain täysin erilaista. Kimmo noudatti neuvoa, ja ilmoittautui kansanopiston pelimannekursseille. Kimmolla meni kumminkin aika vitun vihaseen hermot siellä, kun opiston rehtori oli koko ajan kiinni Kimmon hanurissa.

Mitä Kimmo Kinnunen Näki Jokereiden matsissa??
Hannu Aravirran ja sen jortikan.

Kimmo Kinnunen kertoili keihässaavutuksistaan: Isäni Jorma seisoi koko finaalin ajan ja kun voitin kultaa, isäni Jorma ei ollut pysyä nahoissaan!

Kimmo ja Seppo tekivät yhteisvierailun 'Se on siinä' ohjelmaan 9. tammikuuta 2005. Harmiksenne täytyy todeta ettei kyseisessä ohjelmassa syntynyt mitään uusia sanontoja, koska kimmoa vitutti niin paljon ettei pystynyt sanomaan sanaakaan. Ja Seppoki oli selevinpäin saatana.

0

2057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

        Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
        Kotimaiset julkkisjuorut
        351
        1317
      2. Minkä ikäistä ikävöit?

        Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
        Ikävä
        69
        1287
      3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
        Maailman menoa
        299
        1009
      4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

        Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
        Haapavesi
        45
        1008
      5. Aika pieni se on

        Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
        Haapavesi
        30
        839
      6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

        Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
        Maailman menoa
        227
        838
      7. Kiitos siitä

        Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
        Ikävä
        40
        805
      8. Pelekäätkönä mua?

        Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
        Ikävä
        42
        774
      9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

        Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
        Tv-sarjat
        20
        767
      10. vinkki miehille

        Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
        Ikävä
        125
        756
      Aihe