a) asua vuokralla ja lihottaa vuokranantajaa vai
b) luulla että pankki voi niin halutessaan pyytää lisävakuuksia velallisilta.
Hei mutta nehän ovat samoja henkilöitä jotka syyllistyvät molempiin kohtiin a) ja b). Niiden keskimmäistä tyhmemmyyttä ei olekaan tarpeen ratkoa! Onneksi olkoon vuokralaiset!
b) luulla että pankki voi niin halutessaan pyytää lisävakuuksia velallisilta.
Hei mutta nehän ovat samoja henkilöitä jotka syyllistyvät molempiin kohtiin a) ja b). Niiden keskimmäistä tyhmemmyyttä ei olekaan tarpeen ratkoa! Onneksi olkoon vuokralaiset!
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos tietäisi enemmän omistusasumisesta. Vuokralaisilla on paljon harhaluuloja ja väärinkäsityksiä omassa asumisesta, kun eivät ole sellaista koskaan harrastaneet. Myöskin tietämys lainanotosta yms. on hataraa. Kaiken kaikkiaan tuo vuokralaisten kouluttamattomuus ja sivistymättömyys on ikävä este sille, että he voisivat saavuttaa jotain omaa.
suuressa viisudessasi (siis asuntovellallisena "omistuasujana") suollat sellaista asiaa että varmasti omaa äo:si luulet sen kohottavan.
verrataan vaikka minua ja sinua.
luulen että asustat "omassa" mutta pienessä yksiössä tahi kaksiossa jossain helsingin liepeillä (itse kerrot kohta asuvasi 385m2 asunnossa eirassa).
kuvaat vuokralla asuvia tyhmiksi tietämättä sen enempää suomen aikaisemmasta asuntojen hintojen vaihteluista jne. kehut kaikkia "omistusasujia" fiksuiksi kun maksavat "omaa" itselleen.
väität että vuokralla asuvat eivät tiedä "omistusasumisesta" mitään.
mutta mennäänpä meihin kahteen, sinuun ja minuun...
itse asun tällä hetkellä vuokralla, myin oman asunnon pois 2003 kun tarvisimme perheelle isomman asunnon ja emme halunneet velkaa tehdä vaan halusimme kuitata "voiton" asunnostamme jonka olimme ostaneet 1995 opiskelujemme päätyttyä. nyt on rahat pankissa ja asumme vuokralla ja tulemme asumaankin varmasti niin pitkään kuin lapsemme koulua käyvät (n.6-7 vuotta).
nyt olemme alkamassa rakentamaan ostamallemme rantatontille okt asuntoa 60km päähän espoosta.
tähän "vapaa-ajan" asuntoon tulemme muuttamaan jonkin vuoden kuluttua ja ostamme sitten kaksion tai kolmion espoosta, aivan sama onko rommannut tai himmannut. kaiken tämän (vapaa-ajan asunnon sekä kaksion tahin kolmion) tulemme rahoittamaan velattomaksi tämän hetkisestä yrittämisen tuomasta rahasta, jota tulee itselleni kolmen neljän keskivertoihmisen vuosipalkkan verran vuodessa, siitä voit laskea kuinka tyhmä voi olla vuokralla asuva ihminen ja miettiä sitten kuinka paljon tienaat ja mitä olet saavuttanut opiskelullasi sekä asuntokaupoillasi....
mutta ehkäpä on kivaa elää kun yrittäjänä tienaa kivasti ja voi pitää vapaita sillon kun tarvitsee, kuitenkaan pelkäämättä rommauksia tai muitakaan talouden heilahteluita, sen verran on pankissa tyhmällä vuokralaisella rahaa että kaksi ihmistä elää elämänsä loppuun onnellisina jos tarve vaatii, ja ilman sossuja tahi työvoimakorvauksia jne.
MITENKÄ MUUTEN ITSELLÄSI? tuntuu kirjoituksista päätellen pelottavan talouden heilahtelut?
ainiin meinasi unohtua ne asunnon tiedot....110m2 rivitalo 840€/kk. ja tulot varmasti osaat laskea aikaisemmasta kaavasta ja talouslukuja seuranneena tiedät keskivertopalkan.
mutta onnea kuvitelmallesi että olet miljonääri kun olet ottanut velkaa ja asut velalla "omassa" asunnossasi.....nyt sitten alkaa tänne paskan kirjoitelu.
Ajattele paljonko olsit tienannut rahaa, jos olisit rakentanut silloin 2003.
samankokoisesta omakotitalosta 500e/kk olet viisas maksaessasi vuokraa enemmän rivarista