tilasin ja latasin ton F-Securen virus ja palomuuri systeemin. Mistä tiedän onko se palomuuri käytössä kun siitä ei tullut sitä muurin kuvaa tonne kellon viereen!!? Tai oli se siinä vähän aikaa mutta hävis kun etsin viruksia..
F-Securen
palomuuri?
12540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
katso palomuurin asetuksista
TuplaklikkaaKlikkaa sinistä F-kirjainta kellon viewrestä >Asetukset, jos siinä lukee F-secure distributed firewll 5xxxx.
jos tuo siellä lukee, niin palomuuri on käytössä ja klikkamalla em. nimi siniseksi>Ominaisuudet niin sieltä voit laittaa sen tiilimuurin näkyviin halutessasi (tosin eipä sitä kannata edes laittaa näkyviin),
sieltä ominaisuudet>Alerts näet myös koneellesi tehdyt tunkeutumisyritykset ja mistä IP:stä ne on tulleet jos IP:n edessä on keltainen pallukka niin ne EI ole todellisia tunkeutumisyrityksiä, pallukka IP-edessä on punainen jos on oikea murtautumisyritys.
Ei sillä tarvitsae itse tarkistaa viruksia manuaalisesti vaan se tutkii koko ajan taustalla ja ilmoittaa jos virus tulee koneeseesi.
Toiminta on täysin automaattista ja sinun ei tarvitse tehdä yhtän mitään ennekuin ilmoittaa viruksen löytymisestä, hakee myös päivitykset ja lataa ne taustalla autom.
Toki voit kuikuilla uteliaisuudesta asetuksia,viimeisimmän päivityksen hakua yms.
mutta Mitään vakio asetuksia EI kannata muuttaa!!!
Tupla-klikkaa joo sitä Kolmio-F:ää, siellä keskimmäisenä on profiilit.
Paina sitä profiilit namiskaa, ja valitse alasvetovalikosta "Erittäin turvallinen". Se on ok. normaalissa surffailussa.
Jos sitten jotkit toiminnot ei netissä skulaa voit tiputtaa turvatasoa.
Muuta ei kanna tehdä, ja kuten tuossa jo sanottiin kaikki toimii automaattisesti.
PS. Paras palomuuri joka mulla on ollut.
Oli siellä niitä keltaisella merkattuja tunkeutumisia..mutta ton palomuurin statukseksi oli merkattu enabled ja niissä virus jutuissa luki että käytössä!!? klikkasin palomuuria ja properties niin luki että F-Secure distributed firewall is running.. kai ihan ok.
Asia on aivan OK.
Niiden muiden perässä pitääkin lukea KÄYTÖSSÄ
ja vain Distributed Firewall=palomuuri perässä ENABLED.
mulla on täs koneella toi popupstopper ohjelma..onko se nyt turha ton palomuurin ansiosta. Aikaisempi palomuurini ei niitä kyennyt pysäyttämään???
Siellä pitääkin lukea ENABLED!!!!!
PopUp-stopper on aivan eritarkoitukseen oleva ohjelma se estää vain ylimääräisten ikkunoiden ja halutulta sivulta pois pakosta ohjautumisen.
Palomuurisi estää krakkereiden pääsyn sinin koneeseen!
Vielä hieman F-securesta.
Kun klikkaat sitä sinistä F-kirjainta ja sitten klikkaat ASETUKSET niin lukeeko siellä
F-secure anti-virus...(versio numero) asennettu
" BackWeb " " "
" Management agent " "
" Distributed firewall " enabled
Nuo neljä täytyy olla, niin sitten kaikki toimii ja tarkistaa/lataa päivityksestkin tunnin välein.
Jos nuo on niin sinun itse Ei tarvitse tehdä mitään muuta virus.ja palomuuri ohjelmistot toimii taustalla automaattisesta.
Voit tarkistaa onko päivityksiä myös manuaalisesti kun klikkaat tuon BACK WEB sana siniseksi> OMINAISUUDET ja (kanavan tila välilehdeltä joka välilehti pitäisi näkyäkkin ensimmäiseksi) klikkaat OTA YHTEYS niin tarkistaa/lataa uusimmat päivitykset.
Kysy vaan on vielä jotain mitä haluat tietää.
Niiden muiden perässä pitää lukea KÄYTÖSSÄ
Disributed Firefall perässä pitää lukea ENABLED.
-:)
Asenna vielä tämä ilmainen ohjelma jolla saat ylimääräisen roinan pois koneeltasi, niin sitten koneesi on hyvällä mallilla kun siinä on Kunnollinen Virus-ja palomuuriohjelma, popup Stopper ja tämä AdAware jolla saat turhat roinat pois koneestasi.
Tässä hyvä ohjelma jolla saat spyrewaren pois koneeltasi.
Kopsasin ohjeen aiemmista kirjoituksista.
Jatkuvasti Ad-Awaresta kysytään. niin tässä selkeä ohje koko hommasta päivityksiineen.
Mene ensiksi:
http://www.lavasoft.de/downloads.html
ja lataa/asenna tämän niminen tiedosto:
Ad-aware 5.83 Final (Full Install) 871 kb
Sitten menet taas tuonne em.linkkiin ja asennat tämän nimisen tiedoston:
RefUpdate 2.01 for Ad-aware 411 kb
kun olet tuon päivityspaketin asentanut niin mene
>Käynnistä
>Ohjelmat
>Lawasoft refudate 2.0 ja klikkaa Connect
se ylimmäinen WWW:LAWASOFT.NU ei päivitä, vaan valitse AD-AWARE.NET tai WWVVERNWORKS.COM ja klikkaa CONNECT kun päivitys tulee niin siinä valkoisessa osassa näkyy sinisenä päivityksen latautuminen joka on nopea.
HUOM.Vasta tuo päivitys VASTA TEKEE sinne Resurssienhallintaan
LAWASOFT AD-AWAREN-kansioon alikansion nimeltään: LANG (jonne kielipaketin VAIN NE NELJÄ Purettua tiedostoa kopioidaan (siirretään).
Seuraavaksi menet ja lataat tämän FINNISH kielipaketin täältä
:http://www.lavasoft.de/lang.html
lataa se vaikka TEMP kansioon (tai työpöydällesi) ja pura se myös sinne TEMP-kansioon (tai työpöydällesi, purettuasi siirrä "kopioi" ne purkamasi vain NELJÄ-tiedostoa resurssienhallintaan LAWASOFT AD-AWAREn LANG-nimiseen tyhjään kansioon.
Sitten avaat Ad-Awaren ja klikkaat SETTINGS "mutterin kuvaa" ja valkoisen ruudun oikealla olevasta pienestä kolmiosta saat näkymään Suomenlippun FINNISH klikkaa nimeä ja sitten klikkaa alaidasta oikeanpuoleista niin muuttuu SUOMENKIELISEKSI.
Sitten vain laitat Ruksit vasemmalle PIKA sanan eteen ja Ruksit myös levyasemiesi kirjainten esim.C,E,F eteen ja ETSI niin homma toimii ja ymmärrät AD-Awaren toiminnan eli voit poistaa kaiken löytämäsi.
se on hammasratas
Testaa täällä:
https://grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2
"Shields UP! quickly checks the SECURITY of
YOUR computer's connection to the Internet."