Tyttösellemme olemme miettineet tuota Saraa nimeksi, mutta mietityttää vielä, koska siskoni nimi on Sari. Kun siis ei voi nyt yhtään kuvitella että menisi sekaisin, mutta sitten kuitenkin Sari-Sara, niin lähellä toisiaan! Onko kellään kokemusta näin lähekkäisistä nimistä perheessä, ja mielipiteitä onko liian samanlainen?
Sara
Nimetön
9570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
:))
Minusta voisit niin halutessasi laittaa vaikka siskosi nimen lapsellesi. Ettehän te, aikuiset ihmiset, enää keskenänne saman katon alla asu.
Sara ja Sari on kaksi eri nimeä, eivätkä ainakaan minulla sekoitu. Jos sitten jollakin sukukokouksissa tuottaa meinaa mennä nimet sekaisin, niin kutsukaa vaikka Pikkuässäksi ja Isoksi ässäksi?
ylimääräinen sinne lausetta sekoittamaan. Vedä korjauslakkaa sanan "tuottaa" yli.
eipä ole menneet nimet sekaisin meidän perheessä. veljellä sama nimi kuin enolla, ja paljon ollaan tekemisissä, eikä mitään epäselvyyksiä ole tullut.
serkulla ja isoisällä sukunimeä myöten sama nimi, eikä oo sekaannuksia tullut.
sellaisenkin perheen tiedän, missä isällä ja pojalla on sama kutsumanimi, se on jo hankalaa (esim. puhelimeen vastaaminen, postit,...) lempinimillä pärjätään kotiväen kesken mutta virallisemmat asiat tuottaa heillä hankaluuksia.
ihan hyvin voit lapselle antaa nimeksi Sara, kaunis nimi on, ja ehkäpä siskosi on oikein otettu jos vihjaat, että lapsi saa tavallaan hänen mukaan nimen :)
yksi kauneimmista.Mekin suunniteltiin miehen kanssa sitä nimeä aluksi tytöllemme, tykättiin siitä nimestä molemmat, mutta eipä ollutkaan tyttö sitten syntyessään yhtään Saran näköinen, joten pakko oli keksiä joku toinen nimi :)
Sara Silja Sofia, yksi parhaista nimistä
miten olisi Saara?
Vaikka samasta nimestähän on sinänsä kysymys - Sara on vain lyhenne Saarasta (ja usein ne lausutaankin tasan samalla lailla), samoin kuin Sari.
Mutta tuli mieleen vaan kun olet huolissasi liiasta samanlaisuudesta ..
En usko siskosi ja vauvasi nimien menevät sekaisin, mutta mitäs tykkäät Sera -nimestä?
mielestäni ei haittaa vaikka niin lähellä nimet ovatkin toisiaan kun kuitenkin eri taloudessa asustavat. vaihtoehtona Saralle tarjoan Siru nimeä