Olen menossa kesällä rippikouluun!!!Millaista siellä on ja mitä tehdään!!!!!!????????
Kesällä
Utelias
5295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yleensä ihmiset tykkäävät, että rippileirillä oli kivaa. Siellä käydään läpi perusasiat siitä, mistä kristinuskossa on kyse - mitä siinä uskotaan, mitä se antaa, miten usko syntyy ja miten se pysyy yllä.
Rippileirillä päivittäinen ohjelma on yleensä suurinpiirtein sellainen, että aamiaisen jälkeen on lipunnosto ja aamuhartaus, sitten on oppitunteja, "isosten" vetämissä pienryhmissä keskusteluja, ulkoilua, saunomista, uimista, iltaohjelmaa, iltahartaus, lauluja ym. ym.
Kivaa riparia sulle!
Päivät opiskellaan niin koulussa. Välillä on tunti tai pari vapaata ja ruokaluita on vähän väliä. Joka päivä kysytään joko olet tullut uskoon (älä vain mene möläyttämään, että et usko!). Kaikenlaisia leikkejä ja vitsejä jotka vain yrittää tehdä sinusta uskovaista ja omaksumaan kristillisen ajatusmallin. Aivopesua.
No ei kysytä mitää tollasta. Eikä mitään aivopesua kun hauskaa yhdessä oloa vaan.
Mene rippikouluun avoimin mielin ja suhtaudu positiivisesti. Ei ne oppitunnitkaan niin tylsiä ole, jos keskittyy asiaan. Itse melkein pilasin oman riparini kun en halunnut osallistua mihinkään leikkeihin tai "kilpailuihin". Myöhemmin olen huomannut että minulla olisi voinut olla hauskempaakin jos olisin ollut innolla mukana. Mene siis kaikkeen mukaan ja pidä hauskaa! Ripari on ainutkertainen kokemus!
Se, onko rippikoulussa mukavaa riippuu kokonaan omasta asenteesta. Jos koko ajan vaan oottaa pois pääsyä niin ei tuu olemaan hauskaa.
On se kiinni myös leirin vetäjistä. Meillä oli mukavat vetäjät ja ei ollu "koko ajan" oppitunteja.. päästiin moottoripyöräajelullekki..