Minulla on 2 rekisteröityä pitkäkarvaista kääpiömäyräkoiraa, uros ja naaras. Annoimme koirien tehdä pennut tarkoituksella keskenään. Ongelmat alkoivat, kun kysyin pentueen rekisteröinnistä. Molemmilta puuttui silmä-ja polvilausunnot ennen astutusta. Nämä hankittiin ja tulokset olivat puhtaat. Tämän jälkeen poikkeuslupahakemus jalostustoimikunnalta. Vastaus tuli tänään ja pennut kelpaisivat vain EJ-rekisteriin, koska sukusiitosprosentti oli 7,23.(suositus alle 6,25)
Osaako kukaan kertoa kannattaako hakea EJ-rekisteriin vai myydä pennut kokonaan rekisteröimättä. Mikähän olisi vielä hintaskaala kummassakin tapauksessa?
Osaako kukaan kertoa kannattaako hakea EJ-rekisteriin vai myydä pennut kokonaan rekisteröimättä. Mikähän olisi vielä hintaskaala kummassakin tapauksessa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
teetättää pennut,jos ei edes sen vertaa viitsi vaivautua,että tarkistaisi vanhemmat eka.Missä on vastuuntunto?Moraali?
Koirat pois tommoselta.Toivottavasti kukaan ei osta pentuja,jos alotus on noin kehnolla puolella niin minkäköhän laista mahtaa olla pentujen ensimmäiset 8 viikkoa.Sanoisin,että eivät kovin hyvät.
Nyt et kyllä edes tiedä, mistä puhut... enempää en viitsi edes kommentoida. Luulin tämän olevan vähän asiallisempi palsta!!!
Tottakai kannattaa laittaa ej-rekisteriin (ei jalostukseen -rekisteri), sillä silloin koirien kanssa voi käydä näyttelyissä ja muissa harrastuksissa. Saat ne todennäköisesti myös paremmin myytyä ja paremmalla hinnalla kuin paperittoman pennun. Ainoa, mitä tuleva pennun omistaja ei voi tehdä, on pennuttaa niitä.
Paperittomana pennut ovat sekarotuisen koiran asemassa ja myös hinta on sen mukainen.
Kyllä Kannattaa rekata EJ-rekisteriin. Tämähän ei tarkoita muuta kuin ettei niitä voi pennuttaa, muuten kaikki ovet ovat avoinna!Kysy Kennelliitost apaljonko suosittelevat hintaa tiputettavanEJ-rek.koirasta. Luulen että joku 400e olisi hyvä hinta.
Tässä ej-lomake:
http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/FF0C59F0-B8E9-406E-9342-7F9D7E82823C/0/skl_eijalostukseenrekisterointi.pdf
Kuuluisikohan ej-rekisteriin menevä pentu maksuluokkaan 3 eli rekisteröintimaksu olisi 40 euroa/pentu? Kannattaa kysyä Kennelliitosta hintaa.
Mutta rekisteröi ihmeessä pennut, niin omistajilla on enemmän harrastusvaihtoehtoja koirien kanssa ja myös todennäköisesti saat ne myytyä paremmin. Täyttä hintaa et voi niistä kuitenkaan pyytää. Toivottavasti tässä ei raha tai ahneus ratkaise mitään.
ej-rekisteriin?
Onhan noita pemtuja teetetty ilman jalostustoimikuntaakin, koirat on rekisterissä ihan normaalisti ja ss-prosentti vaikka mitä.
Niin, jos kerran terveystulokset ovat nyt kunnossa, eikö pennut voi vain normaalisti rekisteröidä kennelliittoon? Ei kai siihen jalostustoimikunnalta lupaa tarvita? Eri asia on, ottavatko pentuvälitykseen välitettäväksi pentuja.
Meidän rodussa pennut vain rekisteröidään, ei siinä mistään mitään lupia kysellä.
Minkä takia mennään jalostustoimikunnalta erikoislupia kyselemään, kun ei ole mikään pakko!
Ei tuo sukusiitosprosentti ole edes mikään päätähuimaava!
Siinä sitä sitten ollaan... hohhoijaa!
Kennelliitto rekisteröi pennut ilman muuta normaaliin tapaan, vaikka ss-prosentti olisi enemmänkuin ns. suositus.
Alkuperäiselle kuitenkin suosittelen ehdottomasti rekisteröintiä, vaikka sitten ej-rekisteriin.
Löysin tällaisen ohjeen kennelliiton lomakkeista:
http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/1A99E4D1-7B38-4182-8D09-0B5CC327757C/0/skl_rotukohtaiset_erikoisohjeet.pdf
Siellä ei puhuta yhtään mitään sukusiitorprosenteista, joten kyllä uskoakseni voit ihan rauhassa rekisteröidä pennut normaaliin rekisteriin, koska vanhemmat on terveeksi todettu.
Täällä jalostusmääräykset:
http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/0A3BD5E0-E0A3-4EFC-AD59-B49E9A565E60/0/skl_koirarekisteriohje_200606.pdf
En sieltäkään löytänyt mitään kohtaa, mikä estäisi normaalin rekisteröinnin.
Joten täyttämään vaan tämä pentueilmoitus, jonka lähetät sitten pikaisesti kennelliittoon:
http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/44EEB3EB-7BD7-4A50-93BA-8D7494F96066/0/skl_pentueilmoitus.pdf
Jos vielä teetät joskus pentuja, ota asioista etukäteen selvää ja käytä ihan erilinjaista urosta. Ja teetä pentue vain, jos siitä on rodulle hyötyä.
Täältä löytyvät rekisteröintimaksut: http://www.kennelliitto.fi/NR/rdonlyres/CEFADEF5-B3E3-4B90-89B2-6E947DE8A7AC/0/skl_rekisterointimaksut2006.pdf
Ja täältä löytyy Sopimus koiran kaupasta -lomake: http://www.kennelliitto.fi/FI/Asiakirjat/Sopimukset.htm
Pennut kannattaa myydä tätä lomaketta käyttäen, rekisteröit sitten ej-rekisteriin tai normaaliin.
Onko vanhemmilla näyttelytuloksia? Jos ei ole, ja rekisteröit normaaliin rekisteriin, kannattaa hintaa alentaa, ettei kukaan koskaan voi syyttää huijauksesta jälkikäteen. Myös ej-rekisteriin rekisteröityessä pennut myydään tietenkin alennettuun hintaan. Kauppasopimukseen huomautuksia-kohtaan kannattaa laittaa alennuksen syy kummassakin tapauksessa. Kun myyt pentuja, kerro ostajille jo ajoissa etukäteen, mihin rekisteriin ne tulevat kuulumaan ja minkä vuoksi.
Toivottavasti rekisteröit pennut. Soita kennelliittoon ja kysy vielä rekisteröinnistä.
tutkimustulosten vaikuttavan asiaan. Mäyräkoirissa niinkuin monessa muussakin rodussa jalostukseen käytettävät koirat pitää tutkituttaa jo ennen astutusta. Tässä tapauksessa näin ei ole ollut.
Alkuperäiselle sanoisin että, rekisteröi ne pennut vaikka siihen ej-rekisteriin.
näiden pakollisten terveystutkimustulosten puuttuminen astutuksen aikaan ajaa homman siihen, että oman rotujärjestön kantaa tarvitaan Kennelliitossa normaalirekisteröintiin. Jos silmät ja polvet olisivat olleet tarkastettuina astutuksen aikaan, niin pentue olisi voitu rekisteröidä, vaikkei se mikään jal. tmk:n suosittelema yhdistelmä olisi ollutkaan.
Ja tämä jalostustoimikunnan ilmoittama vaatimus vanhemmille on täysin rodun tunnettujen ohjeiden mukainen linja. Jalostustmk:n puollon normaalirekisteröinnille saa, jos vanhemmat silmä- ja polvitarkastetaan, niillä on/niille hankitaan riittävän hyvä näyttelytulos (vähintään H nuo/avo/käy-luokasta) eivätkä ne ole liian läheistä sukua keskenään. Kysyjän tapauksessahan sukusiitosasaste vastaa lähempää kuin serkusparitusta. Joissain roduissa luku on ihan "normaali" - kun esim. kanta on aikoinaan rakennettu muutamasta kantakoirasta, jotka ovat kaikkien takana - mutta mäyriksillä voidaan helposti valita koirat, jotka ovat etäämpää sukua keskenään, ja näin tehdä toivottavasti terveempiä koiria. Eli vaatimustaso on kaukana tasosta, jolla tavataan kasvattaa.
Niistä hinnoista vielä. Rekkaamattomat pennut: sekarotuisia, Kennelliiton suositushinta 100 euroa. Harrastusmahdollisuudet vähissä. EJ-pennulle joku tuossa esitti 400 euroa. Kuullostaa varsin sopivalta.
Hmm... ihan ystävällisyydellä kysyn (koska se ei aina näistä teksteistä paista läpi ;) että tuliko sinulle mieleen etukäteen ottaa selvyyttä näistä asioista?
Jos jommallakummalla vanhemmista tai vaikka molemmilla olisi ollutkin joku perinnöllinen sairaus tms niin pennuista olisi voinut tulla todella sairaita.