Onkos bokserit ikuisesti duracell säheltäjiä?

Aida

Eli onko aina liikkeellä ollessa tai vieraiden tullessa pyörremysky paikalla ruttunaaman singahdellessa ympäriinsä?
Saako bokserista joskus rauhallisesti käyttäytyvän, mutta lenkkeilyyn valmiin mukavan kaverin?

5

1139

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m-li

      Tuntemani boxerit ovat erittäin energisiä, aina valmiita mihin tahansa toimintaan ja nopeita oppimaan. Ihmisrakkaitakin, kyllä, mutta on myös niitä yksilöitä, joita vain omat ihmiset sytyttävät. Ja kyllä se bokseri on koira siinä missä muutkin: senkin saa opetettua käyttäytymään rauhallisesti esim. ihmisten vastaanottotilanteissa. Jos taas kaipaa perusluonteeltaan rauhallista koiraa, parempi kaveri voisi olla vaikkapa saksanpaimenkoira tai rotikka, jos pk-rotuja himoitsee.

    • koira

      Kyllähän bokserit taitavat olla usein erittäin iloisia koiria myös vieraillekin, mutta kyllä ne osaavat rauhoittua, kunhan ovat tervehtineet vieraat ensin.

      Lenkkeillessä aikuinen koira on kyllä ihan kiva ja rauhallinen kaveri. Urokset ovat ehkä energisempiä ja vilkkaampia kuin nartut.

      • Aida

        Bokseri kiinnostais kovasti, mutta ainoastaan toi vilkkaus hiukan epäilyttää että onko liikaa. Meille riittää kyllä jos koira on kotioloissa ja yleisesti liikkuessa rauhallinen mutta sitten lenkille maastoon ym harrastuksiin lähdettäessä löytyis sitä virtaa.

        Kuinkas sitten esim. kaupungilla liikuttaessa, kun ympärillä on liikettä ja hulinaa - onko boksut silloin rauhallisia ja asiallisia yleisesti?

        Mitä tarkottaa käytännössä se kun sanotaan, että bokseri voi saada yllättäviä tilanteita aikaan reagoidessaan nopeasti johonkin tilanteseen? Kiitos vielä jos jaksatte vastata!


      • tässä.
        Aida kirjoitti:

        Bokseri kiinnostais kovasti, mutta ainoastaan toi vilkkaus hiukan epäilyttää että onko liikaa. Meille riittää kyllä jos koira on kotioloissa ja yleisesti liikkuessa rauhallinen mutta sitten lenkille maastoon ym harrastuksiin lähdettäessä löytyis sitä virtaa.

        Kuinkas sitten esim. kaupungilla liikuttaessa, kun ympärillä on liikettä ja hulinaa - onko boksut silloin rauhallisia ja asiallisia yleisesti?

        Mitä tarkottaa käytännössä se kun sanotaan, että bokseri voi saada yllättäviä tilanteita aikaan reagoidessaan nopeasti johonkin tilanteseen? Kiitos vielä jos jaksatte vastata!

        Aikuinen bokseri on kaupungilla liikuttaessa ihan asiallinen ja rauhallinen koira, kunhan se totutetaan pienestä pennusta lähtien kaupungilla liikkumiseen. Hyvä pentuaikainen sosiaalistaminen on rodulla kuin rodulla tärkeää. Ei bokseri minusta aikuisena ole mitenkään kovinkaan vilkas koira. Nuorena se on hyvin vilkas, ei mikään kovin helppo opetattava välttämättä.

        Jaa enpä osaa sanoa tuohon reagointijuttuun muuta kuin, sen, että meidän narttu ei pitänyt toisista nartuista ja se olikin ainut tilanne, missä se reagoi nopeasti! Samoin oli uroksen laita, se ihnhosi muita uroksia.


    • Scatt

      Omani eli 11.v ja virtaa riitti viime päiviin asti. Tokihan heitäkin on erillaisia mutta meillä ei kipeet polvet tai lonkka hidastanut...sitten vaikka linkutettiin mutta mistään ei voinut jäädä paitsi tai mitään jäädä näkemättä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      85
      1828
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1670
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      50
      1339
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1265
    5. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1172
    6. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      116
      1140
    7. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      935
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      932
    9. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      922
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      23
      903
    Aihe