3.kkk / 7R 26

Mitähän mahtaa tuo otsikossa oleva lyhenne tarkoittaa. Minulla on käsissäni ukin sotilaspassi ja tuo on yksi niistä "yksiköistä", joissa oli. päiväys on 18.6.41.

Saako tuosta tietoa jostain?
31547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

..tietoa jos on aikaa ja mahdollisuuksija mennä etsiin itse?
(ainakin mainostavat tuota mahdollisuutta)

http://www.sota-arkisto.fi/

Itse olen tilanut isästäni sodan aikaisia tietoja jo kaksi vuotta sit,
mutta mitään yhteyttä ei ole tullut, täys hiljaisuus on ollut?

"Mitähän mahtaa tuo otsikossa oleva lyhenne tarkoittaa."

Tuolla sota-arkisto.fi oli jokin selvitys että nuo oli peite "koodeja"
ja niitä luetaan kuin piru raamattua,.. :) (kyllä siellä oli jonkinlainen selvitys)

Äänestä

Voisiko se tarkoittaa 3. Konekiväärikomppania/ Jalkaväkirykmentti 26? (3.KKK/JR 26) Jos olet katsonut J-kirjaimen 7?

Äänestä

Juuri noinhan se menee... 18.6.41 kävi kutsu rintamalle ja ukkisi on silloin määrätty ko. joukko-osastoon. Joukko-osaston tunnus on kuitenkin tosiaan varmaan JR26, eikä 7R26.

Joukko-osastojen numerointi meni jokseenkin seuraavasti: jatkosodan alussa divisioonat (16kpl) muodostettiin kukin kolmesta rykmentistä niin että nk. kantajoukkona toiminut prikaati muutettiin jalkaväkirykmentiksi ja kaksi muuta rykmenttiä numeroitiin kaavalla kantajoukko 21. Eli tässä tapauksessa JR5, JR26 ja JR47 muodostivat yhden divisioonan.

Edelleen rykmentti muodostui kolmesta pataljoonasta, joissa kussakin oli 3 komppaniaa ja yksi konekiväärikomppania. Numerointi oli juokseva niin että 1.K, 2.K, 3.K ja 1.KKK = 1.pataljoona jne.
Eli 3.KKK kuului JR26:n III pataljoonaan (= 7.K, 8.K, 9.K ja 3.KKK).

Toivottavasti tämä selitykseni ei ollut liian sekava. Suosittelen etsimään tietoja pataljoonan numeroa käyttäen, sillä sitä pienemmistä joukko-osastoista löytyy harvoin mainintoja kirjoista. Eli tässä tapauksessa etsi III/JR26.
Katso myös aiempia kirjoituksia tällä palstalla, niissä on vihjeitä miten etsiä tietoa (otsikot "3.KKK/JR45" ja "JR44")

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ukin historiaa kirjoitti:

Mitähän mahtaa tuo otsikossa oleva lyhenne tarkoittaa. Minulla on käsissäni ukin sotilaspassi ja tuo on yksi niistä "yksiköistä", joissa oli. päiväys on 18.6.41.

Saako tuosta tietoa jostain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu