Luulen että kuulun teidän kunnianarvoisaan joukkoonne. Sillä tedän että tosiaan haluan kuulua joukkoonne.
Olen jo pitkän aikaa valvonut myöhään iltaisin peläten jatkuvasti. Peläten kuolemaa, peläten oikeastaan kaikkea.
Eilisiltana poltin kahta kynttilää huoneessani, vihreää ja sinistä aivan omaksi ilokseni. Hetken mielijohteesta pyysin Maalta neuvoa ja johdatusta. Hän ei vastannut.
Aamulla heräsin, kesälomalla pinttyneistä pahoista tavoistani huolimatta puoli kuuden aikoihin. Aurinko se siinä herätteli minut tulvimalla valkeina säteinä ikkunastani sisään. Silloin tiesin että joku on kanssani. Joku hyvä ja kaunis. Tiesin että aamu on minun aikani. Aika tehdä hyvää.
Vointini oli loistava, vaikka yöunet kestivät vain neljä tai viisi tuntia. Kuljin ulkona nauttien auringonnoususta ja olin kerrankin autuaan onnellinen. Kerrankin onnistuin olemaan ajattelematta pahoja, pelottavia asioita.
En usko että ihan heti tulen olemaan avoimesti wicca, sillä kaikki läheiseni pitävät uskontoa höpönpöppönä, kuulun luterilaiseen(tai oikeastaan en ole aivan varma mihin)kirkkoon siksi että perheenikin kuuluu ja äidilläni on toive että hänen lastensa häitä vietetään kirkossa.
Mutta tiedän, että jos joku, teidän uskonne on myös minun uskoni. Olisin kiinnostunut tietämään teidän kokemuksistanne.
Luonto on kotini ja voimavarani. Ja vaikka tunnen luonnon, en tiedä teidän elämästänne mitään. Kertokaapa siis; mitä wiccalaisuus muutti?
Arvon wiccat
5
706
Vastaukset
- luminara
Wicca on muutanut minua korkeintaan siihen että arvostan luontoa ja elämää enemmän kuin ennen, (löysin wiccan tutkimalla asioita joihin oikeasti uskon)toki itsekkin ajattelin aikaisemmin kuolemaa kaiken loppuna, nyt tiedän että se on vain osa elämää joka jatkuu aina kun synnymme uudestaan... Vaikea sanoa miten erilaisiin asioihin suhtautuisin jos en olisi wicca (ja muuten itse olen myös kääntynyt kristitystä pakanaksi, enkä ole sitä päivääkään katunut.
- Meikä
viimeviikolla menin nukkumaan, nukuin yöllä 3 tuntia ja kun kello herätti ja piti kiirehtiä laivaan, olin aivan virkeä koko päivän!
Kyllä oon ollu tyytyväinen uuteen sänkyyni se on niin mukava vanhaan verrattuna. - Kristallikuu
Kuten monilla muillakin, myös minusta tuntui löydettyäni wiccan että olen aina uskonut niin. Etsin ihan huvikseni netistä tietoa wiccasta ja yhtäkkiä minusta tuntui että se on minun uskontoni. Wicca on muuttanut elämääni paljon. Olen paljon rauhallisempi ja itsevarmempi kuin ennen. Vanhempani ovat tapakristittyjä mutta silti huomaan että heitä epäilyttää. En ole ollut wicca kauan, mutta olen ymmärtänyt wiccan olemuksen ja myös Jumalan ja Jumalattaren olemuksen luonnossa. An ye harm none, do what thou wilt, on nykyään elämänohjeeni.
- Kuu-ukkeli
Tutustuessani wiccaan löysin nimen sille, mikä olen aina ollut. Wicca ei ole muuttanut minua mitenkään.
- Kanerva..
Kuu-ukkeli kirjoitti:
Tutustuessani wiccaan löysin nimen sille, mikä olen aina ollut. Wicca ei ole muuttanut minua mitenkään.
Minäkin etsin kaiken mikä liittyy wiccoihin ja wiccalaisuuteen.. Minusta tuntuu, että tätä olen hakenut jo kauvan, vaikka minut onkin yritetty kasvattaa ev.lut. yhteisöön. Mutta en ole vielä löytänyt ketään (wiccaa), joka asuisi Tampereella.. Kanerva |jokainen voi muuttaa maailmaa paremmaksi|
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1051888- 2391678
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611076Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K62980En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k65929Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉63828Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37827The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6811Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49805