telttailemaan

minkä ikäisen kanssa olette käyneet ensimmäisen kerran telttailemassa?
3365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Me lähettiin synnäriltä suoraan viikon telttaretkelle!

Äänestä

Telttailemisesta ei kokemusta, mutta purjehtimisesta on. Purjeveneolosuhteet ovat aikalailla yhtä karut kuin teltassa, ainakin meidän folkkarissa.
Ihan hyvin ollaan pärjätty pienen vauvan kanssa. Ensin tehtiin alkukesällä päiväretkiä, kun neiti oli 4 kk, ja sitten kun itsellä oli varma olo, oltiin kaksi viikkoa merellä. Pienen vauvan kanssa on itse asiassa tosi helppoa, koska vauva pysyy paikallaan veneessä eikä tarvitse pelätä putoamista ym.

Telttailessakin ihan varmasti pääosassa on sun oma jaksaminen. Jos pidät muutenkin telttailusta ja jaksat pestä peppua vähän hankalissakin olosuhteissa, ei ole ongelmia. Varaa peppupyyhkeitä ja semmoisia mukaan. Mieti, mistä saatte lämpimän veden. Leirintäalueilla aika helppoa, jos on ihan sisävessat. Luonnossa voi joutua lämmittämään peppuvettä, mutta sen voi laittaa termospulloon odottamaan käyttöä! Mieti myös lämpötiloja öisin, ettei tule liian kylmä vauvalle.

Siitä vain metsään, jos oma pää kestää!!!

Äänestä

Poika ekan kerran yhden yön teltassa 5kk ikäisenä ja nyt vajaa 6kk niin oltiin pari yötä peräkkäin. Ihan hyvin meni, vaikka onhan siinä oma vaivansa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muumimamma86 kirjoitti:

minkä ikäisen kanssa olette käyneet ensimmäisen kerran telttailemassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu