Olin työelämävalmennuksessa, joka päättyi pe 16.6. Otin yhteyttä työkkäriin ma 19.6. Sain työkkäristä tälläisen lausunnon: Hakijalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen, koksa hänen työhakemuksensa ei ollut voimassa 16.6. lähtien. Perustelut: Valmennuspäättynyt 16.6., eikä työnhakua ole uusittu sen jälkeen.
Miten tämä on mahdollista, koska kävin työkkärissä heti valmennuksen loputtua?
Miten pitkän karenssin sain tästä?
Mitä mä teen?
Miten tämä on mahdollista, koska kävin työkkärissä heti valmennuksen loputtua?
Miten pitkän karenssin sain tästä?
Mitä mä teen?
Vastaukset 16
Vanhimmat
toimeentulotuesta jos oot oikeuttettu edes siihen.
Et saa edes sitä jos asut vanhempien luona velä (tulorajat) tai jos on asuinkumppani jossain töissä..
Tämä on katsos sitä työttömyyden vähentämistä, ei sen väliä miten ihmiset pärjää ja elää. Muista äänestää valtapiiriä kepu, SDP tai kokkarit niin hienosti menee.. :-))
Olisi pitänyt ilmoittautua heti silloin perjantaina. Soita työkkäriin ja kerrot, että tuossahan oli viikonloppu välissä ettei voinut periaatteessa edes aikasemmin ilmoittautua. Hehän katsovat vaan niitä välipäiviä paperilla eikä viikonpäiviä. Varmasti asia selviää pelkällä soitollakin.
Tuostahan saa ihan selvästi sen kuvan, että olisi pitänyt ottaa työkkäriin yhteyttä jo silloin pe eikä vasta ma.
koska oli perjantai, sanot työkkäriin ettet yksinkertaisesti kerinnyt aukioloaikana. Varma voitto, hallinto-oikeudessa sattunu vaan moka.
Jos perjantai ollut työelämävalmennusta ja työkkäri ei ilmeisestikään ole auki lauantaisin eikä sunnuntaisin, niin tuohan on laitonta. Periaatteessa työelämävalmennus on loppunut perjantaina 24:00. Tuosta teet valituksen. Ellei päätös purkaudu, otat yhteyttä ylempiin toimielimiin ja poliisilaitoksella käyt tekemässä tutkintapyynnön. Luulen, että rahanjuoksu alkaa taas toimimaan.
ensinnäkään karenssia, koska sitä ei saa jos työnhaku katkeaa..
joko jätät jotain kertomatta tai sepittelet ihan omiasi
niin päivärahat alkavat juoksemaan.
Oikeudenmukaista olisi, että saisit työttömyystuet 19.6. lähtien, koska olit käynyt työvoimatoimistossa, mutta oikeudenmukaisuus ei kuulu työvoimatoimiston toimintaperiaatteisiin lainkaan.
Kuten joku tuossa kirjoitti, voit valittaa ja hankkia itsellesi vaikean ihmisen maineen.... näet työvoimatoimiston virkailijat eivät koskaan ole väärässä tai tee virheitä.... syy on aina työttömässä.
Onpahan ollut tyhmä työvoimavirkailija. Eihän sinua voi laittaa ulkopuolle työttömyysturvan 16.6., jos olet ollut silloin valmennuksessa.
Työttömyysturvasi pitäisi olla kunnossa 19.6. alkaen, jolloin olet käynyt ilmoittautumassa työkkärissä. Olisikohan tuossa nyt käynyt virkailijalla joku kömmähdys, esim. virkailijalta jäänyt merkkaamatta tietojärjestelmään käyntisi 19.6.? Jos et ole vielä käynyt työkkärissä selvittämässä asiaa, niin kipin kapin sinne. Ilmoittautumatta jättäminen ei ole karenssin aihe.
Jos olet ollut vain soittamalla yhteydessä työkkäriin, niin sitten olet epävarmalla pohjalla. Työkkärin virkailija ei ikinä myönnä sitä, että olet soittanut, joten menetät tuen siltä osin kuin ilmoittautumisajoissa on aukko. Näitä tällaisia hylkyjä syntyy pilvin pimein. Koskaan ei kannattaisikaan jättää ilmoittautumista puhelinsoiton varaan. Minä ollessani työtön kävin aina henkilökohtaisesti ilmoittautumassa ja vaadin siniseen korttiin virkailijan merkinnän ja allekirjoituksen.
Ihan henkilökohtaisesti kävin maanantain aamuna työkkärissä.
Nyt on keskiviikko ja vastailet vieläkin ketjuun. Jos olisit soittanut työkkäriin heti eikä viidestoista päivä, asia olisi jo kunnossa, mutta täältä haluut että joku kertoo sulle miten asia on. Ei sitä täältä kukaan voi tietää. Ota se luuri käteesi ja soita.
se työvoimavirkailija, joka ei viitsinyt laittaa työnhakua voimaan.
Mistä sitä tietää HETI soitella työkkäriin, jos ilmoitus tulee jälkikäteen - tietysti jokainen haluaa tietää miten tällaiset tapaukset ovat selvinneet.
Yleensä kun työvoimavirkailija tekee virheen, niin työtön kärsiin nahoissaan. Yleensä ainoa keino on, että jotenkin voi osoittaa työvoimavirkailijan tehneen virheen - tässä tapauksessa työvoimavirkailija on voinut merkitä 19. päivän työvoimatoimistossa käynnin tietoihin, joten heidän olisi PAKKO korjata virhe.
"Hakijalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen, koksa hänen työhakemuksensa ei ollut voimassa 16.6. lähtien. Perustelut: Valmennuspäättynyt 16.6., eikä työnhakua ole uusittu sen jälkeen.
"
ainakaan karenssista ei ole kyse, jos tuossa on kaikki mitä saamassasi lausunnossa luki.
karenssi ilmoitetaan aina karenssi nimellä ja aika kauan sitä kärsitään.
toisekseen siittä, että ei muista uusia työnhakua, ei tule karenssia, työttömyysetuuden maksatus yksinkertaisesti vaan katkeaa.
ainoa järkevä selitys mitä keksin, että tuo lausunto tarkoittaa aikaa 16.6-18.6.
oletko jo ollut työvoimaan yhteydessä ja kysellyt asiasta.
työkkäriin, huutele ihmisoikeuksien loukkauksesta ja nälkään näännyttämisetä.
Kertaa että sinut on "työelämään nyt valmennettu", joten palkkatyö heti järjestettävä. Kysele eikö työnvälitys eli päätoiminta millään rullaa?
päivärahan menetys tulee niiltä mutamalta päivältä,itelle kävi samoin ja samasta syystä.
että koska tiesit tarkalleen jo etukäteen milloin
työelämävalmennus loppuu sinun olisi pitänyt verata aika heti 16.6. tai jopa aikaisemmin.
Ketjun aloittaja on toiminut juuri niin kuin pitääkin. Työkkärin taholta on nyt joku möhlinki, joka on varmaankin jo selvinnyt.