Finnmatkat haluaa eroon
jälleenmyyjistä
91371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä ne 15 % kelpaavat, kunhan ostavat matkansa muuta kautta. Ei mitään uutta. Aikoinaan esimerkiksi Spies myi Suomessa matkojaan vain omasta Helsingin toimistostaan. Tarpeeksi halpoja kun olivat, hyvin menivät kaupaksi.
Etkö ole huomannut, että tälläkin areenalla kaikki kyselevät, mistä saa HALVALLA matkan? Ei köyhälistöä kiinnosta muu kuin halpa hinta. Niin no... tietysti sillä halvalla hinnalla pitäisi saada metrin jalkatila, ilmaiset paukut ja ruuat sekä henkilökohtainen, seksikäs lentoemo tarjoilemaan ja hymyilemään koko matkan ajaksi.
kuka on aikanaan myynyt halpoja matkoja jne. Taidat olla entinen Spiesin kanta-asiakas kun tiedät siellä kaupan käyneen hyvin kun oli niin halpaa.
Et ilmeisesti ole vielä tiedostanut että kuulut meihin persaukisiin jotka päivä toisensa jälkeen tulemme tälle palstalle katsomaan josko joku ois löytänyt hyvän linkin mistä saa superhalpoja matkoja. Kun sitten havaitsemme että linkkiä ei löydy kerromme samalla oman mielipiteemme persaukisista jotka tulevat tälle palstalle kysymään halpoja matkoja.
leimaamasi kirjoittajat ovat. Kas kun tämä areena on tarkoitettu juuri halvoista lentolipuista yms. lentomatkustuksesta keskusteluun.
Ilmeisesti sinullakin on todellisuudessa enemmän järkeä kuin rahaa, kun täällä viihdyt.
Ei tarvitse olla kovin älykäs tajutakseen, että jos matkatoimisto pärjää vuosikymmeniä myymällä matkoja vain yhdestä toimistosta, ne käyvät kaupaksi. Sattuneesta syystä seurasin matkailualaa aikoinaan.
Spiesin edullisuus perustui myös siihen, että se käytti osalla lennoistaan Finnairia halvempia yhtiöitä, kuten espanjalaista Spantaxia. Spantaxin turvallisuuskulttuuri oli surkea, ja niinpä yhtiön koneita putoili muutaman vuoden välein.
Lisäksi Spies oli varmaankin viimeinen matkatoimisto, joka otti tietokoneet käyttöön. Nehän olivat ensialkuun kalliita, ja koska kaikki myytiin yhdestä toimistosta, ei tarvinnut investoida "turhiin" laitteisiin.
Ihailen tyylitajuasi ja suvereenia kykyäsi arvioida varallisuuteni määrää.
Juu, keskustelkaa vain vapaasti kaikesta. Ei minun hupimielessä kirjoittamiani juttuja tarvitse ottaa niin vakavasti.
Arvostan kovasti arviotasi älykkyydestäni.
Palasin juuri mallorclta ja siellä esim. oli Spiesin kyltit hotelleissa esim. Ponent Marissa.
Onko Spies vielä olemasssa ja jos on:Koska saamme suomeen takaisin,jotta hinnat taas olisivat siedettäviä?
Kertokaa ken tiedätte!
>Vieläkö Legendaadinen SPIES toimii pohjoismaissa?
Ja jos toimii, niin koska palaa suomen markkinoille?
Ainakin kanarialla ja mallorgalla ko,
matkatoimiston nimi on hyvin yleisesti esillä edelleen.
>Hintoihin pitäisi saada jokin tolkku, koska kilpailu on olematonta suomen markkinoilla .
http://www.spies.dk/start/start.aspx?menu=1
Suomessa se yhdistettiin Tjäreborgiin.
Sama omistaja kun molemmilla.
Simon Spies perusti matkatoimistonsa Tanskassa vuonna 1956 ja hänen kuoltua toimisto on myyty muille yhtiöille. Suomen Spiesin osti tosiaankin Tjäreborg.
Aikoinaan Kalevi Keihänen jäljitteli kovasti boheemin Simon Spiesin imagoa ja sai matkatoimistonsa kukoistamaan jonkin aikaa. Omien sanojensa mukaan Keihänen ei ymmärtänyt talouselämästä mitään, ja se oli aika lähellä totuutta, sillä Keihäsmatkat teki konkurssin, vaikka lennätti noin kolmasosan suomalaisista etelänmatkaajista aurinkoon.
Viimeinen niitti oli kahden oman DC 8-suihkarin ostaminen. Vanhat koneet söivät kovasti kerosiiniä, eikä nille ollut edes kokoaikaista käyttöä, vaan ne seisoivat tyhjän panttina muutaman päivän viikossa.
Kovin fiksua ei ollut myöskään pitää useita omia toimistoja näin pienillä markkinoilla. Lopulta pankki ei antanut rahaa polttoaineen ostamiseen, ja siihen loppui Keihäsen taru. Loppuikänsä hän tosin motkotti Finnairin kaataneen Keihäsmatkat. Mitenkähän sekin olisi ollut käytännössä edes mahdollista?