Animemusiikkigallup

Mielestäsi pahin ja parhain anime-sarjan/elokuvan tunnusmusiikki?
13898
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

En osaa sanoa kauheinta, tunnusmusiikkia, ellei sitten Agapio vainaan duppaamaa tunnaria lasketa :P
Alkutunnareista suosikkin on Gravitationin tv-opening ja ehdottomasti helpoimmin päähän soimaan jäävät ovat Oh My Goddessin ja Ranman tunnarit (yappappaa yappappaa iishantee.. X))

Entäs mitkä ovat sinun suosikkisi/vihan kohteesi?

Äänestä
  • ..Mutta pakko mainita että Sandy Fox on erittäin hyvä laulajatar joten Inyielding wish ja Lullaby on mun suosikkeja(englannin kieli=parempi koska japania en ymmärrä).Sit sanoiltaan parhaita on Sailor Moonin tunnarit:)
    Tällä kertaa Uzilla ei pitäisi olla mitään valittamista otsikoinnin suhteen..:)Vai?:)

    Äänestä

Onhan noita huonoja, mutta tosikaameita ei tule mieleen.

Parhaimpiin kuuluvat ehdottomasti Martian Successor Nadesicon alkutunnari "You get to Burning" ja Vision of Escaflownen alkutunnari "Yakusoku wa Iranai".

Suurimman osan Jpoppia kuuntelee ihan mielikseen, vaikkei erikoista säväystä tekisikään. Mutta jotkut kappaleet on kyllä niin outoja että ei mitään jakoa... Mikä ei välttämättä tee niistä huonoja. Jos joskus näette Azumanga Daiohia, lukekaapa laulujen sanoitukset ja kertokaa minulle mistä siinä on kyse. ^-^

Uzi

Äänestä

Tjaa... Mitähän tämmöiseen osaisi sanoa, no luettelempa muutamia, mitä kuuntelen ihan muutenkin mielikseni. Niitä hyviä: Love Hina (OP), Azumanga Daioh (OP & ED), OMG (OP & ED), Excel Saga (OP), Child's Toy (OP 2nd Opening Ultra relax), D4 Princess (OP), Bakuretsu Hunter (ED tietty transform pätkä =D) ja vaikka Initial D (tää on vähän outo tapaus, koska tään niminen anime on, tosin en ole kattonut, joku ralli kuiteski. Enivei samaniminen bändi tekee myös musiikkia (semmoista mistä mie pidän) ja käsittittääkseni musiikin tohon kans).

Kauheimpana voisi mainita Noirin openerin, siis ihan hirveä, tosin vastapainoksi täytyy myöntää että sarjan taustat ovat mainioita (varsinkin toimintakohtauksien). Muita niin kauheita ei tähän hätään tule mieleen.

Semmottii

Äänestä

Munki mielestä ne Sandy Foxin laulamat MKR tunnarit on tosi hyviä, muuta en oo kuullukkaan, paitsi Sailor Moonin ruotsiks dubatun alku-ja lopputunnarin.. Ne nyt, miten sanoiskaan.. menettelee ^_^

Äänestä

..parhain on Ayashi no Ceresin alkutunnari Scarlet.

Huonointa en osaa sanoa..

Äänestä

hm, ainakin Ghost in the Shellin (sarja) alkumusa on aivan värisyttävän hieno, samoin Keyn. Slayers Nextissä on myös hyvä, sopii sarjaan erinomaisesti.
Black Heavenin loppulaulussa on parhaat tekstit, happoinen on hauskaa.
Mononoke Himen teema on ihana.

Äänestä

Paras on ehdottomasti Gravitationin lopputeema "Glaring Dream". Lisäksi Hellsingin alkuteema "Logos Naki World" on ihan loistava. Kamalinta on vaikea sanoa, koska rakastan japanilaista musiikkia. Varmaan jokin ylipirteä shoujo-rallatus kuten Tokyo Mew Mewin "Koi wa a la mode".

Äänestä

Vainko tunnarit lasketaan? Vääh! Utenassa on kaikki taistelumusiikki niin loistavaa...

No okei. Tunnareista parhaat ovat Ghost in the Shell-leffan alkumusiikki ja Magic Knight Rayearthin toisen kauden loppumusiikki. Hirvein... en itse asiassa osaa sanoa. Näin jonkun trailerin, jonka alkumusiikki oli aivan karmea (joka välissä naisääni parkaisee "Ba-BEEH!"), mutta en enää muista nimeä...

Äänestä
  • ..Oon hirvee mkr-fani,lullaby ja inyielding wish on hyviä tunnareita.Paljon kivempaa ku on englannix,ymmärtää sanojen merkityksen jne.Ja muutenki,Sandyn ääni on mahtava:)Mun oli pakko etsii niiden laulujen sanat ja kaikkee..:)Nno jooh..

    Äänestä

Anime on aika kuollutta täällä päin..ainoita on tietysti pokemon ja digimon,tosin kävin yhdellä dragonball nettisivulla,jossa oli hemmetin hyviä midejä.
......
-Johto league champions kipale on aika hyvä,tosin se on aika paljon vain ylistystä ashille
-Johto jorneys kipale on suomeksi aika hyvä,mutta englanniksi vielä parempi.
-Dragonball midi kappale....black vellvet oli hemmetin hyvä..tosin sitä alkaa tulemaan subilta..kolmoselle ei rantudu mikään!
-Digimonin tokan kauden suomennettu kapple on aika hyvä..engnniksi en ole kuullut sitä viellä.
-Sitten tulevan neljännen digimon kauden japsinkielinen(alkuperäinen sentään) kipale on hyvä..mutta käänettynä enkuksi hemmetin hyvä..se on tosin eri asia minkälainen se on suomeksi..kun/jos se tulee ikuna neloselta kolmannen kauden jälkeen.
-kopio anime totally spiessin kipaleeseen ei ole koskettu,pidetty enkuksi..sekin on hyvä

Ei ole paljon tarjontaa,kun en oo nähnyt paljon animea..jotain,jossa on vartta vasten tehtyä kipaleita ainakin siihen..

Äänestä
  • ..Kun jaksoitte vastata galluppeihini.Kiva lukea muiden vastauksia:)

    Äänestä

Sobakasu Judyn ja Maryn laulamana! Se on jumalattoman hyvä tunnari biisi Rurouni Kenshinistä! Ja myös Inu Yashan avausmusa, Change the World on myös toooosiiii hyvä!
Kaikista kamalin musa on varmaan MKR:än 2. kauden loppumusa, Lullaby. Aivan hirvee!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yuri kirjoitti:

Mielestäsi pahin ja parhain anime-sarjan/elokuvan tunnusmusiikki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu