Saksan ja Brasilian esitykset

Ehkä täysin yliarvostetuimmat joukkueet koskaan. Vakioita suosikkeja voittajaehdokkaaksi, mutta näissä kisoissa tuntui että molempien joukkueiden tie päätyi yhteen asiaan: Ylimielisyyteen.

Kun voitosta tehdään itsestäänselvyys ja mestaruudesta päivänselvyys, ei ole mitään sijaa menestyä näin tiukassa turnauksessa. Brasialia väsähti uskomattomasti eikä päässyt edes välieriin asti. Saksa pääsi, mutta Italian järjettömän tiukka puolustus ja taidokas keskikenttä veivät voiton. Saksa luuli voittavansa, muttei sitä tehnyt.

Parempi voitti.
2162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

että alunperin täällä Saksassa ei oltu ollenkaan varmoja, että kotijoukkue pääsisi edes välieriin.
Senverran tahmeasti kulki talven pelit. Klinsmann ei ollut ollenkaan erityisen pidetty valmentaja täällä. Sai kovasti arvosteluja niskaansa.

Nyt on toisin. Saksa on pelannut loistavaa jalkapalloa ja tie päättyi pronssiotteluun.
Enemmän kuin moni uskalsi toivoakaan. Tosin vähemmän kuin vielä useampi unelmoi.

Eilinen ottelu oli kunnon jalkapalloa, tasavahvat joukkueet, eikä mitään turhia pelleilyjä, sitä pitää nostaa Italiallekin hattua.
Olivat jättäneet turhat temppuilut pois.
Paitsi muutama taitava pallon kanssa kikkailu, johon ei kookkaammat ja kankeammat sakalaiset oikein taivu.

Onneksi peli ratkesi jatkoajalla,rankkarit ovat aina onnenkappaa ja niin hermoja raastavaa.

Vaikka piti illalla tirauttaa muutama kyynel Saksan häviön johdosta, annan tunnustukseni Italian hyvälle pelille.

Onnea jatkoon molemmille joukkueille!!!!

Äänestä
  • Itsekin Saksassa peliä sen alkuvaiheessa seuranneena huomasin saman ilmiön: saksalaiset eivät missään vaiheessa olleet varmoja voitostaan, vaan peli peliltä alkoi niin katsojien kuin pelaajienkin usko voittoon vahvistua. Ei kuitenkaan oltu varmoja siitä koskaan, että voitto lopulta tulisi, mutta yhteishenki oli mahtava! :)

    Eli se siitä saksalaisten ylimielisyydestä. Saisi Italian joukkueen manageri vähän hävetä, että tylysti tokaisi "Italian joukkueen olleen parempi ja jokaisen saksalaisenkin tietävän sen". Erittäin ylimielistä vedota toisen maan kansalaisiin ja yrittää murentaa heidän hienoa yhteishenkeään...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luigi-Mario kirjoitti:

Ehkä täysin yliarvostetuimmat joukkueet koskaan. Vakioita suosikkeja voittajaehdokkaaksi, mutta näissä kisoissa tuntui että molempien joukkueiden tie päätyi yhteen asiaan: Ylimielisyyteen.

Kun voitosta tehdään itsestäänselvyys ja mestaruudesta päivänselvyys, ei ole mitään sijaa menestyä näin tiukassa turnauksessa. Brasialia väsähti uskomattomasti eikä päässyt edes välieriin asti. Saksa pääsi, mutta Italian järjettömän tiukka puolustus ja taidokas keskikenttä veivät voiton. Saksa luuli voittavansa, muttei sitä tehnyt.

Parempi voitti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu