miten minä saisin kissanpentuni opetettua valjaisiin ??????? lähettäkää vastauksia
miten saa
kissanpentut
3289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
puet sille valjaat ja annat sen sisätiloissa oppia niihin. pikkuhiljaa pidät niitä aina kauemmin sen päällä ja sitten kun se ei enää ole millänsäkään niistä, voitte lähteä opettelemaan ulkoilua. toista valjas harjoitus joka ilta :)
pue valjaat aluksi löysälti ja pikkuhiljaa myös tiukennat niitä sellaiseen kokoon, ettei kissa pysty rimpuilemaan niistä ulkoillessa irti.
totutat kissaasi valjaisiin sisällä, niin tee samalla sen kanssa jotain mukavaa, siis leiki. Silloin se oppii yhdistämään valjaat positiivisiin asioihin eivätkä ne niin häiritse.
Näin tein minä, ja nyt jo valjaiden esiinottaminen tuo paikalle innokkaan kissan...
näin yksinkertaisesti, että laitoin pennulle valjaat, se ei piitannut niistä mitään, niin siitä paikasta lähdettiin ulos, ei ikinä tykännyt niistä huonoa =)