dokumenttien aukaisun? Vaihdoin juuri Corel 9:n tuohon 12:een, ja vie tuhottomasti aikaa aukaista dokumentteja. Johtuukohan se siitä, että listassa on nimien lisäksi pieni kuva kunkin nimen vieressä? Miten nuo kuvat voisi poistaa? Olen käynyt ohjeet läpi täikamman kanssa, mutten näy löytävän ratkaisua. Olettaakohan Corel, että kaikilla on huippunopea kone? Tai loputtomasti aikaa?
Hieno ohjelma, muuten, ja ihan oikeasti ostettu, ei varastettu :)
Hieno ohjelma, muuten, ja ihan oikeasti ostettu, ei varastettu :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
paska ohjelma, vaihda illuun tai freehandiin... corel huonoin mahd.
Ja se että nykyään kaikki on hidasta ja nykii ja paukkuu, niin se on nyt sitä KEHITYSTÄ! Ollaan pääsemässä samaan tilanteeseen kuin 1995.. epävarmaa vaappumista ja paskaa kaikki!
En pahemmin ole pitänyt mistään Adoben ohjelmista, mutta Corel on helppo ja joustava ja sen oppi ihan itsestään. Taidan kyllä muuttaa takaisin versioon 9, ellei joku osaa neuvoa, miten saisi pois nuo tarpeettomat ikonit filelistoista, jossa ne vain hidastavat latautumista.
Corel on upea työkalu. Yritin Illustratoria ja PageMakeria, mutta jätin sikseen - olivat niin kömpelöitä.
Olen kyllä samaa mieltä kanssasi, että nuo liikavempaimet eivät ole todellista edistystä. Suunnittelijat kai siinä yrittävät omaa sulkaansa nostaa. Mites heidän uralleen kävisi, jos yritys jatkaa ohjelman myymistä samanlaisena vuodesta toiseen? Pitäähän heidän jotain aina silloin tällöin sekoittaa, jotta ihmiset ostavat uuden version, ja emäyritys saa voittoa. Argh!
Toivottavasti se tarkoittaa, että entiset Adoben ohjelmat muuttuvat corelimaisempaan suuntaan, eikä toisinpäin. Täytyy varautua, ja pitää kiinni vanhoista hyvistä ohjelmista, eikä hankkia uusia, ennenkuin näkee, mitä tapahtuu.
http://www.inkscape.org/
Coreliin verrattuna salamannopea. Ja edullinen. :)