Onko raumalla mahdollista harrastaa aikuisbalettia?
Missä hinnoissa?
Minkä ikäiset siellä käy?
Tarvitseeko olla kauheen laiha?
Voiko sellaisen aloittaa jos ei ole ikinä ollut MITÄÄN kokemusta baletista?
Ja muutenkin olen vähän kankea jaloistani.
Eli teenkö itsestäni nyt ihan pellen?
Olen parikymppinen nainen.
Missä hinnoissa?
Minkä ikäiset siellä käy?
Tarvitseeko olla kauheen laiha?
Voiko sellaisen aloittaa jos ei ole ikinä ollut MITÄÄN kokemusta baletista?
Ja muutenkin olen vähän kankea jaloistani.
Eli teenkö itsestäni nyt ihan pellen?
Olen parikymppinen nainen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Turun seudun tanssioppilaitoksen Rauman osastolla on tarjolla aikuisbaletin alkeita. Aikuisbaletti on nimenomaan aikuisille harrastajille suunnattu tunti, johon voivat osallistua aikuiset ikään ja kokoon katsomatta. Omakohtaista kokemusta minulla ei Rauman tunneista ole, mutta Turun seudun tanssioppilaitoksen opetuksen taso on mielestäni erittäin laadukasta. Kesällä opetusta ei ole, vaan tunnit alkavat vasta syksyllä.
Moni kuvittelee, että aikuisbalettitunnilla vain liihotellaan tyllit päällä, mutta tosiasiassa baletti vaatii paljon keskittymistä ja kehonhallintaa ja monet harjoitukset ovat erittäin fyysisiä, ihan urheilusuoritukseen verrattavia. Mielestäni baletin harrastaminen on ihan varteenotettava vaihtoehto vaikkapa salitreenille tai aerobicille.
Aikuisbaletin alkeissa aloitetaan ihan perusasioista, käydään läpi baletin perusasennot, käsien asennot ja jalkojen perusliikkeet yksinkertaisten tanko- ja keskilattiaharjoitusten avulla. Aikaisempi tanssikokemus ei ole tarpeen ja harjoittelussa keskitytään oman kehon kuunteluun ja hahmottamiseen. Useat baletinopettajat liittävät aikuisten balettitunteihin myös venyttelyä, lattiatanko ja pilates-tyyppisiä harjoituksia, joiden avulla parannetaan kehon fyysisiä valmiuksia, tasapainoa, keskivartalon hallintaa, ryhtiä ja venyvyyttä! Ei kannata siis olla ollenkaan huolissaan vaikka ei olisikaan harrastanut venyttelyä aikaisemmin.
Asu on aikuisbalettitunnilla melko vapaa, mutta oman kehittymisen kannalta on parempi pitää ihonmyötäisiä vaatteita, että opettaja näkee paremmin korjata mahdolliset virheet. Pehmeät balettitossut kannattaa jossain vaiheessa hankkia, mutta sukat jalassa voi ainakin aluksi treenata ihan hyvin.
Alla on linkki Tanssioppilaitoksen www-sivuille, joiden kautta voit halutessasi pyytää lisätietoja hinnoista ja muista käytännön asioista sähköpostilla
http://www.tanssioppilaitos.com/
Rohkeutta ja onnea uuteen harrastukseen! Balettiharrastuksen aloittaminen ei ole koskaan liian myöhäistä! :)