Kertokaas amatöörille kuinka kannattais
savustaa kalat
Ei ole oikein tarkasti tullut seurattua.
esim.
Ahven
Hauki
Lohi
Siika
Savustusohjeita!
5
4670
Vastaukset
- mami
Tervehdys
Edellisenä päivänä avaa kala ikäänkuin fileoisit sen, mutta vedä vaan selkänahkaan auki älä kokonaan. Yöksi suolaan ja sulan määrä kalan koosta riippuen. Pöntön pohjalle tasainen kerros purua niin, että pohja on peitossa. Neljä palaa palasokeria ja pirskottele hieman vettä puruille niin ei pala niin helposti.Tosi pienellä tulella n.45min jos on esim kilo kalaa. Näin meillä on tehty ja tosi hyvää on ollut. Makoisia kaloja vaan sinne teille päin. Aurinkoisin terveisin Mami- summern
Lisäisin vielä tuohon,että purun on oltava leppää ja lisäksi katajan oksia ja mustanviinimarjan lehdet antavat myös hyvää makua kalaan.
- Suolaus lopuksi
Voit savustaa suolaamatta ja sen jälkeen upota suolaveteen. En ole kokeillut, mutta kuulema paras tapa suolata.
me suolaamme aina savukalat, tulee tasainen suola
ja on hyviä.
Prosentteja en osaa sanoa, ainakin kilo karkeaa suolaa 10 litraan kuumaan vettä.
Tietysti mitä kauemmin annat kalojen liota vedessä sitä suolaisempia tulee, maistamalla se selviää.
Kalat pitää sitten laittaa heti kuumana veteen ja kun otat kalat pois vedestä laita vaikka jonkun ritilän päälle vatsa alas päin valumaan.
- savustelija
Levitä leivinpaperille runsaasti merisuolaa ja laita kala suolapedin päälle ja kääri rullalle. Kääri sen jälkeen sanomalehtien sisään ja pidä käärö lämpimänä odottele 15-20 min ja nautiskele
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain28011715Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13810980Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2366292Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185142Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1583616- 1743518
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin532448Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3271954Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101788Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161684