Kaikki kunnia ensimmäisenä finaalipaikan varmistaneelle Italialle saavutuksesta, mutta miettikääpä millä esityksillä tähän on tultu. Kuinka on mahdollista, että niin täpärillä ja takkuisilla ratkaisuilla selvitään aina loppuotteluun asti futiksen korkeimmassa arvoturnauksessa? Ainoat iloisempaa ja menevämpää peliä pyörittäneet joukkueet Espanja-Argentiina-Saksa ovat kaikki tippuneet pois, parista alisuorittaneesta ennakkosuosikista puhumattakaan.
Italia nyt on tietty tunnettu pyrkimyksestään tehdä juuri se mitä tarvitaan ja ennen kaikkea oma pää puhtaana, mutta viitteitä on ollut näkyvissä myös Portugalin ja Ranskan peleissä. Ja katsokaa missä asti ne kaikki ovat.
Toki nykyään tuloshakuisuus leimaa koko lajia, mikä näkyy esim. pudotuspelien maalimäärissä, ehkä jopa pelin tasossa. Erinomainen esimerkki toissa kesän EM-kisat ja Kreikka. Ja sitten käsi ylös kenen mielestä tämä on oikea suunta pelin kannalta?
Näihin tunnelmiin, mielipiteitä saa laittaa. Ei koske perus räkänokkajuntteja mielipiteillä kaikkionpaskaapaitsiitalia.
Italia nyt on tietty tunnettu pyrkimyksestään tehdä juuri se mitä tarvitaan ja ennen kaikkea oma pää puhtaana, mutta viitteitä on ollut näkyvissä myös Portugalin ja Ranskan peleissä. Ja katsokaa missä asti ne kaikki ovat.
Toki nykyään tuloshakuisuus leimaa koko lajia, mikä näkyy esim. pudotuspelien maalimäärissä, ehkä jopa pelin tasossa. Erinomainen esimerkki toissa kesän EM-kisat ja Kreikka. Ja sitten käsi ylös kenen mielestä tämä on oikea suunta pelin kannalta?
Näihin tunnelmiin, mielipiteitä saa laittaa. Ei koske perus räkänokkajuntteja mielipiteillä kaikkionpaskaapaitsiitalia.
Vastaukset 24
Vanhimmat
"Ainoat iloisempaa ja menevämpää peliä pyörittäneet joukkueet Espanja-Argentiina-Saksa ovat kaikki tippuneet pois..."
Katoitkohan eilistä peliä yhtään? Jos, niin ymmärrätkö jalkapallosta mitään? Joukkue joka saa yli 10 kulmapotkua ottelussa, ei voi pelata kovinkaan tylsää jalkapalloa. Eiköhän eilen Italia pelannut ja Saksa yritti puolustaa, onneksi kuitenkin epäonnistuen siinä. Toivotaan kuitenkin että Saksa voittaa Ranskan pronssiottelussa...
Läpi kisojen vain nuo maat ovat esiintyneet maintulla tavalla edukseen, ei tosin Saksa eilen, mikä suurelta osin johtui Italian tehokkaasta prässäämisestä. Italia oli parempi eilen hyökkäyspäässä kyllä, mutta ei missään tapauksessa ole kuulunut esim. parhaiten hyökkäävien joukkoon läpi turnauksen, se oli pointti.
Italia on rakentanut omannäköisensä joukkueen näihin kisoihin ja tuttuun tyyliinsä se perustuu vahvaan puolustukseen ja koko joukkueen prässiin. Italia ei ole pelannut näissä kisoissa vahvinta hyökkäyspeliä, sen myönnän, mutta kuten olemme saaneet (valitettavasti) huomata Espanjan ja Argentiinan kohdalla, se ei tuottanut tulosta.
Taktinen osaaminen ja koko joukkueen saumaton yhteistyö ovat olleet avainsanoja näiden kisojen menestyjille (Italia, Ranska, Portugali ja Saksa).
Varmasti Italia olisi dominoinut enemmän omia pelejään jos Totti olisi täydessä kunnossa, mutta hänen otteistaan näkyy selvästi varovaisuus ja loukkaantumisen uusiutumisen pelko. Totti ei ole onnistunut jakelemaan Tonille ja kumppaneille palloja siihen tapaan mihin hänen taitonsa oikeuttavat, joten rakentelu on jäänyt paljolti Pirlon ja laitapelaajien varaan.
Tottin lisäksi Zambrottakin toipui vasta kisojen alla loukkaantumisestaan ja pelituntuman haku kesti muutaman ottelun, Grossolla taas ei ole aikaisempaa kokemusta näin kovista peleistä. Nyt kun Grosso ja Zambrotta ovat pääsemässä vauhtiin laidoillaan ovat Italian hyökkäykseen lähdöt ja itse hyökkäykset muuttuneet vaarallisemmiksi ja monipuolisemmiksi.
Myönnän myös että nämä kisat eivät ole olleet kaikkein viihdyttävimpiä. Suuri yllättäjä puuttui, Brasilian samba ei vienyt kaikkia mukanaan, maaleja tullut vähemmän kuin edellisillä kerroilla, ei hattutemppua, ei ikimuistoisia yksilösuorituksia. On nähty tarkkaa ja taktista peliä, paljon kyttäilyä ja odottelua.
Toivotaan kuitenkin että finaalista tulee viihdyttävä ja ikimuistoinen positiivisessa mielessä.
Kyllä mun mielestä Italian eilinen esitys oli parasta jalkapalloa tähän mennessä. Mun mielestä Saksa oli eilen aivan vastaantulija ja hyökkäävämpää peliä esitti mielestäni Italia. Tottahan se on, että Italia on joskus pelannut paljon puolustuksen kautta, kuten kaikki Serie A:n joukkueet, mutta tänä vuonna sitä ei ole näkynyt. Voidaan luottaa siihen, että Cannavaro ja kumppanit hoitaa homman. Koko kisojen paras puolustus ehdottomasti. Pirlo oli eilen aivan mahtava! Kuten koko Italian keskikenttä.
Haluaisin lisätä vielä, että en ole juuri mikää Italian superkannattaja vaan pidän hyvästä jalkapallosta, pelasi sitä nyt sitten mikä maa tahansa.
Juuri samaisesta asiasta kävin keskustelua eilen Hollantilaisen kämppäkaverini kanssa, jotenkin näissä kisoissa tahtoo aina käydä niin että "paras" ei voita vaan se joka jaksaa puolustaa eniten ja kärkkyä vastahyökkäystä. Sitten kun vielä tuomari pystyy käytännössä toimillaan ratkaisemaan pelin, kisat alkavat olla aikamoista arpapeliä. Tosin poikkeuksiakin on ollut kuten Brasilia 2002. Näissä kisoissa tosin Brasilia ansaitsi pudota, sen verran onnetonta esitykset olivat. Argentiinan olisin kyllä suonut vielä jatkavan, sen verran hienoa peli parhaimmillaan oli.
Mitä Italiaan tulee, ansaitsivat kyllä eilen voittonsa ja ovat pelanneet näissä kisoissa yllättävänkin hyökkäävää peliä...
Saksaa vastaan ei ainakaan Italia tullut puolivaloilla vaan lisävalot pääppä :) Sen verran Saksa oli altavastaajana. Ukrainaakin vietiin selvästi alusta loppuun eikä Italian tarvinnut vielä siinä ottelussa käyttää/näyttää koko potentiaaliaan.
Australia laittoi Italian kieltämättä ahtaalle pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella, mutta siin ä vaiheessa Italiaa varmasti vainosi muisto vuoden 2002 kisojen vastaavasta ottelusta Etelä-Koreaa vastaan, joten se oli henkisesti tärkeä ottelu joka näkyi varmanpäälle pelaamisena ja yli-suurena riskien välttämisenä. Materazzin väärinperustein saama punainen vielä lisäsi paineita.
Alkulohko meni rutiinilla, vaikka USA ottelu menikin hieman penkin alle korttirallista johtuen, mutta Italia näytti vahvuutensa Tsekkiä vastaan ottamalla varman voiton ja lohkovoiton. Vaikka siitäkin voidaan jossitella että Tsekki ei ollut täydessä iskussaan, jne.
Onnea on kuitenkin ollut matkassa, mutta sitä tarvitsevat hyvätkin joukkueet. Ja voidaanko puhua puolivaloilla pelaamisesta jos maaliero on 11-1. Ja tuo ainokainen omiinkin on Italialaisten omaa käsialaa.
Italia on pelannut omaa peliään ja se on näkynyt vastustajien tehottomuutena, tätä siis toteutettiin oman hyökkäyspelin kustannuksella. Mutta Saksaa vastaan Lippi näytti taktisen pelisilmänsä terävyyden. Saksaa vastaan Italia avasi peliään ja lähti hyökkäämään, eikä antanut pelin hallintaa ja avaimia näiden käsiin. Tuloksena Italialla pallon hallinta 60% peliajasta, laukaukset maalia kohti 10-2. Yksi tolppa- ja ylärimaosuma. Ja ennenkaikkea lopputulos 2-0.
Mistään puolivaloilla pelaamisesta ei ole kyse vaan ahkerasta työstä jossa on toteutettu Lippin taktisia ohjeita. Ja tulos on se että Italia on yhden pelin päässä siitä himotuimmasta.
Tämän palstan viesteistä päätellen ne räkänokkaisimmat kannattavat jotain ihan muuta kuin Italiaa...Mutta asiaan.
Saksalla oli eilenkin mahdollisuus pyörittää tätä "iloista hyökkäyspeliään", mutta se luovutti suosiolla hallinnan Italialle. Samoin GER-ARG oli yksi turnauksen tylsimmistä matseista - kaksi hyökkäävääkö vastakkain?
Italia pelasi eilen fantastisesti. Syötöt napsahtelivat omille ja pallo liikkui hienosti. Ja kyllä kaikkien jalkapallon päälle ymmärtävien on PAKKO osata arvostaa sitä tapaa, jolla koko joukkue puolustaa ja tekee valtavasti duunia.
Mutta oikeassahan sinä tavallaan olet. Omasta mielestäni Italia on ollut turnauksen paras joukkue ja ansaitsee finaalipaikkansa ehdoitta. Pelkkä Joga Bonito ei ole hyvää jalkapalloa.
Nimenomaan juuri ottelussa GER-ARG tavallaan joukkueet kumosivat toisensa nähdyin tuloksin, joka sitten johtikin Argentiinan putoamiseen, aivan kuten eilenkin, kun Italia selvästi petrasi hyökkäyspeliään joka toimi paikoitellen erittäin sujuvasti.
Tietysti täytyy arvostaa suoritusta, kuten jo aiemmin mainitsin, ja myös sitä työmoraalia mikä vaaditaan niinkin kurinalaisten esitysten pitimiksi kuin esim. Italialta eilen. Kuitenkin monet ns. asiantuntijat eli entiset ja nykyiset pelaajat (vrt. Platini) ovat todenneet olevansa pettyneitä kisojen yleiseen tasoon, ja nimenomaan se yleinen taso kisoissa ja nykyjalkapallossa yleensä oli tämän viestin tärkein pointti.
sanoi eilisen ottelun puoliajalla, että
kisoista on puuttunut tietty loisto.
Dramatiikkaa ja jännitystä on ollut vain nimeksi
ja nekin pääosin Italia-otteluissa.
Eilistä jatkoaikaa lukuunottamatta yhtäkään ottelua
ei voi luonnehtia klassikoksi, jota muisteltaisiin vielä vuosien päästä.
MM-2006:sta on ollut poissa se suuri dramatiikka,
yllätyksiäkään ei ole koettu ja mikä pahinta, ne
suuret tähtipelaajat ovat pettäneet pahemman
kerran.
Kaikkien aikojen MM-turnaukseen(1986Meksiko)
on tässäkin suhteessa valtava ero.
Voimme vain kaiholla muistella niitä yksilösuorituksia
ja kikkapelejä pelaajilta, kuten
Maradona, Lineker, Butragueño, Careca, Sánchez etc.
Näyttää vahvasti siltä, että nämä ovat ensimmäiset MM-kisat, jossa ei tehdä ainuttakaan hattutemppua.
En tosiaankaan jaksanut katsoa eilistä peliä kuin puoleenväliin asti. Tiesin miten siinä tulisi käymään. Se on jo nähty niin moneen kertaan että kun Italian putki (=maalit tehdään aina pelin viimeisellä minuutilla) alkaa ei sille loppua ennen loppuottelua näy (ok: tekivät nyt viimeisellä minuutila jopa toisenkin maalin).
Kuitenkin muistan varsin hyvin esim. vuoden -94 kisat joissa Italia pääsi hädin tuskin jatkoon alkulohkostaan (voitti VIIMEISEN MINUUTIn maalillaan viimeisen pelin 1-0) ja jatkoi samaa kituuttamistaan aina loppuotteluun saakka, jossa tosin Brassit veivät rakkarikisan. Sellaista on jalkapallo että jos Kreikkamaisia yllätyksiä pyytämättä sattuukin tulemaan niin EI ainakaan Italian osalta..
italia ansaitsi täysin voittonsa eilen ja on mielestäni oikeutetusti finaalissa pelaen lähes läpi koko turnauksen älykästä jalkapalloa. italian puolustus on nääs maailman parasta ja miksi ei sitten hyötyä siitä? en ole kuullut ihmisten haukkuvan englannin pelejä vaikka esitykset olivat kaikilla osa-alueilla surkeaa katsottavaa. italian pelissä suorastaan LOISTAVAT puolustus ja keskikenttä, tämä on vain fakta.
tämän blogin aihe, eli jalkapallon tylsyys, ovat mielestäni vääriä.
jalkapallosta tekee tietenkin viihdyttävämpää lukuisat maalit ja tilanteet mutta katsooko kukaan pelin ÄLYKKYYTTÄ ja taktiikka-asettelua. näissä osa-alueissa italia on aivan maailman huippuluokkaa. Katsotaan espanjaa: hienoa hyökkäystä mutta sitten peli hävitään surkeaan puolustuspelaamiseen tai muuten vain huonoon peliasetelmaan.
italialla on mainio puolustus jota korostaa hieno hyökkäyspeli, viimeisellä minuutilla tehdyt maalit eivät ole huonompia kuin muutkaan vaan osoittavat italialaisten kylmäpäisyyden ja eilisestä matsista sen, että saksalaiset vain passiivisesti odottivat rangaistuslaukauksia.
saksalaislehdet mollasivat koko italian kansaa ja suurinpiirtein kaikkea mitä he edustavat, osittain tämänhetkisen skandaalin takia mutta osittain muista syistä. olen onnellinen että sakemannit palautettiin maan pinnalle ja että italialaiset pystyivät osoittamaan oman jalkapallon tasonsa skandaaleista huolimatta. FORZA ITALIA!
ettei jalkapallossa saa tehdä viime minuuteilla maaleja???????????????????????????????????????????????????????? Soita fifalle ja kysy josko he lyhentäisivät pelin 85 minuuttiin!!! Josko saataisiin se sääntö voimaan jo finaaliin. Oot aika hauska veikkonen :D Aattele jos ite olisit menossa läpi pelin viime hetkillä ja yhtäkkiä huomaisit kellosta, että viime minuutit menossa, enpäs teekkään maalia.
Kaikki muut inhokirjoitukset jotenkin ymmärrän, mutta että viime minuuteilla ei saisi tehdä maaleja!!!???!!! Nehän on pelien tärkeimpiä minuutteja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Näkee ettet ymmärrä urheilusta yhtään mitään. Evilän pituushypystäkin pitäisi vissiin sitte ottaa viime sentit pois ja pronssi kaulasta...
ja voittaisi kaikki päästämättä maaliakaan (yhden oman ehkä)ja jos sinä olet suomalainen, veikkanpa ettet kovin paljon moittisi jos tulisi maailmanmestaruus.
Aika jännä juttu jos vielä eilisenkin jälkeen joku höpöttää että pelataan tylsää jalkapalloa. Italia pelasi rohkeinta peliään tähän asti. Ehkä hekin ymmärsivät että näissä loppupeleissä on pakko alkaa hyökätä enemmän jos meinaavat kaiken voittaa. Tosin eivät he ole niin passiivisia olleet missään vaiheessa kuin näillä palstoilla on kirjoiteltu!
On totta että jotkut pelit näissä kisoissa on välillä ollut varovaisia, mutta pitää muistaa että loppuun asti menevillä joukkueilla on 7 peliä aika tiuhaan ja kuumissa olosuhteissa pääasiassa. Ei voi noin tärkeissä juhlissa olla peli koko ajan kikkailua, tulos ratkaisee. Kikkailut kuuluu tekniikkakilpailuun. Ja monien arvostelijoiden, varsinkin jotka ei ole koskaan itse pelanneet jalkapalloa, kannattaisi olla vaan hiljaa noista pelin tylsyysjutuista..
Tosin, jos oikein tarkasti osaatte seurata oikeita pelaajia, kyllä niitä onnistuneita kikkailujakin näkee. Itse olen seurannut erityisesti Tottia ja joka pelissä yhä enemmän on onnistumisia tullut, syötöt paranee koko ajan. Eilenkin esim yksi mahtava syöttö 50m suoraan jalkaan...
Muistakaan että tuonne kisoihin on valittu maailman parhaat pelaajat, maailman parhaat joukkueet on karsintojen kautta sinne menneet. Maailman paras jalkapallo on tuollaista, jos se ei kiinnosta, pitää vaihtaa lajia. Aika moni tällä pallolla kuitenkin katsoo sitä SUNNUNTAIna!
Ja jos verrataan seurajoukkuepeleihin, ihan samalla tavalla tulee huippujoukkueille sielläkin niitä "tylsiä" pelejä. Minä kyllä tykkään jalkapallosta niin paljon, että ei ole olemassa sellaista vaihtoehtoa kuin tylsä peli??!!??!!
Tuosta hypoteettisestä skenaariosta, eihän noita nyt voi edes hetkeäkään verrata keskenään. Jos Suomi pelaisi ensimmäistä kertaa ikinä MM-kisojen lopputurnauksessa ja etenisi finaaliin vaikka millä keinoilla niin tuskin joo kukaan valittaisi. Suomella vaan ei olekaan avauksessaan 6-8 ehdotonta maailman kärkipään futaajaa rivissä, ei hienoa kisahistoriaa mihin verrata eikä varsinkaan mitään perusteltuja odotuksia. Italialla on nämä kaikki. Eli unohda moiset vertailut.
Ja eilisestä ei kukaan mitään varsinaisesti puhunut pahaa, kyse on koko kisojen suorituksista, ja esim. eilen viimeisen nelikon aiemmin pirtein joukkue laski tasoaan ja Italia nosti. Saksa antoi hallinnan aika suosiolla Italialle mikä tietenkin edesauttoi ns. hyökkäyksen vapaampaa virtausta Italian puolelta.
Sanoit että "maailman paras jalkapallo on tuollaista" eli siis vähemmän tilanteita, tarkempaa puolustusta all-in-all tylsempää peliä... korjaus, maailman paras jalkapallo on NYKYISIN tuollaista, ja se oli tämän keskustelun aihe, ei se onko Totti saanut yhden pitkän syötön perille tms. Nykyisin pelataan vain tuloksesta eikä mistään muusta, ja samasta mm. Platini ja Beckenbauer ovat puhuneet kisojen aikana, kuinka se nousee ongelmaksi kun puhutaan maksaneiden katsojien tai kenen tahansa lajin kauneutta arvostavien mielekkyydestä seurata otteluita. Kyllä varmaan kaikki katsovat mieluummin hyvää peliä kuin huonoa peliä.
Seurajoukkuetasolla tulee kyllä toisinaan muutama tylsempi vääntö, mutta on ihan eri asia katsoa MM-kisat joissa vaikka 28 joukkuetta pelaa pelkästä tuloksesta kokonaan puolustuksen kautta, siihen ei kovin montaa klassikkoa silloin jää. Tai yleensäkään yhtään jälkeenpäin muisteltavaa koitosta. Ja esim. eilisen nousun lisäksi kuinka monta sellaista on tullut näistä kisoista? Kisat ovat kuitenkin kolmea peliä vaille paketissa.
Vielä loppuun, mitä kokemukseen jalkapallosta tulee, itse olen ensimmäiset kisani kunnolla katsonut Ruotsista 1992 ja lajia pelannut kohta 16 vuotta, ja ihan siihen näkemykseni perustan.
Minua hieman ihmetyttää, jos pitää Italian esityksiä edelleen jonakin pelkän tuloshakuisen trapattonimaisen kilpikonnapuolustuksen 'riemu'marssina. Eikö se sitten enää riitä, että on vastustajaansa parempi, oli se sitten kuinka hyvä tahansa?
Italia on tehnyt näissä kisoissa nyt 11 maalia, yhtä paljon kuin hyökkäysiloisuudesta kehumasi Saksa. Argentiinakin jäi yhteentoista maaliin, ja mikä tärkeämpää, on jo pudonnut. Espanjahan on kyllä sympaattinen ja taitava joukkue lähes missä muodossaan tahansa, mutta pitäisikö heitä pitää nyt jonkinlaisena moraalisena voittajana, vaikka eivät edes puolivälieriin asti selvinneet?
Mielestäni hienoimmat jalkapallotarinat ovat nimenomaan jännittäviä. Haluaisitko todella, että jatkopelitkin ratkeaisivat johonkin 5-1 lukemiin? Mitä jännitettävää, mitä viihdyttävää siinä enää olisi? Italia on näissä kisoissa tavallaan ollut jopa liian hyvä :) Vain USA onnistui saamaan sen ajoittain ahdingolle, muita vastaan homma on ollut enemmän tai vähemmän hallussa.
USA:n 1994-kisoistakin tässä jo mainittiin. Italiaa aloin fanittamaan ehkäpä juuri tuolloin. Saapasjalkojen uskomaton nousu takkuilleen alkusarjan jälkeen oli ehkäpä juuri se asia, mikä niistä kisoista minulle hienot teki. Suurin sankari tietysti Roberto Baggio. Alkulohkon kolmosena kohtaamaan Argentiinan ja lopullisen pronssimitalisti Bulgariankin lohkossaan voittanutta Nigeriaa... Baggion tasoitus pelin viimeisellä minuutilla ja jatkoajalla rankkari tolpan kautta sisään... uskomatonta jännitysvihdettä! Sama jatkui puolivälierissä Espanjaa vastaan. Dino Baggion avausmaali, espanjalaisten tasoitus ja kaksi minuuttia ennen varsinaisen peliajan loppua kuningas-Roberto iskee voittomaalin ja Italia välierissä. Sielläkin Baggio iskee kahdesti ja Italia finaaliin 2-1. Todellista jännitystä, todellista suuren tarinan tuntua! Tarina ei olisi täydellinen ilman Baggion traagista epäonnistumista finaalien rangaistuspotkukilpailussa. Italian turnauksessa tekemistä kahdeksasta maalista Baggio teki viisi.
Tälläiset tarinat minua kiinnostavat. Näissä kisoissa Italialla on ollut omat vaikeutensa, mutta ne tarinat alkavat olla erilaisia. Ei missään nimessä huonommalla tavalla. Paljon parjattu Italia onkin alkanut hallitsemaan otteluiden kulkua, iskemään vaarallisesti maalipaikkoja ja tehnyt eräät kisojen hienoimmista maaleista. En minä voi valittaa.
Yhdyn glaun mielipiteeseen. Hyviä pointteja.
Ja tunnustan itsekin kiintyneeni Azzureihin juuri Yhdysvaltojen kisoissa 1994. Roberto Baggion johdattamana Italia nousi ja sortui. Draamaa riitti viimeiseen laukaukseen asti.
Tyypit hoitaa homman kotiin päin!
Kukaan ei ole kiistänyt etteikö esim. Italia olisi tehnyt hyvää työtä raivattuaan tiensä finaaliin saakka eikä siinäkään mitään vikaa ole sinänsä, että ratkaisu tulee vasta jatkoajan viime minuuteilla, pelissä vain on aika lailla enemmän minuutteja kuin ne viimeiset 15 ja jos se muu on näennäistä hallintaa tai pelkkää tarkkaa puolustusta omalla kenttäpuoliskolla muun ajan niin puuduttaahan se. Eikä tässä nyt mollata ah niin parjattua Italiaa pelkästään vaan kysymys koskee tällä hetkellä jäljelläolevaa kolmikkoa.
Esimerkiksi Ranska ja Portugali vielä taannoin olivat yhtä kuin vauhdikas ja tilannerikas peli, mutta nimenomaan tuloshakuinen lähestymistapa on senkin muuttanut. Kuka odottaa illan pelistä hyökkäävän pelin juhlaa? Voi olla että sellainen silloin tällöin ja vaikka tänään tuleekin, mutta nykyään nimenomaan huolestuttaa se, miten juuri varsinkin arvokisojen pudotuspelivaiheessa vedetään käsijarru syvään ja jauhamalla etsitään sitä yhtä maalia jonka jälkeen peli kuoletetaan osuvimmalla tavalla. Joukkueet jotka on totuttu näkemään aivan eri valossa ovat nyt muuttaneet lähestymistapaansa, mikä on johtanut jo nähtyihin tuloksiin ja kritiikkiin niin fanien kuin asiantuntijoiden suunnalta.
En toivo että pelit päättyisivät suurimaalisesti selkeällä erolla jommallekummalle, kun nyt edes näkisi muutaman ottelun jossa molemmat joukkueet saisivat edes maalin, muuten kun pilkulta rangaistuspotkukisassa. Eikä maalien määrä aina muutenkaan takaa ns. parempaa peliä, esim. Italia pelasi mielestäni vasta eilen oikeasti hyvän, vakuuttavan pelin, maaleja tai ei.
Hyvin nykytilannetta kuvaa se, ettei näistä kisoista tai edellisistä EM-kisoista oikein saa mitään legendaarista tekemälläkään. Toki, kyllähän italiafaneja lämmittää jos mestaruus lopulta tulee, mutta ainakin ainoa suuren ottelun potentiaali jää odottamaan finaalissa, siksi mitäänsanomaton taival tähän asti on ollut. Sanoit itse kaipaavasi vuoden -94 kaltaisia tarinoita, joskin se päättyi Italian kannalta heikosti, mutta näistä kisoistakaan sitä ei saada. Kun puhuit Italian olleen jopa "liian hyvä", niin täytyy muistaa ketä vastassa oli ennen Saksaa. Taival ei antanut mitään aineksia komeaan tarinaan, ja vaatimaton mielipiteeni on että Italian olisi pitänyt saada kovempia vastustajia matkallaan semifinaaleihin, joukkueita jotka nimenomaan olisivat saattaneet Italian ahdinkoon ja sitä kautta piiskattua enemmän irti pelaajista. Niin tehdään oikeita sankareita. Vai muisteleeko joku vielä kymmenen vuoden päästä kuinka Totti vei pilkulta Italian AUSTRALIAA vastaan jatkoon? Tuskin.
Oli miten oli, kisat ovat olleet aika mitäänsanomattomat, muidenkin kuin Italian osalta, enkä uskalla toivoa yhtään parannusta viimeisistäkään peleistä, sikäli skeptiseksi nämä kisat ovat tehneet. Toivottavasti Italia säilyttää edes eilisen vireensä jolloin finaalista voitaisiin saada spektaakkeli.
Mutta odottiko moni eilisestä Italia-Saksa -pelistäkään mitenkään viihdyttävää ja hyökkäysvoittoista? Sitä se silti mielestäni oli, molemmat hyökkäsivät ja peli pysyi toisen puoliajan joitakin vaiheita lukuunottamatta avonaisena ja tasaisena. Miksei näin siis Ranskan ja Portugalinkin kohtaamisessa?
On kyllä totta, että näissä kisoissa ei erityisen legendaarisia tarinoita jää mieleen, paitsi ehkä tulevan mestarin mielestä. En sitten tiedä onko se niin erityisen huonokaan asia. Mitään erityisen yhtenäistä menestys(tai kukistus-)tarinoita ei ole nähty, mutta siitäkin huolimatta monia ikimuistettavia hetkiä, kuten eilisen pelin loppu, Portugalin ja Hollanin ruma mutta räiskyvä kohtaaminen ja vaikkapa Simunicin kolme varoitusta. Toisaalta, eräänlaista tuhkimotarinaa on nähtävissä Italian taistelussa sopupeliskandaalin syövereissä, Pessotton itsemurhayrityksineen(?).
En ole myöskään samaa mieltä Italian helposta tiestä finaaliin, tai välieriinkään. Italian lohko osoittautui loppujen lopuksi juuri ehkä suurimmaksi kuolemanlohkoksi, kuten vähän alunperin arvelinkin, Norsunluunrannikon ja Serbia-Montenegron jäädessä siinä kovimmaksi veikatussa lohkossa aika vaisuiksi. Ghana nousi kahteen voittoon, Tshekki menetti loistavan alun jälkeen traagisesti parhaimmat hyökkääjänsä ja nöyrtyi kahdesti, ja Italia onnistui voittamaan molemmat. Myös lohkon viimeiseksi jäänyt USA onnistui taistelemaan kovasti - ja vähiten juuri toista putoajaa Tshekkiä vastaan. Ei se ollut kenellekään helppo lohko.
Australia ja Ukraina kuulostavat varmasti paperilla vaatimattomilta, mutta enpä viitsisi sanoa etteikö molemmat olisi jatkopaikkansa ansainneet ja pelanneet muutenkin turnauksessa hyvin. Ja ihan hyvin Italiaa vastaan olisi voinut tulla niin Brasilia kuin Ranskakin. Mutta kun lohkonsa voittaa, ja muut pelaavat kuin pelaavat, niin vastaansa saa yleensä sen hieman heikomman, niinhän se menee.
Saksalla nyt taas oli millä tahansa mittarilla mitattuna aika helppo alkulohko. Ei se Ruotsikaan nyt niin kova ollut. Ranskalle kyllä täytyy nostaa hattua upeasti nousustaan kovia pudotuspelivastustajia vastaan.
Olen kyllä FlatOutikin kanssa tosiaan samaa mieltä että iloinen, hyökkäysvoittoinen ja nopea tempoinen peli on kadonnut. Osa syy on tietenkin nykyinen trendi että satsataan tarkkaan joukkue puolustukseen henkeen ja vereen.
Toinen syy on se että ainakin Euroopan sarjat ja UEFAn Cupit syövät maajoukkue pelaajien energiat, lisäksi näissäkin kisoissa monet pelaajat toipuivat vielä kisojen allakin loukkaantumisista (Ballack, Totti, Rooney, Zambrotta, Baros). Kun on tahkottu 40-60 ottelua kauden aikana ennen kisoja niin on kyllä fysiikkakin jo aika kovilla. FIFA on nyt puuttumassa tähän, mutta toivoa sopii että se hoitaa asian yhteistyössä Euroopan maiden jalkapallo liittojen kanssa ettei asia mene kädenväännöksi ja piruiluksi.
Toivotaan että Itävallan ja Sveitsin EM-kisat 2008 aloittavat uuden viihdyttävän palloilun aikakauden. Hollanti tai Saksa voisi kasvaa nuorien pelaajiensa kanssa tähän suuntaan. Toivotaan että van Basten ja Klinsmann saavat jatkaa töitään vielä sinne asti ja lunastaa lupauksensa "hienosta pelistä".
Samaa olen katellut, että kaikki neljän parhaan joukossa olevat joukkueet ovat pelanneet puolustusvoittosta peliä. Se on vienyt pelistä tietenkin hohdon, jotkin (ainakin Ranskan) peleistä on näyttäneet pelkältä seisoskelulta. Siinä mielessä olen pettynyt kisoihin.
Kyllä seuraavissa kisoissa pitäis olla enemmän hyökkäysvoittoista pelaamista, muuten menee maku koko lajista. On tylsää katsoa joukkueita, jotka eivät uskalla ottaa riskejä ja hyökätä täydellä teholla.
Joukkueet pelaavat vain ja ainoastaan TULOKSESTA!!!!
Tyylillä ei ole mitään väliä!
Ei mestaruuksia voiteta hienolla pelillä ja kikkailulla!
Saksalla ei ole tulevaisuutta huipulla! Ei yhtään mielenkiintoista pelaajaa! Lehmann on ihan ok mutta hän on jo 36v!!! hah hah hah!
yksikin meni omista. Siinä selviä numeroita millä suorituksilla on menty tähän. Ei ylivoimaisempaa tapaa tällä tasolla olekkaan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!