Ranska ja tuomari

No niin, nyt se on taas nähty. Ranskalle pilkku ja Portugalille ei. Ihan selvästi tuomari oli ranskalaisten puolella. Ja tässä syypukkina Ivanov
ja ranskalainen lehdistö.
Portugeesit selvästi parempia.
5347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

aivan samaa mieltä

Äänestä

että ihan tuomari toimi asiallisesti, portugalilaiset taas koitti sen sijaan kalastaa itselleen kaatuilemalla samaa. Olisivat senkin ajan käyttäneet pelaamiseen, eivätkä filmaamiseen. Muttaaaa, voikos muuta odottaa filmaaja-pojilta? Ei voi.

Äänestä

jos et sitä huomannu niin ota typy ne crisu lasit pois päästä

Äänestä

Fransmannit meni siis jokseenkin ansiotta finaaliin. Tästäkin olisi voinut tulla hyvä peli, mutta kaikki eivät halunneet niin käyvän. Paha kyllä sillä, joka ei niin halunnut, oli valta asiaan vaikuttaa.

Jalkapalloa haukutaan joskus tylsäksi peliksi. Kaikkihan riippuu tietysti siitä, mihin verrataan, mutta itse pidän kovasti hyvien pelien katsomisesta (valitettavasti Veikkausliigan taso odottaa vielä kasvua...) ja MM-pelit ovat useimmiten hyviä esimerkkejä nautittavista peleistä.

Vaan ei Ranska-Portugali -peli, jonka tuomari onnistui mokaamaan. Täysin kuvaan kuulumaton, ansioton pilkku, joka ratkaisi pelin. Tokihan tämän jälkeen portugalilaiset yrittivät kalastaa vastakkaista, mutta tähän veli keltapaita ei venynyt, ei tainnut olla tavoitteen mukaista.

Mutta olihan pelissä jotain positiivistakin. Löytyi uusi ihmislaji, francaisensis uruguensis. Tuntomerkit: Keltainen paita ja pilli, viheltää miten sattuu. Satunnainen hiihtelijä jonka perusluonteenpiirteisiin kuuluu haluta päättää kuka viimeisen pillinvihellyksen jälkeen nostaa kädet pystyyn.

Suututtaa.

Äänestä
  • Pelin mielenkiinto riippuu täysin joukkueista ja voitontahdosta. Ranska-Portugali matsi ei siis tosiaan kuulunut mielenkiintoisimpiin peleihin tällä kaudella. Hävettää kummankin puolesta, että Portugalilaiset syyllistyivät useamman kerran selvään filmaamiseen ja Ranska voitti (liian) helposti irronneella rankkarilla.

    Saksa-Italia pelissä sen sijaan oli verenmaku suussa alusta loppuun. Kummatkin joukkueet pelasivat tosissaan, huipennuksena Saksan epätoivoinen yritys päästä tasoihin, kun peliaikaa oli enää jäljellä muutama minuutti. Saksanpoikien epätoivon saattoi tuntea aivan konkreettisesti, saaden varmasti sympatiaa vastapuolenkin kannattajilta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


come on a força ! kirjoitti:

No niin, nyt se on taas nähty. Ranskalle pilkku ja Portugalille ei. Ihan selvästi tuomari oli ranskalaisten puolella. Ja tässä syypukkina Ivanov
ja ranskalainen lehdistö.
Portugeesit selvästi parempia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu