Hei!
Olen käynyt tanssikurssilla ja yrittänyt käydä tanssipaikoilla, mutta harmittavan usein vaan joudun luovuttamaan tanssilattialla kun en pääse alkua pidemmälle. Eli voisiko joku ystävällisesti kertoa kuvin/sanoin foksin askelkuvion. Googlasin todella hyvän sivuston (www.geocities.com/farkko2000/tanssiminen), mutta siinä oli vahingossa laitettu foksin kohdalle valssin askelkuvio...
Olen soittanut useita vuosia pianoa ja toiminut koulutettuna aerobicohjaajana kymmenisen vuotta eikä minulla ole ikinä ollut vaikeuksia löytää musiikista rytmiä, mutta tanssipaikalla minulla yht'äkkiä on kaksi vasenta jalkaa :(
T: Kerran vielä
Olen käynyt tanssikurssilla ja yrittänyt käydä tanssipaikoilla, mutta harmittavan usein vaan joudun luovuttamaan tanssilattialla kun en pääse alkua pidemmälle. Eli voisiko joku ystävällisesti kertoa kuvin/sanoin foksin askelkuvion. Googlasin todella hyvän sivuston (www.geocities.com/farkko2000/tanssiminen), mutta siinä oli vahingossa laitettu foksin kohdalle valssin askelkuvio...
Olen soittanut useita vuosia pianoa ja toiminut koulutettuna aerobicohjaajana kymmenisen vuotta eikä minulla ole ikinä ollut vaikeuksia löytää musiikista rytmiä, mutta tanssipaikalla minulla yht'äkkiä on kaksi vasenta jalkaa :(
T: Kerran vielä
Vastaukset 22
Vanhimmat
tanssi.net sivuilta ainakin pitäis löytyä..
Perusaskelikko eteen päin (mies eteen, nainen taakse; naisen askeleet suluissa):
vas eteen hidas (oik taa hidas) -
oik eteen hidas (vas taa hidas) -
vas eteen nopea (oik taa nopea) -
oik eteen vasemman viereen nopea (vas taa oikean vier nopea)
Tästä voi jatkaa taas alusta.
Kaksi nopeaa vastaa ajallisesti yhtä hidasta.
Tarkemmin:
http://tanssi.org/fi/tausta/foksi.html
Katso viestiketju vaihtoaskeleesta tuolta alempaa.
Foksia opetetaan vaihtoaskeleella ja perusaskel onkin tietysti sama kuin esim. perinteisessä humpassa. Kokeneemmat eivät enää ota vaihtoaskelta toisen jalan viereen, vaan askelkuvio menee koko ajan eteenpäin. Joskus nopeilla foksilla tuo "etenevän foksin" askel on vaikea saada kiinni.
"Foksia opetetaan vaihtoaskeleella ja perusaskel onkin tietysti sama kuin esim. perinteisessä humpassa."
No ei varmasti ole foksin perusaskel "sama kuin humpassa"! Ei ole koskaan ollut eikä koskaan tule olemaankaan! Mistä tuollaisia olet keksinyt?
Foksi tulee foxtrotista ja siinä erona on että foxtrotissa tanssitaan kolmas askel sivulle. Suomalaisessa foksissa taas taas eteenpäin ja neljäs viereen kuten täällä on ihan oikein neuvottu. Sitten on vielä olemassa joku iänkaikkisen vanha versio foksista joka on viisiaskelinen mutta humpan perusaskeleella ei foksia ole tanssineet kuin korkeintaan tanssitaidottomat! Sitäpaitsi ei se oikein sopisikaan kun humppa on kolmijakoinen musiikkilaji ja foksi nelijakoinen. Koetappa vaikka tanssia foksia valssin askeleella, sama juttu!
Vaihtoaskel tarkoittaa foksin perusaskelta= hidas (eteen) hidas (eteen) nopea (eteen) nopea (viereen). hid hid nop nop!
Paitsi että humppa on kaksi- tai nelijakoista musiikkia... :)
Nilikkuhumppa on askeliltaan ihan sama kuin foksi, tosin kaikki humpat ei taivu jalan alle nilikkuna.
Eli tällä sivustolla on ihan hyvä animaatio suomalaisen foksin pesuaskeliin:
http://tanssi.org/fi/tausta/foksi.html
jos lavatansseista puhut ei ole oikeaa ainotta vaihtoehtoa niinkuin kilpatanssissakaan vaan pää asia kunhan menet rytmiin ja osaat viedä parneria ja myös lyödät sellaisen joka osaa ollavietynä. aloitat oikealla jne.. ja rytmi 1..2..koooool..4 :D
korjaan mies aloittaa vasemmalla nainen oikealla... :D
Sen verran on mennyt viestin kirjoittamisesta aikaa, että jos et ole vastausta jo löytänyt, olet varmaan ainakin tuskastunut jo hengiltä asian suhteen. :)
Voi olla, että soittoharrastuksesi tulee hommassa tielle - minulla ainakin kävi näin. On hankala saada itsensä tanssimaan kolmen iskun pituista perusaskelta nelijakoiseen musiikkiin kun pää huutaa koko ajan, että nyt prkl vielä yksi hidas että saat tahdin täyteen! askelhan menee about näin:
hidas(1), hidas(2), nop nop(3), hidas(4) hidas (1) nop nop (2) hidas (3) hidas (4) nop nop (1) hidas (2) hidas (3) nop nop (4) .. jne.
Toisaalta - sama ongelma tulee vastaan monessa muussakin tanssissa.
Koetappa täältä. http://tanssi.net/fi/tausta/lajit.html
Eikä mene.
Ainakin hitaaseen foksiin ja tangoon on helppo soveltaa kahden iskun kaavaa, ja se menee neljän iskun tahtiin tasan.
Foksin peruskestoiset askeleet ovat kahden iskun kestoisia ja iskun kestoisia. Kahden iskun kestoiset askeleissa ei ole mitään ihmeempää ja niitä voi tanssia vapaita määriä ja aina ne menee tahtiin tasan. Vastaavasti yhden iskun kestoisia askelia tanssitaan parillisia määriä juuri siitä syystä että pysytään tahtijaossa, eli parilliset määrät iskun kestoisia askelia takaa sen että näin askeleet menee aina tasan tahtiin.
Neljän iskun tahti täyttyy tasan kahdella kahden iskun ketoisella askeleella, neljällä iskun kestoisella asskeleella ja kolmella askeleella silloin kun yksi askelista on kahden iskun kestoinen ja kaksi askelista on iskun kestoisia.
Kahden iskun kestoisilla askelilla ei ole mitään väliä kuinka monta niitä peräkkäin askeltaa. Ainoastaan iskun kestoisissa on huolehdittava siitä että niitä askelletaan aina parillinen määrä peräkkäin.
Kahden iskun askeleiden ensimmäinen isku on aina pariton, eli iskuina ilmaistuina (1,2) ja (3,4), ja kahden iskun askeleet voi aloittaa vapaasti parittomalla iskulla, eli ykkösellä tai kolmosella. Kahden iskun ketoisia askelia voi periaatteessa tanssia vapaita määriä - usein kuitenkin yhdestä neljään askelta peräkkäin. Sulkumerkkien väli on yksi askel, eli askeleen kesto on kaksi iskua.
Iskun kestoiset askelletaan aina pareittain ja niiden parien ensimmäinen askel on aina pariton, eli iskuina ilmaistuina (1)(2) ja (3)(4). Yhden iskun askelien parit voi aloittaa vapaasti parittomalla iskulla, eli ykkösellä tai kolmosella. Iskun kestoisia askelia parillisia määriä, eli pareittain, voi periaatteessa tanssia vapaita määriä - usein kuitenkin kaksi askelta eli yksi pari, mutta neljää askelta eli kahta paria tanssitaan yleisesti. Ja nopeissa pyörimisissä nopeiden askelien määrä voi nousta helposti reilustikin yli kymmenen.
Sulkumerkkien väli on yksi askel, eli askeleen kesto on yksi isku.
"Neljän iskun tahti täyttyy tasan kahdella kahden iskun ketoisella askeleella, neljällä iskun kestoisella asskeleella ja kolmella askeleella silloin kun yksi askelista on kahden iskun kestoinen ja kaksi askelista on iskun kestoisia."
Voisiko tuota enää vaikeammasti selittää. Yritys on kyllä hyvä kymmenen!
Opetelkaa hyvät immeiset ees opettelemaan nuotit, sekä humpan että polkan nuottimerintöjen alkeet, niin ei tulisi tälle palstalle niin paljoa mutu-tietoa.
Sekä humppa että että polkka ovat 2/4-tahtilajisia musiikkityylejä nuottimerkinnöiltään. Usein rumpalit tanssibändeissä laskevat tempon ko biiseihin: Yyyy---.Kaaa----,Yyy-Kaa-Koo-Nee..
Tuosta ei pidä vetää johtopäätöksiä nuotinnoksiin nähden.
Hunpat ja polkat ovat 2/4 musiikkilajeja nuotinnoksiltaan, tempoltaan noin 120bpm molemmat.
Tuskin kukaan ymmärsi tätä sepustustani, mutta toivottavasti se selvensi edes jotain jollekkin ;)
Foxsiin käy samat askeeet, kuin tangoonkin. Hieman lyhemmillä ja nopeimmilla askelilla, ainakin nopeat foxsit. . . . Siis: askel jousto, askel jousto, nop nop.
Just joo... Monien kurssilaisten kohdalla kuluu tarpeettoman paljon aikaa, kun heidät joutuu opettamaan pois tuosta askel jousto, askel jousto tekniikasta. Siitä on pakko poisopettaa jos haluaa kurssilaisten oppivan kunnollisen foksin.
Ei kannata takoa perusaskelta liian syvälle selkärankaan koska käytännössä perusaskel rikkoontuu kun alat tanssimaan musiikkiin.
Mutta kellään ei ollut hajua millä ratkaista ongelma.
Askeleet menevät sekaisin sen takia kun musiikki ei ohjaa tanssia.
Ihan aluksi heitä kaikki oppimasi syrjaan ja anna musiikin viedä, ihan alkuun kävellen. yritä löytää selkeä rytmi ja noudattaa sitä kävellen, harjoittele niin kauan että voit lähteä liikkeelle milloin vain ja aina löydät sen rytmin.
Tämän kaiken jälkeen ota askelkuviot käyttöön.
Nyt on käynyt niin ettei sulle ole koskaan opetettu askeleiden sovitusta musiikkiin vaan opettaja on hokenut salissa millä jalalaa otetaan mikäkin askel ja sinä olet opetellut ulkoa tuon kaiken välittämättä musiikista.
Tiedän tämän kun painin itse saman ongelman kanssa, tähän kun lisää sen daamin joka haluua viedä ja vetää sinua eteenpäin kun et saa kiinni minkäänlaisesta rytmistä, ja vielä kun se daami ei älyä nataa sulle rauhaa etsiä sitä rytmiä vaan tyrkyttää sulle sitä omaansa.
Eli vahvista omaa rytmitajua niin homma alkaa pelittää.
Foksin askelkuvio on yksi, kaksi, kolme tai neljä hidasta ja kaksi, neljä, kuusi tai kahdeksan nopeaa askelta. Enemmänkin voi askeltaa.
Perusakelluksessa on yksi, kaksi tai kolme hidasta ja kaksi tai neljä nopeaa askelta.
"kolme hidasta ja kaksi" on viisi askelfoksi.
Eiköhän pysytä ihan oikeissa asioissa 2 2 ja kun taidot karttuvat niin sitten otetaan askelia miten halutaan.
On vain nykyajan hengen mukaista hypätä suoraan loppuun ja jättää väliin alkeet ja perusasiat.
Se taidon karttuminen kun tarkoittaa jämähtämistä kaavaan. Onkin paljon tehokkaampaa opetella jo alkeista "oikeat" tangon ja hitaan foksin askellustavat. Se vapaan askelluksen opetteleminen ei aloittelijoille ole juurikaan hankalampaa kuin se kaavamaisen askelluksen opetteleminen. Alkeissa vapaan askelluksen oppineiden ei koskaan tarvi poisoppia kaavaa, vaikka he kaavan myöhemmin oppisivatkin.
Kaavaan juuttuneita on edelleenkin niin runsaasti, että se on myös opeteltava, mutta sen opettaminen tehdään niin, että siitä poisoppimista jatkokehittymistä varten ei tarvita. Siitä kaavasta poisoppimiseen kun aika usein joutuu tekemään erittäin runsaasti töitä. Ja kaiken lisäksi aivan turhaa työtä.
Mikä se on kun otetaan kolme hidasta - kaksi nopeaa - yksi hidas - kaksi nopeaa - kaksi hidasta - kaksi nopeaa yksi hidas - kaksi nopeaa - neljä hidasta - kahdeksan nopeaa.
Jo kymmeniä vuosia sitten romutettiin kaikki tangon laskuperiaatteet, ainakin melkein. Kaikki lakettiin ainoastaan kakkosina.
Kakkoset kertyivät yhdestä kahden iskun askeleesta eli hitaasta askeleesta tai kahdesta iskun askeleesta eli kahdesta nopeasta askeleesta.
Muusikoille kakkoset sopii erittäin hyvin koska neljä on kahden kakkosen summa ja muuten askelluksella ei ole väliä.
Tavallinen tallaaja ei tarvi edes muuta tietää kuin sen että kakkosten ensimmäinen isku on pariton eli ykkönen ja kolmonen.
Muilta osin toimii vapaa askellus.
Toimii keskinopeaan foksiin tai hitaampaa ja erityisesti tangoon. Nopeaan foksiin voi olla kaavamaisempi:h,n,n,h (h,n,n,n )