Missä vika, kun otan kamerallani PANASONIC Lumix DMC-FZ7 muistikortin(Kingston 512) täyteen kuvia, niin menee kortti "lukkoon". Pyytää vaan formatoimaan kortin. Ei pysty tekemään mitään. Ei näytä kuvia kameralla eikä koneella?!! Jo pari kertaa mennyt kaikki kuvat hukkaan!!! Nyt en ole päästänyt enää korttia täyteen. Missä vika? Kortti? Kamera?
Format ongelma!!!!
Kingston!!!!
3251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kortti ei ole liian iso kameralle, niin veikkaan syyksi kortissa olevaa lukukevotonta osaa, joka sattuu olemaan levyn "sisällysluettossa" (siinä osassa korttia, jossa pidetään kirjaa käyttämättömästä tilasta tai varaustaulukossa, jossa näkyy mikä osa korttia sisältää mitäkin kuvaa).
Kokeile formatoida kamerassasi.
Joskus kun muistikortteja formatoidaan pc.llä niin tuppaavat vihottelemaan. Itse formatoin m.kortin vain ja ainoastaan kamerassa.
Olen käyttänyt kaikenmerkkisiä kortteja lumix fz30 kamerassa ja kaikki on pelannut.Kortti on formatoitava kamerassa lue käyttöohjeesta.PC ei tyhjennä korttia oikein.