millainen on perhoskoira?olen googlettanut ja lukenut tietoa mutta haluan myös omistajien mielipiteitä,tai kenen vain jolla mielipiteitä perhoskoirasta on..soveltuuko se agilityyn.onko se helppo.eihän se ole sommonen räkyttäjä ko pikkukoirat yleensä vai onko se enemmän spanieli?
perhoskoira
anno
5242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itsellä on kaksi aikuista leikattua urosta. En vaihtais poikia mihinkään!! Vahtimis taipumista on..Eli kun ovikello soi haukutaan mut muuten ovat rauhallisia eivätkä räksytä turhasta..tähän ehkä se syy kun ovat pennusta lähtien kulkeneet mukana vaikka minkälaisissa paikoissa ja tottuneet meluun ja muihin koiriin..Helppo on ollut opettaa uusia asioita..Rohkeutta ja energiaa on ison koiran edestä..agilityä ei ole tullut virallisesti harrastettua, mut esteitä on tullut rakenneltua ja nauttivat hyppiä..Voisin kehua rotua loputtomiin..Jos rotu kiinnostaa, suosittelen ottamaan yhteyttä papillonien pentuvälitykseen..Saat tietoja "kunnollisista" kasvattajista..hounojakin löytyy.. kokemusta on..
...löytyy sellaisia perhoskoiria, jotka eivät räksytä kaikelle! Itse en vain ole kertaakaan sellaista tavannut. Ihan oikeasti! Viimeksi hetki sitten erään talon perhonen tuli välittömästi terassille räkyttämään, kun kävelimme ohi. Vekkulin näköisiä koiriahan ne ovat, mutta mun kohdalle on sattunut vain sellaisia kamalia räksyttäjiä. Harmi.
Kyllä se koira osaa ääntään käyttää, ja kun se sen tekee kunnolla, se ei kuulosta koiralta.
Tämä seuraava tapaus ei ole tavallaan koiran vika, mutta...
Niin, olin koirani kanssa eräällä aukiolla. Sitten alkoi kuulua ihan hirveää ääntä ja huomasin että perhoskoira se räkyttää kurkku suorana. Se kuulosti enemmänkin villipedolta eikä koiralta! Minun korvaani se oli aivan hirveä ääni (mielipideasia). Koiran omistajat (lapsi ja vanhempi) eivät edes kieltäneet koiraa räkyttämästä vaan katsoivat ja hymyilivät koiralle.
Varmasti papillon on kelpokoira, jos osaa kouluttaa sitä sen verran, ettei räkytä joka koiralle :)
myös pelkoa, pienenä koirana perhonen saattaa pelätä isompia koiria sen vuoksi "räksyttää" . vieraat ihmisetkin saattavat perhosen mielestä olla epäilyttäviä jos ne tuijottavat tms.
Perhoskoirat ovat yhden ihmisen koiria ja harvemmin ne antavat täysin vieraan ihmisen koskea itseensä.
on tiettysti totuttamiskysymys millainen perhosesta tulee. Toiset perhoset ei pelkää mitään ja kun taas toiset ovat arempia.
Hei, minulla on kans perhoskoira.
Perhoskoirat eivät ole yleensä räkyttyjiä jos ovat kasvaneet normaalisti eli nähneet pennusta asti muita koiria ja ihmisiä etc. Kennelikoirat ja usean koiran laumat saattavat räksyttää, mutta ei normaalit perhekoirat yleensä. Perhoset ovat kuitenkin siroja koiria, joten niiden ei voi antaa leikkiä villien isojen koirien kanssa, loukkaantumisia voi sattua. Muutoin ne tulevat isojenkin koirien kanssa toimeen, jos isot ovat jo vähän rauhallisempia (eivät pentuja) ja pieniin koiriin tottuneita. Perhoset ovat myös herkkiä koiria, niihin sattuu helposti, jos pikkulapset ottavat niistä kovasti kiinni tai lyövät niitä leluilla (niinkuin pikkulapset saattavat tehdä). Perhoset siis sopivat parhaiten perheeseen, jossa on jo kouluikäisiä lapsia, jotka osaavat kohdella koiraa reilusti. Perhoset ovat hyvin oppivaisia, agilityä ne yleensä rakastavat ja ovat siinä myös hyviä. Samoiten tottelevaisuuskoulussa nämä pärjäävät hyvin ja tottelevat ilman makupalojakin. Perhoskoiraa tarvii välillä pestä ja harjata säännöllisesti. Ne ovat sopeutuvaisia, esim kulkevat helposti mukana mitä erilaisimmissa paikoissa. Ne ovat yleensä onnellisia siellä missä omistaja on. Eli tykkäävät olla autossa, tykkäävät olla pyörän korissa tms kyydissä. Kantaa niitä ei tarvi. Kävelevät mielellään itse, kun olet niiden kanssa lenkillä. Pyörällä mennään usein sen verran lujaa, ettei kesällä ole reilua juoksuttaa koiraa helteessä pyörän vieressä. Noin pienelle koiralle, vaikka ne lujaa pääsevätkin, niin pyörän vieressä tarvii juosta aika kovaa. Hiihtolenkeille, metsään etc. nämä lähtevät kyllä mielellään mukaan. Ovat keskiverto kääpiökoiria fiksumpia koiria ja sisätiloissa yleensä rauhallisiakin.