kuituhampulla tarkoitan siis sellaiseksi jalostettua hamppu (tai cannabis) lajiketta jossa ei ole huumavia aineita!
Onko kenelläkään tiedossa että millaiset markkinat tällä kuituhampulla on? kannattaisiko yrittää viljellä (siis isolla pellolla eikä missään puutarhassa? mistä kannattaisi kysellä?
Onko kenelläkään tiedossa että millaiset markkinat tällä kuituhampulla on? kannattaisiko yrittää viljellä (siis isolla pellolla eikä missään puutarhassa? mistä kannattaisi kysellä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
olleena sanoisin ettei ole kovinkaan järkevää jos ei ole itsellä mahdollisuutta jalostaa kuitua edes hieman pidemmälle kuin peruskuitu. jos tukeudumme eu-normit täyttävään viljelyyn niin ensimmäinen ehto on että löydät läheltäsi kuiduttajan joka irroittaa kuidun varresta sillä tämä on ehto tuotantotuen maksulle, lisäksi tämän kuiduttajan pitää olla hyväksytty kuiduttaja paikallisessa te-keskuksessa. kuidutuksen jälkeen aukeaa sitten paljonkin mahdollisuuksia jalostaa kuitua tai päistärettä. toinen ongelma on nämä suomen säät sillä hamppu ei välttämättä ehdi tuleentua ja jos syksy on kovin sateinen sinulla on huonossa tapauksessa 10000kg/ha märkää hamppua valmiina homehtumaan josset saa sitä kuivatuksi sillä märkänä kuiduttaminen ei onnistu kunnolla. suomessa on kehitetty ns. dry line menetelmä jossa hamppu jätetään talveksi pystyyn ja korjataan keväällä, tämä kuitenkin aiheuttaa kuidun heikkenemisen n50%. summasummaarum hamppu on mahdollisuuksien kasvi mutta nykysuomessa sillä on valitettavasti huonot markkinat. kysy lisää jos tunnet vielä kiinnostusta. ps. mulla olisi myynnissä karsta ja kehruulinja jolla voisi pienellä modifioinnilla alkaa valmistaa hamppulankaa.
ole kokeillut öljyn puristusta?
Lehdessä oli iso artikkeli hamppu tuotteet kaupoissa.
Kuituhampun siemen ei ehdi tuleentua suomen oloissa. Öljyhamppu on sitten aivan eri asia mutta siitä ei tule hyvää kuitua.
siinä olisi ollut tuleentuva siemen että priimaluokkainen hieno kuitu, meinaan maatiaishampussa. Mutta sitä pidettiin niin turhana huumeitten sukulaisena että sai muka hävitä. kasvinjalostajat ei uudistaneet tallettamaansa siementä ja sitten se mitä niillä oli varastoissaan (joskus 1970-80-luvuilla) ei enää itänytkään. Siinä meni kun Kankkulan kaivoon hyvä rahakasvi kokonaan.
Nimim. "Vain pari lakanaa ja pyyhe jäljellä"