Mitä tarkoittaa

Ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää, että kuinka paljon kenelläkin on mahtanut olla työkokemusta ennen valmistumista, ja miltä aloilta? Ja mihin töihin sitä on sitten päässyt, tietenkin riippuen koulutusalasta/tasosta? Kun niin monessa työpaikkailmoituksessa puhutaan epämääräisesti työkokemuksen määrästä.. tietenkin laatu ja alakohtaisuus ratkaisee, mutta mietin tätä nyt suht yleisellä tasolla. Ja työkokemushan on aina työkokemusta, oli se sitten mitä tahansa!?
2659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eikö kukaan jaksa valaista? Tai kommentoida? Lyhenettynä tarkoitan, että millaista työtä/kuinka paljon olette tehnyt ennen valmistumista AMK:sta tai yliopistosta? :)

Äänestä
  • Toiset vaativat enemmän työkokemusta kuin toiset. Itse olen valmistumassa (venähtänyt vähän..) ja olen tehnyt puolitoista vuotta töitä lähes täyspäiväisesti. Siis alan työtä. Kukaan ei tee mitään millään kaupan kassa -kokemuksella, jos alan töitä hakee. Parempia töitä on lähes mahdotonta saada ennen kuin on vähintään muutaman vuoden assarin tms. kokemus, eli suoraan et pääse johtotehtäviin amk-tutkinnolla. AMK-tutkinto on muutenkin mielestäni aivan liian yliarvostettu opettajien taholta, että suorastaan et sillä pääse johtotehtäviin, ennen kuin kokemuksesi on todella laajaa ja toimenkuvaa vastaavaa.

    Pohjalta on aloitettava ja sitä rataa. Tai hankittava uusi koulutus (mulla on siis aivan pian amk-tutkinto, enkä ole kokenut hyötyväni siitä juurikaan. töitä hakiessa varsinkin työnvälitysfirmat oli laittamassa mua jonnekin tallentajaks/ arkistoijaks tms. ei edes kunnon assariks, vaikka siis minulla oli kunnon markkinointiassarin kokemusta vuoden verran... Onneksi löysin kunnon assarin työn, etten joutunut paskaduuniin paskalla palkalla!) Tsemppiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarpeeksi työkokemusta? kirjoitti:

Ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää, että kuinka paljon kenelläkin on mahtanut olla työkokemusta ennen valmistumista, ja miltä aloilta? Ja mihin töihin sitä on sitten päässyt, tietenkin riippuen koulutusalasta/tasosta? Kun niin monessa työpaikkailmoituksessa puhutaan epämääräisesti työkokemuksen määrästä.. tietenkin laatu ja alakohtaisuus ratkaisee, mutta mietin tätä nyt suht yleisellä tasolla. Ja työkokemushan on aina työkokemusta, oli se sitten mitä tahansa!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu