Jälleensyntymä, perustotuusko?
3
566
Vastaukset
- pohtija
Jos kuoleman jälkeen ei ole mitään niin mitä oli ennen syntämää? Jos silloin ei ollut mitään niin eikös se silloin oo niin että 'ei mistään' voi syntyä elämää eli kuoleman jälkeen alkaa uusi elämä?
- Wannabe-vuohi
Harvinaisen hyvä huomio. Pitänee itsekin pohtia asiaa.
Jos toisaalta ei koe minkäänlaista jatkumoa uudelleensyntymisissään, voiko silloin puhua itsensä uudelleen syntymisestä? Jos toisaalta emme ajattele egokeskeisesti, synnymme jatkuvasti uudelleen kaikissa syntyvissä olennoissa, toisissa enemmän ja toisissa vähemmän O_o
- Karl
Ihminen, joka pitää jälleensyntymän ja karman olemassaoloa mahdollisena ei varmaankaan tahdo tuoda ylleen lisää pahaa karmaa, vaan pyrkii pois jälleensyntymän kierteestä hyvien tekojen ja ajatusten, sekä itsensä henkisen kehittämisen kautta. Siitä jälleensyntymässä on todella kyse, sillä ihminen joka haluaa syntyä tänne uudelleen ei voi vielä olla valmis jättämään tätä maailmaa taakseen ja on yhä kiinni materiassa.
Oleellista on myös ymmärtää se, että jälleensyntyminen tai karma ei vaadi uskoa näihin asioihin, näin ollen ihminen voi kehittyä eteenpäin ilman tietoa näistä asioista, mutta se, että tiedostaa näiden asioiden olemassa olon, voi edesauttaa pääsyä pois jälleensyntymän syklistä.
Tieteellisesti näitä asioita ei ole voitu todistaa, mutta pääasiassa se johtuu siitä, että tiede vaatii tiettyjen asioiden toimimista kokeissaan, kuten se, että kokeen voi toistaa moneen kertaan ja muutkin voivat nähdä kokeen tuloksen konkreettisesti. Toisin sanoen tiede tutkii asioita objektiivisesti, mutta nämä asiat ovat kuitenkin subjektiivisia asioita, ja voidaan ymmärtää vain yksilön oman kokemuksen kautta. Siksi en voi sanoa kenellekään jälleensyntymän tai karman olevan absoluuttinen totuus, vaikka tietäisinkin sen olevan sitä, sillä en voi sitä näyttää toteen mitenkään. Ainoa tapa on vain kehottaa yksilöä löytämään itse oma totuutensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4678391Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195760Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2524713Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli494565Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s614075Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673692- 901667
- 901128
- 41809