yllättäkää minut

No niin tunnustan olen siis aivan onneton kuvaaja haluaisin niin kovasti kuvata eläimiä luonnossa,olen nyt kokeillut kahta eri digi kameraa hp valmistamia...huokaa"kato hirvi ja noin lähellä "sitten..räps,räps..niinpä niin kamera jotenkin kummasti tarkentaa lähinpää mäntyyn ja hirvi jota kuvasin onkin musta möykky sivussa.
Onkos teillä rakkaat harrastajat näyttää minulle teidät onnistuneet ja onnistumatta jääneet kuvat luonnossa kuvatuista eläimistä?ja erityisen iloinen olisin mikäli kuvat olisivat itä suomesta.
131647
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mutta se vaatii paljon kuvia ja vieläkin lisää kuvia.tuo kamerasi ei ole eläinkuviin paras mahdollinen.kameran etsimessä on yleensä keskellä rajattu alue johon tarkennus tapahtuu eli jos laukaistessa siihen osuu lähi puu niin kamera luulee kuvattavan sitä.Siis suuntaa tarkasti tarkennuspiste kohteeseen.Olen vuosikymmeniä kuvannut eläimiä,itäsuomessakin ainakin majavia.

Äänestä
  • on parempiaki valimistajii niiku esim. canon

    Äänestä

  • RokkaFIN kirjoitti:

    on parempiaki valimistajii niiku esim. canon

    ensin. Lähde muutaman kerran retkelle kamerasi kanssa ja kuvaa rauhassa tavallisisa kohteita. Katso miten käy ja millä tavalla kuvat onnistuvat. Voi olla, että vaatii jonkun verran työtä, mutta sitten, kun tulee se "elämäsi hetki," niin tiedät mitä tehdä ja miten saada onnistunut kuva.

    Äänestä

Kun harjoittelee kolmekymmentä vuotta rupeaa saamaan jotain aikaiseksi, käy kurkkaamassa osoitteessa:

http://luontokuva.pp.fi

Älä jätä upeaa harrastustasi vaan etsi alan kirjallisuutta esim. kirjastosta hanki kunnon välineet -mieluummin semmoinen kamera missä on myös käsitarkennus, syystä että automaattitarkennus ei aina ole se paras mahdollinen vaihtoehto. Jos käytät automaatti tarkennusta tarkenna "hirveen" pidä laukaisin
puoliväliin painettuna ja sommittele kuva vasta sitten (toimii varmaan kaikissa kameroissa).
Jos kysyttävää vastailen mielelläni.

T: Jukka
[email protected]

Äänestä
  • Juuri ensimmäsien digikameran ostaneena: kiitos kauniista kuvistasi! Kyllä silmä lepää!

    Joskus teininä räpsin kuvia automaattisella filmikameralla, sitten harrasts jäi ja nyt yli kymmenen vuoden jälkeen piti aloittaa uudelleen. Ja alusta.


    Nyt on vähän vähemmän automaattinen ja digi. Voi jopa itsekin jotain säätää, mutta järkkäriä en edes uskaltanut harkita. Jos vaikka kyllästyisin taas tähän uudeleen aloitettuun harrastukseen, niin ei harmita niin paljoa kun ei maksanut itseään kipeäksi.

    Äänestä

Jos yrität jollain hp 100€ pokkarilla kuvata loistavia luontokuvia, niin saat yrittää 50 vuotta, etkä silti luultavasti onnistu. Vähimmäisvaatimus kameraksi on joku superzoomi, esim. canon s3 is tai panasonic fz7. Mieluiten tietysti järkkäri, niin onnistumismahdollisuus on suurempi.

Mutta ei se hp:n vika pelkästään ole, että se tarkentaa mäntyyn. Tarkenna kamera ensin hirveen ja sitten vasta rajaat kuvan...

Äänestä

Moi!

Kannattaisi sijoittaa rahaa esimerkiksi käytettyyn filmijärkkäriin jos digijärjestelmät tuntuvat kalliilta. Jos luontokuvaaminen ja kuvaaminen yleensäkin oikeasti kiinnostaa, niin pokkaridigin hinnalla saa kyllä PALJON paremmat varusteet hankittua. Pokkaridigejähän ei ole tarkoitettukaan varsinaiseen luovaan valokuvaamiseen, ja manuaalisäädöt, tarkennukset ja kaukaa kuvaaminen ei oikein onnistu mitenkään.

Alle 200 eurolla saa jo Canonin hyvän ja kestävän järkkärin perusobjektiivilla, siihen joku edullinen telezoomi niin hintaa on vieläkin alle 300 ja hirvien kuvaaminen onnistuu jo aivan mahtavasti :) Jos digitaalisuus on vaatimuksena niin kannattaa varata rahaa ehkä noin 500-600 euroa, jolla saa esimerkiksi Canon 10D:n ja jonkun telezoomin siihen.

Uskokaa pois kun sanon tämän ehkä sadannen kerran. Pokkarikamerat on tarkoitettu lähikuvaukseen ja ne päättävät kaiken kuvaajan puolesta. Niillä on kiva tallentaa muistoja ja kuvata kavereita, mutta ei niillä luontokuvia tai valokuvataidetta vielä perinteisessä mielessä tehdä. Ja toisekseen kameran merkillä ja megapikselimäärällä ei ole juuri mitään merkitystä noin 90% kuvaajista, kunhan katsoo että linssit ovat laadukkaat (Carl Zeiss, Canon, Nikkor, Pentax, Leica jne.) ja kamerassa on käsisäätöjä eikä vain laukaisunappula.

Äänestä
  • Itse suosittelisin alkuun Superzoom-kameraa, eli sellaista pokkaria, jossa on hyvä zoomi. Esim. Panasonic fz7 tai fz5 voisivat olla hyviä. fz5 ei taida enää maksaa kovin paljoa, oliskohan hinta jossain 300 ja 400 välissä. Superzoomeilla saa aikaan jonkinlaisia luontokuvia, tosin esim. liikkuvien kohteiden kuvaaminen (lentävät linnut tms.) voi olla vaikeaa. Hirvestä voisi hyvin saada sellaisella kuvan, ja olen saanutkin.

    Äänestä

  • harrastajakuvaaja kirjoitti:

    Itse suosittelisin alkuun Superzoom-kameraa, eli sellaista pokkaria, jossa on hyvä zoomi. Esim. Panasonic fz7 tai fz5 voisivat olla hyviä. fz5 ei taida enää maksaa kovin paljoa, oliskohan hinta jossain 300 ja 400 välissä. Superzoomeilla saa aikaan jonkinlaisia luontokuvia, tosin esim. liikkuvien kohteiden kuvaaminen (lentävät linnut tms.) voi olla vaikeaa. Hirvestä voisi hyvin saada sellaisella kuvan, ja olen saanutkin.

    Panasonicin fz20, saa myös alle 400.

    Äänestä

Olisi varmaan aika hankkia uusi kamera. Käytännössä luonnon kuvaamiseen on kaksi vaihtoehtoa: järkkäri tai superzoomi.

Näillä on muutama aika ratkaiseva ero. Järkkäri maksaa paljon enemmän, mutta kuvanlaatukin on toista luokkaa. Superzoomillakin pääsee alkuun, ainakin näin olen itse tehnyt, kun järkkäriin ei ollut varaa.

"Onkos teillä rakkaat harrastajat näyttää minulle teidät onnistuneet ja onnistumatta jääneet kuvat luonnossa kuvatuista eläimistä?"

On. Käväise osoitteessa http://koti.mbnet.fi/ulkoilma

Sivusto sisältää parisataa Canon S2 IS -superzoomilla ottamaani kuvaa. Niistä näkee aika hyvin, minkä tasoisia kuvia eläimistä voi ottaa.

Ja muille: kommentoikaa vähän kuviani. Olenko ihan hakoteillä, vai onko kuvieni yleistaso sitä, mitä kamerallani pitäisi pystyä ottamaan. Jotain mielipiteitä olisi kiva kuulla, jotta tietäisin edes vähän, missä mennään. Ja ovatko kuvani parantuneet puolessa vuodessa, tarkoitan, että ovatko kesä- ja heinäkuun kuvat parempia kuin tammikuun onnettomat räpellykset?

Äänestä
  • Katselin kaikki kuvasi ja huonoja otoksia ei joukossa ollut laisinkaan.
    Suosittelisin siirtymistä järkkärikalustoon, kun noin loistava kehitys.

    Äänestä

  • pikselipeikko kirjoitti:

    Katselin kaikki kuvasi ja huonoja otoksia ei joukossa ollut laisinkaan.
    Suosittelisin siirtymistä järkkärikalustoon, kun noin loistava kehitys.

    Kiitos kauniista sanoista. Siirtyisin kyllä järkkäriin, tai olisin siirtynyt jo aiemmin, mutta raha ratkaisee tässäkin asiassa. Ovat sen verran kalliita nuo järkkärit, että ei ihan vielä ole rahaa sellaiseen.

    Toisaalta kompaktissa on se hyvä puoli, että se on helpompi kuljetaa mukana. Järkkäri voisi jäädä joskus kotiin suuren kokonsa vuoksi. Tosin eihän nykyinen kamerani mihinkään katoaisi, vaikka uuden hankkisinkin...

    Oikeastaan olen jo kuvannut järkkärillä, ennen digiaikaan siirtymistä kuvasin 3 vuotta filmijärkkärillä. Silloin tosin melko harvakseltaan, mutta kuvasin kuitenkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


itse en koskaan onnistu kirjoitti:

No niin tunnustan olen siis aivan onneton kuvaaja haluaisin niin kovasti kuvata eläimiä luonnossa,olen nyt kokeillut kahta eri digi kameraa hp valmistamia...huokaa"kato hirvi ja noin lähellä "sitten..räps,räps..niinpä niin kamera jotenkin kummasti tarkentaa lähinpää mäntyyn ja hirvi jota kuvasin onkin musta möykky sivussa.
Onkos teillä rakkaat harrastajat näyttää minulle teidät onnistuneet ja onnistumatta jääneet kuvat luonnossa kuvatuista eläimistä?ja erityisen iloinen olisin mikäli kuvat olisivat itä suomesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu