pari vanhojentansseihin... miten?

Ei mikään kovin ajankohtainen aihe nyt, mutta kysyisin vaan teiltä muilta, että miten hankitte itsellenne parin vanhojentansseihin? Koulussamme on enemmän tyttöjä kuin poikia ja luulenpa vain, että hommasta tulee vaikeaa ainakin mulle, koska mulla ei ole oikeastaan yhtään poikaa edes kaverina. Mitä voi mennä juttelemaan ihan noin vain pojalle? Haluaisin kuitenkin olla jotenkin tuttavallisempi kuin vain kysyä suoraan. Onko vinkkejä tms. liittyen asiaan?
108460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mene kysymään joltain ei niin suositulta kundilta.

Itse kysyin yhdeltä nörtiltä, joka kuitenkin oli ihan okei jo alkusyksystä. Eipä tarttenu tanssia tytön kanssa sentään.

Äänestä

Jos menet juttelemaan muuten vaan, poka vaan ihmettelee mistä yllättävä huomio. Olettaen ettet yleensä puhu hänen kanssaan. Joten mene ja kysy suoraan tarvitseeko hän paria. Voit sitten jatkaa juttelua siitä. Pokasi on joka tapauksessa otettu huomiosta, usko pois.

Itseäni yllättäen tultiin koulussa pyytämään tanssipariksi. Jouduin hylkäämään tarjouksen, sillä minulla oli tiedossa vielä varmistamaton tyttö pariksi, mutta kieltävän vastauksen antaminen tuntui todella hölmöltä... Siksi olen varma, että jos et ole susiruma (anteeksi nyt), niin en näe mitään syytä miksi poka kieltäytyisi.

1Äänestä
  • korkokenkiä ja repeileviä sukkahousuja ja hosumista. En halunnut miettiä kahta päivää, onko mun tukka nyt hyvin. En jaksanut miettiä, kuka astuu mun varpaille. Enkä jaksanut ottaa paineita siitä, kuka tanssii mun kanssa.

    Siksi mä en tanssinut, kävin historian kurssin vanhojentanssikurssin paikalla. Enkä ollut ainoa, joka oli tuon valinnan tehnyt. Oli kiva opiskella, kun kaikki pissisteinit oli tukkalaitteineen kälisemässä muualla, eikä tarvinnut kuunnella niiden supatusta. Sitäpaitsi wanhojen päivä olikin mulle sitten vapaa. Eikä harmita yhtään.

    Äänestä

  • vihaan kirjoitti:

    korkokenkiä ja repeileviä sukkahousuja ja hosumista. En halunnut miettiä kahta päivää, onko mun tukka nyt hyvin. En jaksanut miettiä, kuka astuu mun varpaille. Enkä jaksanut ottaa paineita siitä, kuka tanssii mun kanssa.

    Siksi mä en tanssinut, kävin historian kurssin vanhojentanssikurssin paikalla. Enkä ollut ainoa, joka oli tuon valinnan tehnyt. Oli kiva opiskella, kun kaikki pissisteinit oli tukkalaitteineen kälisemässä muualla, eikä tarvinnut kuunnella niiden supatusta. Sitäpaitsi wanhojen päivä olikin mulle sitten vapaa. Eikä harmita yhtään.

    Oliko lakitiedon kurssi?

    Äänestä

Kaikille wanhojen tanssijoille hommataan keinolla tai toisella pari. Meidänkii koulussa oli monia tyttöjä sekä poikia, joilla ei ollut paria ennen ensimmäisiä tanssiharkkoja. Siellä ne sitten sumplivat itsellesä parit ja jotkut pojat jopa tanssivat kahdenkin tytön kanssa. Mutta, jos haluat välttämättä varmuuden parista, jo ennen ekoja harjotuksia, nii kannattaa alkaa kyselee sutkot ajoissa. Ei sitä paria tarvitse ees tuntee, voit mennä ihan suoraan vaa kysyy jotai puoltuttuu luokkalaista pariks. Itelleki alko tulla paniikki, ku huomasin tuossa marraskuun tienoilla et kaikki on jo kyselly pareja ja ite en ollu edes ajatellu asiaa. :D mutta varmasti sinulle pari löytyy, kannattaa ruveta ajoissa kyslee, parhaat viedään päältä ;)

Äänestä

Koulumme päättikin sitten säästää hiukan ja karsikin kursseja oikein urakalla. Niinpä jouduin, ehkä ihan hyvä asia, ottamaan vanhejentanssit-kurssin. Olen kyllä poika, joten, vaikka olen henkisesti nörtti niin parin saaminen on varmaankin helppoa, toivottavasti.

Äänestä

Mee kysymään ihan suoraa!!!
Menin ite kysymään puolittain vahingossa. Kävelin erään tyypin ohi ja käännyin takaisin ja kysyin aika nopeasti. Mukavasti se meni. Oltiin paril muul samal kurssil mut muuten ei olla paljon jubailtu ennen vanhoi mut wanhojen jälkeen tutustuttiin paremmin ja ollaan nykyään ihan frendei.

Äänestä

istuudupas jonkun mukavan pojan viereen jollain kurssilla, ala jutella ja kuin ohimennen puhua vanhojentansseista ja kysy pois (: , vaikka joku kieltäytyy niin ei se ole maailmanloppu.

Ja muuten, ainakin Jkl:n Lyseossa on saanut Vanhojen tansseihin tuoda muistakin lukiosta olevan parin.. että ei hätää.

Äänestä

Minä menin ja kysyin ihan vaan suoraan sopivan tilaisuuden tullen... en osaa auttaa mistä juttelisit, jostain koulujutuista ehkä, ryhmätöistä? Minä kysyin ihan vaan suoraan tanssiiko poika vanhojentansseissa, ja kun hällä ei ollut paria niin kysyin tanssisiko kanssani ja suostui:) Tsemppiä vaan sulle parin hakemiseen, kyllä sen saat kunhan vain uskallat etkä luovuta!

Äänestä

Kannattaa mennä kysymään suoraan joltai iha oklta ei liian suosittu eikä liiia nobo sillee sun tasonen tyyppi, toimii mulla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


astaiga kirjoitti:

Ei mikään kovin ajankohtainen aihe nyt, mutta kysyisin vaan teiltä muilta, että miten hankitte itsellenne parin vanhojentansseihin? Koulussamme on enemmän tyttöjä kuin poikia ja luulenpa vain, että hommasta tulee vaikeaa ainakin mulle, koska mulla ei ole oikeastaan yhtään poikaa edes kaverina. Mitä voi mennä juttelemaan ihan noin vain pojalle? Haluaisin kuitenkin olla jotenkin tuttavallisempi kuin vain kysyä suoraan. Onko vinkkejä tms. liittyen asiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu